Nie tylko uzupełnianie flory bakteryjnej jest ważne. Istotne jest również jej utrzymywanie. W tym celu stosuje się preparaty zwanie probiotykami i prebiotykami. Warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega ich działanie.
Kiedyś zwierzęta uzupełniały swoją florę jelitową przez zjadanie wnętrzności swoich zdobyczy. Obecnie nie mają takiej możliwości. Z kolei podawanie im produktów ze sfermentowanego mleka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że wiele czworonogów jest nadwrażliwych na białka mleka krowiego. Dorosłe zwierzaki często nie rozkładają cukru mlecznego, dlatego tego typu działanie może tylko wywołać nasilone biegunki. Co więc zrobić, aby chronić florę bakteryjną czworonogów?
PROBIOTYKI I PREBIOTYKI
Probiotyki są to preparaty zawierające żywe kultury bakterii, przeważnie ze szczepów Lactobacillus, Enterococcus czy Bifidobacterium. Branie probiotyku jest od dawna zalecane po przejściu terapii antybiotykami. Preparat ten zawiera symbiotyczne szczepy bakterii kwasu mlekowego, dzięki czemu powoduje, że bakterie zasiedlają przewód pokarmowy, spełniając wiele ważnych funkcji dla całego organizmu. Mikroorganizmy te są dostępne w kapsułkach lub proszku. Trzeba wiedzieć, że jeśli nie są liofilizowane, muszą być przechowywane w lodówce. W przeciwnym razie preparat nie będzie prawidłowo funkcjonował. Natomiast prebiotyki służą do tworzenia odpowiednich warunków dla symbiotycznej flory jelitowej. Zawierają wyciągi z roślin i glonów, którymi na początku żywią się wprowadzone mikroorganizmy. Stosowanie prebiotyków ma kluczowe znaczenie dla przyjęcia się symbiotycznej flory jelitowej. Warunki w jelitach są czasami tak nieprzyjazne, że podawanie preparatów probiotycznych jest bezcelowe. Nie są one w ogóle przyswajane, tylko wydalane. To tak, jakbyśmy rzucali ziarno na piasek, a potem oczekiwali bogatych plonów.
SPOSÓB NA BIEGUNKI
Zakażenie symbiotyczną florą jelitową następuje we wczesnym okresie życia. Jest to bardzo ważny proces. Niestety przeszkadzają w nim biegunki. Należy na nie uważać szczególnie w wieku szczenięcym i w stanach osłabienia organizmu. Jeżeli nasz podopieczny ma biegunkę o podłożu związanym z niestrawnościami (np. zbyt gwałtowna zmiana karmy) lub na tle psychicznym (związaną np. z podróżą), możemy zastosować preparaty zawierające specjalne wyciągi roślinne, które przyłączają wodę, powodując jej "żelowanie". Dzięki temu chronią organizm chorego zwierzęcia przed odwodnieniem. W takiej sytuacji zwierzak może zacząć odmawiać picia wody lub pić jej bardzo mało. Dobrym pomysłem jest wtedy sięgnięcie po specjalny napój izotoniczny dla zwierząt.
DLACZEGO WARTO JE STOSOWAĆ?
Prawidłowa flora jelitowa jest ważna nie tylko ze względu na właściwe trawienie. Odpowiada także za produkcję niektórych witamin (m.in. z grupy B), z których następnie korzysta pies lub kot. Zwierzę posiadające prawidłową florę jelitową ma lepiej rozwinięte mikrokosmki w jelitach oraz jest zabezpieczone przed inwazją mikroorganizmów, które mogą być chorobotwórcze. Powinniśmy uzupełniać specjalnymi preparatami florę jelitową naszych zwierzaków nie tylko, gdy zachorują. Należy to zrobić również zapobiegawczo wiosną i jesienią, kiedy odporność naszych podopiecznych jest najbardziej narażona na duże zmiany środowiska zewnętrznego.
Artykuł pochodzi z gazety Cztery łapy i jest bardzo obiektywny.