Uszkodzony ząb :(

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

virtualna
Posty:9
Rejestracja:08 listopada 2012, 21:14

08 listopada 2012, 22:08

Witam
Mój kundelek ma prawie 6,5 roku jest średnim psem (jakieś 20 kg). Na kłach zauważyłam kamień. Koleżanka powiedziała, że można spróbować zdrapać paznokciem. Schodzi. Psiak się kręcił ale zdrapałam z górnego kła, "zabrałam się" za dolnego i zauważyłam że kieł jest ukruszony tuż przy dziąśle.
Ząb jest cały ale z jednej strony jakby wyżłobiony. Ten obszar jest ciemny ale widać na środku coś białego. Nie dał sobie już więcej "grzebać" w zębach bo miał dość tej "pielęgnacji".
Nie wiem od kiedy to ma. Do tej pory nie zauważyłam bo nachodził na niego górny kieł, zresztą do wcześniej nie przyglądałam się jakoś specjalnie. Byłabym nawet skłonna przyznać że górny go wytarł ale żeby aż tak (jakieś 5x5 mm)?
Mógł uszkodzić w trakcie zabawy. Jest uparty i żeby się do czegoś dostać jest w stanie przegryźć prawie wszystko. Już dawno zauważyłam że 1 mu wypadł a drugiego nieznacznie ukruszył, ale ten kieł wygląda poważniej...
Jego mama miała prawie całkiem starte ząbki i tak z tym dożyła 17 lat (u nas spędziła swoje ostatnie 2). Czy jak go nie będzie bolało to może tak z tym chodzić? Już sama nie wiem...

Pomyślicie czemu nie pójdę do weterynarza? Zrobiłabym tak, tylko w mojej okolicy nie ma "dobrze wyposażonego" gabinetu. A dlaczego? Bo ludzie do weta z pieskami nie chodzą :( Weterynarzowi który go szczepi na pewno nie pozwoli zaglądnąć w zęby..
I co robić? :( Będę obserwować czy nie boli. Mam doła :( Innym psom wirtualnie pomagam a swojemu nie mam możliwości pomóc
Wkurza mnie ta bezsilność :(
Ostatnio zmieniony 09 listopada 2012, 21:49 przez virtualna, łącznie zmieniany 2 razy.
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

08 listopada 2012, 22:11

Trudna sytuacja...musisz w takim razie bardzo dbać o pielęgnacje ząbków. Kup sobie taką szczoteczkę nakłądaną na palec i psią pastę do zębów i ze 3 razy w tygodniu wyszoruj psu zęby. Dbaj aby już więcej kamienia nie było. Pilnuj żeby psisko nie gryzło tego czego nie powinno i obserwuj uszkodzony ząb a także dziąsła.
virtualna
Posty:9
Rejestracja:08 listopada 2012, 21:14

08 listopada 2012, 22:20

Kupię, tylko on nie bardzo sobie pozwoli,kręci się niezmiernie, odpycha łapkami. Dzisiaj miałam mu tylko te 2 spróbować oczyścić bo już się umęczyliśmy oboje...
Pilnuję go już dawno, po tym jak zauważyłam brak przedniego ząbka, zabrałam mu twarde zabawkami, ale biega po ogródku to sam sobie "coś znajdzie" do zabawy...
SleepingSun
Posty:3463
Rejestracja:28 stycznia 2011, 23:19

08 listopada 2012, 22:27

gryzienie dla zębów jest dobre ;) spróbuj zrobić zdjęcie
virtualna
Posty:9
Rejestracja:08 listopada 2012, 21:14

08 listopada 2012, 22:34

SleepingSun pisze:gryzienie dla zębów jest dobre ;) spróbuj zrobić zdjęcie
Zrobię jutro. Śpi jak suseł... i chyba ma mnie dość na dzisiaj;) Tylko nie wiem czy uda mi się je wstawić :oops:
SleepingSun
Posty:3463
Rejestracja:28 stycznia 2011, 23:19

08 listopada 2012, 22:41

jak by się nie udało to napisz, podam Ci maila i sama wstawię.
virtualna
Posty:9
Rejestracja:08 listopada 2012, 21:14

09 listopada 2012, 09:05

SleepingSun pisze:jak by się nie udało to napisz, podam Ci maila i sama wstawię.
OK dzięki :) Czytam korzystając z nieobecności szefowej ;)
virtualna
Posty:9
Rejestracja:08 listopada 2012, 21:14

09 listopada 2012, 20:07

Nie wiem czy będzie widać. Zdjęcia są dosyć ciemne. Ciężko było go dobrze podejść.

Obrazek

Obrazek

Później położył mi się na kolanach, uspokoił się i usnął. Zabrałam się za dokładniejsze oglądanie (w sumie niepotrzebnie na siłę próbowałam zrobić te zdjęcia - tylko się biedak wystraszył).
Dotykałam - dziąsło normalne (ciężko ocenić po kolorze bo akurat jest czarne w tym miejscu), ząbek jakby wyżłobiony. Ciężko to dostrzec bo ten górny na niego zachodzi.
Psiak spokojny więc wnioskuję że nie boli. Wczoraj byłam bardziej tym przerażona, bo nie pozwolił mi oglądnąć go dokładniej. Miał już dość bo czyściliśmy jeszcze uszka.
Fakt - kamień ma spory ( na zdjęciu wyszedł większy niż w rzeczywistości).
Zaczniemy czyścić ząbki i zobaczymy. Tylko doradźcie jaka pasta i szczoteczka najlepiej się sprawdza.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

16 listopada 2012, 01:26

to co widać na zdjęciu to uszkodzenie szkilwa zęba odsłonięta została została zębina. Ząb choruje na co wskazuje także stan zapny dziąsła przy ubytku iczęściowy zanik przyzębia. Należałoby zęba pokazć lekarzowi specjaliście .
virtualna
Posty:9
Rejestracja:08 listopada 2012, 21:14

16 listopada 2012, 20:24

Jarek pisze:to co widać na zdjęciu to uszkodzenie szkilwa zęba odsłonięta została została zębina. Ząb choruje na co wskazuje także stan zapny dziąsła przy ubytku iczęściowy zanik przyzębia. Należałoby zęba pokazć lekarzowi specjaliście .
Dziękuję za odpowiedź. Zauważyłam to niedawno i gdybym miała taką możliwość to bym go zawiozła. Tylko w moim zasięgu nie ma nawet "porządnego" gabinetu wet. O specjaliście można pomarzyć :cry: ...
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 42 gości