Cukrzyca u psa - leczenie Caninsulin, wyniki badań.

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

salanee
Posty:4
Rejestracja:19 czerwca 2012, 08:24

19 czerwca 2012, 10:47

Witam serdecznie w ten upalny poranek wszystkich użytkowników tego forum, mam nadzieję, że pomożecie przebrnąć mi przez paskudną psią cukrzycę, ale od początku...

Moja sunia ma obecnie 10 lat, praktycznie przez całe jej dotychczasowe życie nie przechodziła żadnych, poważniejszych chorób. Po osiągnięciu wymaganego wieku, została wysterylizowana, coby w przyszłości nie musiała walczyć z żadnymi nowotworami i mogła wieść spokojne życie "staruszki". Niestety, tu gdzie mieszkam weterynarze nie poinformowali nas o zmianie sposobu żywienia po usunięciu macicy, o tendencjach do tycia, etc... Przez wszystkie lata Sonii uzbierało się z 6 kg nadwagi. Jest kundelką, ma na sobie masę sierści, niczym sybiraczka, ale jakby nie było, powinna ważyć 10 kg. Od 2 miesięcy jej stan zaczął się pogarszać. Stała się apatyczna, nie chciała wychodzić na dwór, sukcesem było wyciągnięcie jej na smyczy, na krótki spacer - jest upartym psem, jak się zaprze, to nie pójdzie i nie ma zmiłuj. Zwalałam to wszystko na jej wiek i nadwagę, aż doszły kolejne symptomy. Sonia była wiecznie głodna, chociaż dostawała pożywienie 3 razy dziennie. Rano i wieczorem sucha karma, w południe ryż z warzywami i filetem czy to z indyka, czy z kurczaka. Do tego dużo piła, a co za tym idzie, często oddawała mocz. Zdarzało jej się posikiwać, nie była w stanie wytrzymać nocy, dlatego wstawałam po kilka razy, żeby ją wyprowadzić. Zaczęła tracić na wadze z 16 kg zeszła do 14 kg, mimo iż jadła. Wiedziałam, że objawy mogą oznaczać tylko jedną, paskudną chorobę. Łudziłam się jeszcze, że to może jej przejdzie, że robi się ciepło, ona ma dużo kudłów i to może dlatego ( chciałam, aby tak było, nie chciałam, żeby mój pies chorował i cierpiał). Kiedy nic się nie poprawiało, poszłam z nią do weterynarza. Zrobiono jej badania krwi, które potwierdziły cukrzycę, ale pokazały też, że inne narządy nie pracują poprawnie:

Biochemia z 04.06.
- Kreatynina 1,32mg/dl (0,90-1,70)
- Mocznik 55mg/dl (20-45)
- ASPAT U/l 79 (1-45)
- ALAT U/l 115 (30-60)
- Białko całkowite g/dl 7,18 (5,50-7,50)
- Glukoza mg/dl 297 (70-155)
- Fosfataza alkaliczna U/L 186 (20-155)

Morfologa jest w normie, poza małymi wyjątkami LYM 3.20 (1.10-3.00), GRA 9.4 (5.4-7.7), RDW% 16.9 (10.0-15.0), MPV 13.4 (6.0-10.0). Płytek krwi miała 102 (200-580), ale to dlatego, że były bardzo duże problemy z pobraniem krwi, męczyliśmy się ponad 20 minut, mimo że było wkłucie w żyłę, krew nie chciała płynąć -mój pies przechodzi przez wielkie stresy, gdy widzi gabinet weterynaryjny, więc to zapewne dlatego.

Zaczęło się leczenie. To znaczy, może inaczej. Weterynarz wyjęła wielką księgę, którą namiętnie studiowała, co mnie osobiście troszkę zdziwiło, bo przecież powinna wiedzieć, "co z czym się je" w przypadku cukrzycy. No, ale dobra, milczałam i czekałam na odzew z jej strony. W dobie internetu nie jestem skazana na niewiedzę, dlatego zanim wybrałam się do lekarza z psem, poczytałam co nieco i wiedziałam z czym przyjdzie mi walczyć i mniej więcej, jak to robić.
Sonia dostała insulinę Caninsulin w dawce 0,2 ml, czyli 14j.m. , raz dziennie po rannym posiłku. Ponieważ łatwiej jest prowadzić psa na specjalnej karmie, zakupiłam karmę weterynaryjną Royal Canin Diabetic DS37 Dziennie zapotrzebowanie na nią wynosi 155g według schematu przedstawionego na odwrocie opakowania - dostosowałam się. Mój pies od zawsze jadł 3 razy dziennie, nie jestem w stanie tego zmienić, bo przychodzi godzina 19 i ona pod miską płacze, słychać burczenie w brzuchu, jak mogłabym jej nic nie dać? Pani weterynarz powiedziała, że to nie będzie przeszkodą, że mogę ją tak karmić. Ok. Zapytałam, a co z mierzeniem cukru u psa? Wiedziałam, że muszę mieć glukometr, bo jakżebym mogła podać jej insulinę nie wiedząc, jak kształtuje się poziom glukozy? Odpowiedź z jej strony bardzo mnie zaskoczyła. Stwierdziła, że ona nie wyznaje używania glukometru po co, wystarczy obserwować psa, a na badania krwi mogę przychodzić do niej. Leci na kasę sobie pomyślałam. Nic się nie odezwałam, bo wiedziałam, że i tak zaopatrzę się w niezbędne urządzenie. Kolejne pytanie dotyczyło, a co gdy pomimo podania insuliny, cukier będzie nadal duży? Odpowiedź: wtedy trzeba będzie robić dodatkowy zastrzyk... Na wątrobę sunia dostała Hepatil podawany raz dziennie.

Pierwszy dzień leczenia, po podaniu Caninsulin 14j.m. przebiegł pomyślnie.
Na dzień następny Sonia cukru na czczo miała 130mg/dl. Po 6-8 godzinach od podania dawki insuliny 14j.m., cukier wyniósł 126 mg/d.
Dzień 3.
Duży spadek cukru, na czczo 55 mg/dl. Jedzenie, insulina 7j.m. (rozdzieliłam dawkę po połowie) Cukier po 6-8 godzinach 386 mg/dl. Wieczorem kolejna dawka 7j.m. i kolacja.
Dzień 4.
Cukier na czczo 137mg/dl.
Nie byłam w stanie wieczorem wykonać zastrzyku, dlatego Sonia dostała znowu jednorazowo 14j.m. Nie wiem ile miała cukru na wieczór. Zwiększyłam jej porcję jedzenia do 200g, ponieważ przy 155g Sonia przymierała głodem...
Dzień 5.
Cukier na czczo wyniósł 400 mg/dl.
Pies zjadł śniadanie, ale coś było nie tak, bo musiałam ją do tego zmuszać. Podałam Caninsulin 14j.m. Po 40 minutach zauważyłam, że pies dziwnie się zachowuje. Nie chciała się podnieść, pysk jej drgał, zmierzyłam cukier wyniósł 40 mg/dl. Podałam glukozę i troszkę jedzenia. Cukier wzrósł do 98mg/dl, potem pies zwymiotował wszystko, co w sobie miał. Po południu badanie glukometrem pokazało 119 mg/dl. Nocny pomiar pokazał 354 mg/dl
Dzień 6.
Cukier na czczo 497 mg/dl
Insulina 14j.m.
Po 6-8 godzinach cukier 162mg/dl
Dzień 7 - dziś.
Cukier na czczo 519 mg/dl.
Zmniejszyłam jej dzienną rację żywieniową do 160g i podałam pierwszą dawkę insuliny 7j.m.
Postanowiłam zastrzyki robić jej 2 razy dziennie, bo mam wrażenie, że jednorazowe wstrzyknięcie nie działa na nią dobrze. Ma duże wahania tego cukru, pewnie to dlatego, że wieczorem o 19 je.

Mam kilka pytań. Od swojego weterynarza nie jestem w stanie się tego dowiedzieć, ona kazała mi psa obserwować i odpowiednio zmniejszać i zwiększać dawki. Powoli tego nie ogarniam i zaczyna mnie to wszystko przerażać.

- czy jeżeli pies waży obecnie 14 kg, to dawka Caninsulin 14j.m. wyliczona przez weterynarza jest dla niej odpowiednia? Nie miała wykonywanego badania krzywej cukrowej ( według weterynarza jest to niepotrzebne), poza tym w moim mieście pewnie nie ma nawet takiej możliwości. Mogłabym w domu spróbować wykonać psu taką krzywą, ale na samą myśl płakać mi się chce, bo ona tak nie lubi się kłuć, a w grę wchodzi tylko pobieranie krwi z poduszek łap, bo nietoperzowate uszy Sonii są strasznie cienkie i czułe na ból, nie dające przy tym krwi.
- jeżeli badanie na krzywą cukrową okazałoby się jednak konieczne, to co ile muszę jej pobierać tę krew i generalnie jak to się wykonuje? Pierwsze ukłucie pewnie na czczo, a potem co 2 godziny?
- czy rozdzielenie dawki Caninsulin na 2x po 7j.m. jest lepszym rozwiązaniem aniżeli dawanie jednorazowo 14j.m., gdy pies na wieczór jeszcze je, i czy nie wyrządzam jej większej krzywdy?
Wiem, że nie powinno się tak często zmieniać dawek insuliny, dlatego jeżeli miałabym robić jej zastrzyki 2 razy dziennie, dostosowałabym swój czas, żeby po 12 godzinach wykonać kolejny zastrzyk. Nie wiem tylko, czy ta dawka jest odpowiednia skoro są takie wahania.
- Kwestia jedzenia. Podaję jej 160g w/w karmy. Niby dla psów, które ważą 14 kg powinno się dawać 200g, ale nie wiem, czy odpowiednio rozumuję, czy karmiąc psa nie powinnam patrzeć na wagę idealną, a nie na faktyczną? 40g robi wielką różnicę, gdy podawałam jej 200g karmy miała duży cukier z rana.
- A co z jej wątrobą, czy podawanie Hepatilu 1x dziennie tak, jak kazała weterynarz jest dawką wystarczającą? Czy do tego mam dokupić jeszcze jakieś leki, które poprawiłyby kondycję wątroby?
- Czy Caninsulin jest dobrze tolerowany u psów? Słyszałam, że inne insuliny są o wiele lepsze.

Obecnie Sonia przestała nadmiernie spożywać wodę a tym samym więcej sikać. Widzę, gdy cukier jest u niej dobry, bo odżywa, nie przesypia większości dnia, chce wyjść na dwór, chociaż spacerować nadal nie lubi.

Tyle niewiadomych. Mam wrażenie, że weterynarz mojego psa nie podchodzi do cukrzycy w sposób odpowiedni. Bagatelizuje leczenie, spłyca chorobę do "grypy". A przecież z tym nie ma żartów. Chciałabym, żeby mój pies mógł cieszyć się życiem. Spokojnie może pożyć przecież jeszcze kilka dobrych lat, nie chcę jej odbierać tej możliwości, tym bardziej że jest tak mądrym i potrzebnym psem. Moja mama jest osobą niesłyszącą, Sonia jest dla niej dodatkową parą uszu, daje znać, gdy ktoś chce się dostać do domu, gdy się jej mówi, zawołaj panią, leci do kuchni, szarpie mamę za nogawkę i szczeka do czasu, aż mama do mnie nie przyjdzie. To najukochańszy członek rodziny, nie chcę żeby jej zabrakło przez moje błędy, nie wybaczyłabym sobie tego, dlatego w miarę możliwości, bardzo proszę o nakierowanie mnie, co robię źle, co jeszcze mogłabym zrobić, żeby Sonia mogła żyć.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

20 czerwca 2012, 11:28

o cukrzycy można książki pisać. Niestety w Twoim potępowniu jest jeden podstaowy błąd. Cukrzyca to choroba wymagajaca reżimu, cyklicznoći i regularności . Wykonaj do mnie telefon 501420620 więcej przekażę niż rozpisywanie się przez tydzień.
salanee
Posty:4
Rejestracja:19 czerwca 2012, 08:24

06 grudnia 2012, 18:37

Jarek pisze:o cukrzycy można książki pisać. Niestety w Twoim potępowniu jest jeden podstaowy błąd. Cukrzyca to choroba wymagajaca reżimu, cyklicznoći i regularności . Wykonaj do mnie telefon 501420620 więcej przekażę niż rozpisywanie się przez tydzień.
O matuchno, ja na śmierć zapomniałam,że tu pisałam i radziłam się odnośnie mojego schorowanego psiaka :) Dziękuję Panie Doktorze za odzew :)

Czerwiec to były moje początki i tak naprawdę dopiero zapoznawałam się z tą paskudną chorobą. Na dzień dzisiejszy, można powiedzieć, doszłam do wprawy w prowadzeniu cukrzycy, a mój pies ma się w sumie dobrze. W lipcu niestety nawiedziła ją zaćma, ale mimo wszystko doskonale sobie radzi i czasami nawet kota pogoni (tylko, że biegnie w inną stronę ;)) Schudła, teraz waży 12 kg, insuliny również dostaje mniej bo dziennie 6 jm. Insulinę nadal podaję jej 2 razy dziennie, cukry na wieczór do 140mg/dl - przed podaniem wieczornej porcji karmy, rano 100 - 130 mg/dl. Do tej pory moja psina była na karmie Royal Canin Weight Control i wszystko szło dobrze, niestety od 2 tygodni przestała tolerować karmę po zatruciu (coś zjadła na dworze). Gdy zje karmę, po kilku godzinach wymiotuje. Skontrolowałam ten stan u weterynarza, wyniki z krwi wyszły jej dobrze, nerki w normie, więc problem wymiotów tkwi w niej samej. Dostaje leki przeciw wymiotne, na wątrobę i osłonowe, jednak byłam zmuszona odstawić karmę i zacząć przyrządzać jej domowe jedzenie. W internecie nie ma zbyt wielu informacji odnośnie tego, ile powinien zjadać taki pies, ile powinno być białka, węglowodanów i tłuszczy w diecie cukrzycowego psa, dlatego wszystko robię na oko i obserwuję. Nie wiem, jak zareaguje jej organizm na inny pokarm, ale mam nadzieję, że cukry nie będą tragiczne... Naprawdę cukrzyca to straszna przypadłość, u ludzi jest prościej aniżeli u czworonogów, więcej możliwości manewru...

Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

07 grudnia 2012, 00:17

jest kilka karm na rynku, hills m/d/ w/d. Może coś z tego spróbuj.
salanee
Posty:4
Rejestracja:19 czerwca 2012, 08:24

07 grudnia 2012, 09:08

Jarek pisze:jest kilka karm na rynku, hills m/d/ w/d. Może coś z tego spróbuj.
Dokładnie tak zrobię, muszę jednak wykorzystać do końca te 14 kg Weight Control. Dobrze, że pies odmówił jej jedzenia pod koniec opakowania, a nie na początku ;)

Pozdrawiam.
Udu123
Posty:30
Rejestracja:20 listopada 2012, 18:34

09 grudnia 2012, 17:50

Bardzo się cieszę że twój piesek wyzdrowiał. Cukrzyca nie jest śmiertelna ale jak się nie opiekuję psiakiem może umrzeć.
Awatar użytkownika
ela.66
Posty:125
Rejestracja:19 marca 2008, 14:10
Lokalizacja:Warszawa

13 grudnia 2012, 05:23

Z cukrzyca, to jest tak, że trzeba sie z nia oswoić i obserwować psa. Początkowo też był Royal, przeszłam na domowe. Częste krzywe cukrowe, hipoglikemia na 2-godzinnym spacerze. Potem było już widać, co jest i opakowanie pasków starczało na pół roku. No i systematyczność. Ona zachorowała na cukrzycę, ja na seropozytywne RZS i tak wspierałyśmy się obydwie. Nawet szło, to w parze, np. częstsze i krótsze spacery. Moja sznaucerka zachorowała mając 11 lat, odeszła 20.09 br. miała prawie 16 lat (dobre wyniki badań krwi, USG, RTG, jedyne co to już źle widziała i od momentu zachorowania cyklicznie trzeba było wspierać wątrobę). No i jak to babcia wolniejszy chód, dłuższe myślenie.
Życzę powodzenia
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

16 grudnia 2012, 00:27

proszę i można dożyć pięknego wieku z cukrzycą , ale to co napisałaś należy się z chorobą oswoić, wpaść w systematyczność.
Ruda1

22 marca 2013, 19:11

Witam. Czy ktoś może mi doradzić czy warto kupić pena dla kota cukrzyka? Czy pozostać przy strzykawkach?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

23 marca 2013, 11:00

od Ciebie zależy . Jeśli zwierzę choruje non stop czyli nie zanika cukrzyca to można pomyśleć. Jest to wygodne i to bardzo rozwiązanie , ale także droższe. Także nikt za Ciebie nie zadecyduje.
Ruda1

26 marca 2013, 19:39

Dziękuję za odpowiedź :)
gosiunia136
Posty:3
Rejestracja:18 kwietnia 2013, 22:49

18 kwietnia 2013, 23:02

do doktora Jarka!!!!
Witam Panie Doktorze !
pisze do Pana z zapytaniem. jestem zagranica i moj 12-letni piesek od miesiaca ma zdiagnozowana cukrzyce. na czczo w granicach 400. od miesiaca dostaje caninsulin . pierwszy tydzien bez mierzenia poziomu i dostawal 2 razy dziennie 10 jm . pozniej juz mierzylismy cukier na poziomie 500 i nieosiagalnym dostawal wiec 20jm i spadl do 500 , kolejne podniesienie dawki do 20 i bez skutku a pies slabnie , teraz dostaje 25jm ciagle 2 razy dziennie zaraz po posilkach. wazyl miesiac temu 40kg, nie byl kastrowany. teraz schudl jeszcze jakies 4 kg. i ta weterynarz karze mi dawke zwiekszyc na 30jm od jutra . jestem przerazona, nie ma zadnej poprawy a wrecz przeciwnie oapda z sil czasami po 5 godzinach jak wracam z pracy nie ma sily sie podniesc. po jakims czasie jak go wolam na smakolyk to wstaje, ale ciezko bardzo. je normalna karme dla seniorow light plus piers z kurczaka gotowana co 12 godzin zaraz przed insulina. dodam ze nigdy nie chorowal. a przy cukrzycy schudl jakies 7 kg , mial nadwage juz teraz to ma raczej niedowage. czy takie dawki sa dobre nie za duzo ?? mam wrazenie ze go wykanczam a nie pomagam. prosze o odpowiedz . gosia
gosiunia136
Posty:3
Rejestracja:18 kwietnia 2013, 22:49

18 kwietnia 2013, 23:08

dodam jeszcze ze cukier mierze mu w roznych godzinach i nie spada waha sie pomiedzy 400-570..
Rikula
Posty:143
Rejestracja:09 września 2012, 22:38

19 kwietnia 2013, 08:39

Insulinę podaje się PRZED posiłkiem a nie PO posiłku....i najlepiej 30 min PRZED posiłkiem .To jest powód wysokich poziomów cukrów.
gosiunia136
Posty:3
Rejestracja:18 kwietnia 2013, 22:49

19 kwietnia 2013, 12:27

Rikula dostalam instrukcje od lekarza zeby dawac po jedzeniu zaraz
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 132 gości