Strona 1 z 1

Jak prawidłowo zmieniać żywienie psa

: 19 sierpnia 2018, 20:42
autor: DORIS2
Dzień dobry

Chciałabym spytać jak prawidłowo należy zmieniać jadłospis psa. Dodam że chodzi o psa chorego na przewlekłe zapalenie jelit.

Na razie pies je suchą karmę Intestinal, ale w przyszłości oczywiście za zgodą lekarza chciałam go przestawić na prawdziwe jedzenie tzn. gotowane mięso i podroby gotowane.

Zastanawiam się jednak jak należałoby przestawiać tego psa na inne jedzenie żeby nie wywołać u niego pogorszenia się problemów z jelitami.
Przypuszczam że nie wolno tak po prostu z dnia na dzień przestać dawać suchą karmę i podać zamiast tego gotowane mięso, choć wiem że mój pies na pewno bardzo by tak chciał.

Czytałam też gdzieś z kolei że nie powinno się mieszać karmy mokrej z suchą, ale nie bardzo wiem czy chodzi o to żeby nie dawać psu w ramach jednego posiłku suchej i mokrej karmy czy chodzi o to że w ogóle pies nie powinien jeść na zmianę raz suchej karmu a raz mokrej.

Jeśli ktoś wie jak powinno się robić to proszę o to żeby odpisał.

Bardzo dziękuję.

Re: Jak prawidłowo zmieniać żywienie psa

: 27 października 2020, 21:56
autor: Laura.kos
Moj nie tolerował gotowanego niestety 🙈 musiałam zostać przy suchej bozicie taka jaka nam wet polecił .

Re: Jak prawidłowo zmieniać żywienie psa

: 18 listopada 2020, 14:30
autor: lek. wet. Karolina Miechowska
Witam,
przy przewlekłym zapaleniu jelit bardzo trudno dobrać odpowiednią dietę u psa. Najlepszym wyborem jest dobrej jakości karma typu intestial - zawiera łatwo strawne źródło białka oraz dobrze wyliczone tłuszcze i minerały. Stosowanie monodiety pomaga też w kontrolowaniu leczenia - szybko zostają zauważone pojawiające się objawy świadczące o pogorszeniu się stanu pieska.
Należy pamiętać, że gotowane jedzenie nie jest dla psa zdrowe, tak jak dla ludzi. Przewód pokarmowy psa przystosowany jest do trawienia surowego pokarmu (źle tolerują one toksyny, które powstają w trakcie gotowania) - i to nie tylko mięso! Pies potrzebuje również węglowodanów i tłuszczy, a przy domowym jedzeniu łatwo o pomyłkę i zbyt małe ilości składników odżywczych, np. błonnika. Dietę dla chorego psa powinien układać lekarz weterynarii zajmujący się dietetyką.
Zmiana karmy w przypadku Pani pieska, powinna więc się odbyć za zgodą lekarza prowadzącego, który na pewno pomoże w ustalaniu jadłospisu.