fret - chudzinka

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy:Robert A., Jarek

meggiann
Posty:2
Rejestracja:09 kwietnia 2006, 20:48
Lokalizacja:Katowice

09 kwietnia 2006, 21:20

witam!
mam w domu rocznego samcolka fretki. zima byl calkiem duzy - przy "wzroscie" 68 cm od nosa do ogona (calkiem sporo) wazyl 2 kg.
teraz na wiosne (i po kastracji) znacznie schudl. wazy obecnie ok 1,5 kg .
moze nie jest to tragicznie malo ale jego boczki sa wiecznie zapadniete.
przy tej jego niskiej wadze wazne jest ze zrobil sie z niego starszny urwis; ostatnio nawet nauczyl sie "wlatywac" na biurko.
dlatego chcialam sie dowiedziec czy powinnam go troszke podtuczyc czy juz taka jego chudzinkowata uroda.
harpia
Posty:219
Rejestracja:28 marca 2006, 07:34
Lokalizacja:Libiąż

10 kwietnia 2006, 02:54

Samce po kastracji na ogół chudną i jest to normalna rzecz (tym bardziej, że wiosną waga również spada)

Nie piszesz czym go karmisz, czy dostaje witaminy.
Awatar użytkownika
smoczata
Posty:43
Rejestracja:04 stycznia 2006, 09:30
Lokalizacja:Wrocław
Kontakt:

11 kwietnia 2006, 09:40

dopiero jesienią powinien zacząć przybierać na wadze
niestety - taka frecia natura, mocno zależna od pory roku
(i od stanu "ujajecznienia" :twisted: )
napisz czym go karmisz (jaka sucha karma, jakie mięso) i jakie dodatki wit. dostaje
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 kwietnia 2006, 00:16

spadek wagi należy odnieść do jego wyglądu. Jeżeli jego kości nie sterczą nie zachowuje się nietypowo to ze względu na porę roku jak i zabieg może być to w normie jak wspominali przedmówcy.
meggiann
Posty:2
Rejestracja:09 kwietnia 2006, 20:48
Lokalizacja:Katowice

12 kwietnia 2006, 08:50

dostaje mieszanke merlina z roznymi kocimi karmami, glownie royalem.
Max jest bardzo aktywny w porownaniu z zima; wlasnie obmysla plan opanowania 2,5 metrowej szafy a przy jego "nadmiernej" skocznosci pewnie mu sie uda. :wink:
w jego przypadku waga chyba nie jest problemem - chodzi mi o te jego zapadniete boczki
Awatar użytkownika
smoczata
Posty:43
Rejestracja:04 stycznia 2006, 09:30
Lokalizacja:Wrocław
Kontakt:

12 kwietnia 2006, 13:54

Wygląda na to, że przyzwoicie go karmisz :lol:
Merlin jest dość wartościową karmą (i tłustą )
a mięsa żadnego nie dajesz?

Moje Smoczaste ważyło przed kastracją 2,20 kg - cięty był wiosną (2003) i waga latem spadła do 1,6 - 1,5 kg :( . . . kicająca szczapka :evil: (nigdy już nie zbliżył sie do 2 kg)

Jak dr Jarek pisze, jeżeli żebra mu zanadto nie sterczą - to tak ma być (przez okres letni)
Przypuszczam, że odrobaczasz regularnie - prawda?

___________
edit :wink:
no to jesteśmy w domu - M. cześć !
Gość

19 lipca 2006, 02:27

Witam!
Jestem tutaj pierwszy raz a przeszukałam już wiele for nawet te obcojęzyczne.Proszę o wypowiedz tylko lekarza weterynarii.Moja fretka samczyk, wiek 2 lata ,kastrat od poczatku czerwca zaczął tracić na wadze średnio 100g na 2 dni, stracił też apetyt jadł prawie 1/4 tego co potrafił zjesc.Po zrobieniu badań tj. badanie kału(w porządku),moczu(w porzadku) i krwi również w porzadku, obmacaniu i obsłuchaniu które tez nie odbiegały od normy postanowilismy wlączyc Peritol.Po miesiacu stosowania waga się nie poprawiła a samcor spadł do tragicznej wagi 900 gram.Fretka nie okazywała zadnych objawów chorobowych oprócz braku apetytu i chudnięcia.Włączylismy Metanabol jako ostatnia deska ratunku, od trzech tygodni zazuwa ten lek a waga podniosła sie o 100 gram tylko :(.Niedobory witamionwe nie wchodza w gre.Karmiony jest Royalem Convalescencem miesem drobiowym i sucha karma Royala.Prosze o jakiekolwiek porady.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

20 lipca 2006, 22:12

nie jestem ci w stanie pomóc przez neta. Napisz wyniki badań bo tak prosisz abym powróżył ci z fusów. Lekarz prowadzący go widział, ma wszystko czarno na białym a mnie prosisz o rozwiązanie zagadki bez niczego? No Kaszpirowski to ze mnie nie jest. W każdym razie jest to BARDZO NIEPOKOJĄCE CO OPISUJESZ.
Gość

21 lipca 2006, 01:21

Wyniki badań krwi znajdują się w linkach.
Kał był badany pod mikroskopem i nic nie wykryto, mocz był robiony testem paskowym. Co jeszcze mogę dodać.Fret bawi się normalnie, pije.Nie wykazuje żadnych objawów niepokojących.Osłuchowo jest w porządku,obmacanie również nie wykazało nic niepokojącego. Co mam jeszcze dopisać?Prosze napisać, raczej niczego nie przeoczyłam.Dziekuje z góry za odpowidz!
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

27 lipca 2006, 07:12

wyniki wskazuja na to iż zwierze ma problemy z nerkami . Ma leukopenie, i anemie. Podniesione jest także AP. Wykonałbym jeszcze badanie moczu .
Gość

27 lipca 2006, 11:43

Witam !
Dziękuje za odowiedź, zdziwiła mnie troche diagnoza ale już wyjaśniam dlaczego.Wynik krwi podany w linku był robiony maszynowo w laboratorium i w sumie przypadkowo wkleiłam ten zamast tego robionego ręcznie z rozmazem krwi.Bardzo przerpraszam za pomyłkę. Dodam że obecna waga samcora wynosi 1050 gram czyli mamy 50 gram do przodu z tym że teraz Metanabol podajemy 2 razy dziennie. Tutaj są wyniki ręczne z krwi podgląd niedostępny jeszcze raz przepraszam za zamiesznie, tak długo czekałam na odpowiedz a tu mój błąd.Pozdrawiam i za wszelką pomoc-odpowiedz dziękuje.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

28 lipca 2006, 13:43

w dalszym ciągu bardzo duża leucopenia i erocytropenia
Gość

28 lipca 2006, 19:47

Może ona wskazywać na konkretną chorobę? dalej problemy z nerkami ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

29 lipca 2006, 01:08

morfologia na to nie wskazuje ale biochemia rzuca cień a wtedy może być taka morfologia.
Gość

29 lipca 2006, 01:41

Czyli badanie moczu ogólne mogłoby wykluczyc lub potwierdzić w pewnym stopniu chorobę nerek z tego co zrozumiałam. Myśle że w następnym tygodniu będziemy powtarzać wszystkie badania. Mamy się skupić wyłącznie na nerkach ? czy mógłby Pan podsunąć jeszcze coś ? albo jakie badania wykonać ? Z góry dziękuje i pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości