Gdzie kupić agamę brodatą?

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy:Robert A., Jarek

perint
Posty:2
Rejestracja:22 lipca 2023, 16:31

22 lipca 2023, 16:35

Z góry chciałbym przeprosić za potencjalne błędy - jestem nowy w świecie agam brodatych. Chciałbym zakupić takie zwierzę, ale nie jestem pewien, gdzie szukać godnego zaufania źródła. Czy jest wśród was ktoś, kto mógłby polecić sprawdzone miejsca - zarówno sklepy zoologiczne, jak i prywatnych hodowców? Myślałem o tej hodowli, może ktoś ma jakieś opinie? https://gadyzbroda.pl/agama-brodata-hodowla/

Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że właściwa opieka nad agamą brodatą to nie lada wyzwanie. Dlatego też, jeśli macie jakiekolwiek wskazówki dotyczące opieki, utrzymania i diety dla agam brodatych, z chęcią przeczytam i skorzystam z waszych doświadczeń. :D

Na razie dużo czytałem w necie, ale wolę wiedzieć na co zwrócić uwagę. Sam w sumie jeszcze nie wiem czy interesuje mnie agama brodata czy jakaś inna jaszczurka, więc jak ktoś ma coś prostszego dla pooczątkującego terrarysty to proszę o sugestię :)
Vet4u
Posty:764
Rejestracja:08 lipca 2022, 18:43

22 lipca 2023, 20:07

Dzień dobry,
Agamy brodate są jaszczurkami wymagającymi pod względem wielkości terrarium - minimalna wielkość dla jednego osobnika wynosi 120 x 60 x 60 cm.
Najlepiej kupować agamy z prywatnych hodowli, w sklepach zoologicznych ceny są mocno zawyżone i trudno prześledzić historie rodziców osobnika. Hodowców można znaleźć na stronie forum terrarium.pl, na której znajdują się również opinie o poszczególnych hodowcach oraz różne odmiany barwne agam.

Pozdrawiamy,
Zespół Vet4u
perint
Posty:2
Rejestracja:22 lipca 2023, 16:31

23 lipca 2023, 13:36

Dziękuję za odpowiedź :) A czy taka mała agama wymaga jakiegoś szczególnego traktowania? Nie miałem wcześniej doświadczenia z takimi stworzeniami, więc pewnie martwię się na zapas, ale wolę zapytać specjalistę. Jak często takie zwierzę trzeba zabierać do weterynarza?
Vet4u
Posty:764
Rejestracja:08 lipca 2022, 18:43

27 lipca 2023, 13:44

Dzień dobry,
Na pierwszą wizytę warto się udać zaraz po zakupie - najlepiej do specjalisty zajmującego się zwierzętami egzotycznymi, który obejrzy zwierzę i będzie mógł ocenić jego kondycję oraz potwierdzić płeć (jest to ważne ponieważ u samic może dochodzić do zatrzymania kul żółtkowych, dlatego warto mieć tą informacje gdzieś z tylu głowy). W przypadku jaszczurek zaleca się regularne badanie kału na pasożyty - jeżeli nic się nie dzieje to warto je wykonywać 4 razy do roku. Profilaktycznie warto pójść z agamą raz na pół roku do weterynarza w ramach kontroli.
W przypadku agam bardzo ważna jest żarówka UVB (musi zostać odpowiednio zamontowana - żeby nie doszło do poparzenia gada), która „udaje” promienie słoneczne oraz suplementacja wapniem (należy wybrać dobry preparat z wapniem dla gadów). Ich niedobór lub brak może doprowadzić do krzywicy lub co gorsza - MBD (metaboliczna choroba kości). Na rynku dostępne są również witaminy dla gadów, jednak w ich przypadku przed podaniem warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Należy zadbać też o urozmaiconą dietę owadzią oraz roślinną.
Pozdrawiamy,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości