kiedy??

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Gość

02 marca 2006, 17:21

mam pytanie od jakiego wieku można królika zapłodnić i jeżeli króliczek ma 7 tygodni to co on powinien jeść.
Gość

02 marca 2006, 19:31

mam jeszcze pytanko czy króliki miniaturowe się kąpie jak tak to jakim szamponem i od ilu miesięcy i czy się moczy całego króla czy jakąś część ciała nie można zamoczyć
jeżeli już wykompie to jak osuszyć ręcznikiem czy suszarką albo czymś innym
Azi.

06 marca 2006, 13:03

Królika się nie kąpie. Jeżeli królik bedzie miał brudne futerko od np. kupki (może sie tak dziać przy nieodpowiedniej dla niego diecie) należy je przetrzeć namoczonym recznikiem.

W wieku 7 tygodni królik powinien pic jeszcze mleko matki. Niestety w sklepach pojawiaja sie maleństwa ponizej 8 tygodnia zycia.

Królicza dieta to przede wszystkim dobrej jakości sianko, granulat, zielenina (od 3 miesiąca życia) oraz woda. Sianko i woda powinny być dostępne 24h na dobę. Woda powinna być czysta (nie z kranu) i w temperaturze pokojowej. Królik wymaga żywienia zgodnego z naturą jego gatunku, zarówno pod względem jakościowym jak ilościowym. Właściwe żywienie jest podstawą prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Króliki nie powinny jeść ludzkiego jedzenia, gdyż ich układ pokarmowy nie jest do tego przystosowany. W naturze króliki żywią się trawami, ziołami, gałązkami, listkami i korzonkami.

Wprowadzanie zieleniny:(od 3 miesiąca życia)
. Stopniowe wprowadzanie zieleniny - tylko jeden gatunek na raz aż do całkowitego przyzwyczajenia królika.
2. Zieleninę należy podawać począwszy od bardzo niewielkich ilości (np. pół listka cykorii) na początku raz dziennie.
3. Z każdym kolejnym dniem porcja zieleniny może być większa pod warunkiem, że trawienie nie uległo zaburzeniom.
4. Jeśli w ciągu 2 tygodni królik co dzień dostaje zieleninę w coraz większych porcjach i wszystko jest w porządku z kupkami - można uznać, że wstępne przyzwyczajenie do danego pierwszego rodzaju rośliny jest zakończone.

Zalecane warzywa:
- nać marchwi
- nać selera (korzeniowego)
- liście rzodkiewki
- mlecz
- nać pietruszki (nie za dużo, bo ma dużo wapna)
- seler naciowy
- cykoria
- sałata rzymska
- kiełki słonecznika (nie za dużo bo tłuste)
- brokuły (czasem)
- jarmuż (nie za dużo bo ma dużo wapna)
- liście kalarepy (nie za dużo bo mogą wzdymać)


Co do rozmnażania: prosze sie zastanowić nad rozmnazaniem. Jest wiele niechcianych króliczków - więc po co je nadmiernie rozmnażać.

Mając króliczka prosze pamiętać o wizytach u weterynarza: szczepienia (myxomatoza i pomór) oraz kontrola zębów i uszu.
Gość

06 marca 2006, 16:06

Bardzo dziękuje za odpowiedź tylko mi zależy na informacji o rozmnażaniu ponieważ mam dużo chętnych na maluchy tylko nie wiem od ilu miesięcy królik może być pierwszy raz dopuszczony i co robić w takiej sytuacji więc proszę jeszcze o tą informacje:)
Gość

06 marca 2006, 16:43

Domowa hodowla nie jest najlepszym pomysłem. Prosze sie zastanowic czy w razie problemów z porodem bedziesz mógł Gosciu pomóc królikowi. Czy w razie odrzucenia przez matke miotu bedziesz w stanie utrzymac przy zyciu maluchy?

Królik to nie zabawka. Z doswiadczenia wiem ,że chetni na maluchy szybko sie rozmyslaja jak uswiadomia sobie ile czasu trzeba poswięcic królikowi. A jak króliczki urosna to sie ich pozbywają - bo przestaja być miłymi puszystymi kulkami . Jeżeli masz chetnych na króliki to w krakowie jest kilka króliczków do adopcji do oddania z kaltkami i akcesoriami. Chetnie służe pomoca w adopcjach. Są bezpłatne.

Jeżeli chodzi o odpowiedz na pytanie , to mimo posiadanej wiedzy nie pomoge w bezmyślnym rozmnażaniu królików.
Azi.

06 marca 2006, 16:44

Ta odpowiedz wyżej to moja.
Gość

06 marca 2006, 19:24

a jeszcze mam pytanie czy normalne jest to że królik jest bez ogona czy to jest jakaś wada u króliczka
Gość

06 marca 2006, 19:54

mam jeszcze pytanko w jakim wieku powinnam iść z królikiem do weterynarza i na co powinnam zaszczepić mego króla:) i jak będziecie odp na ostatnie pytanie toprosę napiszcie na co to jest i ile może kosztować takie szczepienie:)
azi

06 marca 2006, 22:32

Anonymous pisze:a jeszcze mam pytanie czy normalne jest to że królik jest bez ogona czy to jest jakaś wada u króliczka
pierwszy raz o tym słysze , najlepiej skonsultowac sie z lekarzem weterynarii
azi

06 marca 2006, 22:40

Anonymous pisze:mam jeszcze pytanko w jakim wieku powinnam iść z królikiem do weterynarza i na co powinnam zaszczepić mego króla:) i jak będziecie odp na ostatnie pytanie toprosę napiszcie na co to jest i ile może kosztować takie szczepienie:)
Najlepiej udac sie niezwłocznie z króliczkiem do weterynarza , on zadecyduje o czasie szczepienia.
Króliczki szczepi sie na myxomatoze co 6 miesięcy i pomór co 9 miesiecy.
Neleży kontrolowac tez jego zęby (bo rosna przez całe zycie) oraz uszy.
Należy obcinac tez pazurki.

Ceny powyzszych zabiegów i szczepień podać może lekarz weterynariii z Krakvetu.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

08 marca 2006, 18:10

rzeczywiście co do rozmanażania zwierząt to trzeba bardzo dokładnie się zastanowić wcześniej tak aby te zwierzeta potem nie były usypiane, topione , wyrzucane. Co do mycia królików : królika się kąpie jeśli tego wymaga tj: choroby skóry, zabrudzenie sierści grożące chorobą skóry, rany itd. Zdarzają się króliki zupełnie bez ogona jest to taki defekt genetyczny.
Dojrzałość seksualna królików tj ok 3 miesięcy rozpłodowa 6-8 miesięcy. . Co do cen musisz się zalogować to wtwdy na priva otrzymasz wiadomość z cenami. Oficjalnie na stronie nie umieszczamy takich rzeczy gdyż może to stanowić naszą reklame.
Michal kar
Posty:60
Rejestracja:13 marca 2006, 20:49
Lokalizacja:Śląsk

16 marca 2006, 11:23

Co do kąpania: jeżeli królik jest brudny to albo ma b.brudno w klatce, albo jest chory. Szczepienia:oprócz myksomatozy i pomoru także dobrze jest zaszczepić na pastereloze, królik musi także(w paszy lub jako proszek) dostawać kokcydiostatyk(przeciwko b.poważnej chorobie jaką jest kokcydioza).
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

17 marca 2006, 12:23

Michał podaj mi nazwę atestowanej szczepionki dla królików przeciwko pasterellozie. Kokcidiostatyki tak, ale w dużych hodowlach w domach prawie w ogóle nie występuje za prawie 11 lat pracy miałem jeden przypadek. Więc jest to sprawa dyskusyjna.
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

17 marca 2006, 16:03

Spotkałam się ze szczepionką CUNIPASTIVAC E (Biowet Puławy)stosowanej podskórnie u królików powyżej 7 tygodnia życia. Daje odporność po 2 tygodniach na 3 miesiące. Nie jest skuteczna przy nosicielstwie.
Michal kar
Posty:60
Rejestracja:13 marca 2006, 20:49
Lokalizacja:Śląsk

17 marca 2006, 17:44

Jarek pisze:Michał podaj mi nazwę atestowanej szczepionki dla królików przeciwko pasterellozie. Kokcidiostatyki tak, ale w dużych hodowlach w domach prawie w ogóle nie występuje za prawie 11 lat pracy miałem jeden przypadek. Więc jest to sprawa dyskusyjna.
Cunipastivac E (Puławy). Nie wiem jak jest z królikami domowymi ale w chowie jest to duży problem, w sumie jak ktoś ma miniaturke to co mu szkodzi zaszczepić.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości