utajona niewydolnośc nerek? Panie Doktorze pomocy!

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Awatar użytkownika
Izu
Posty:37
Rejestracja:02 sierpnia 2005, 09:14
Lokalizacja:Wrocław

11 września 2006, 10:09

Witam,
mam pytanie , czy Pan Doktor lub ktos z usersów spotkał się kiedyś z przypadkiem psa chorego na chorobę Addisona.
Mój wet sugeruje początkową fazę tej choroby.
Niepokoi go cięzar właściwy moczu 1.010 g/ml (nie mogę nigdzie znlależć jaka jest norma dla moczu)
krew lukocyty 13,84
białko calkowite 7,6 g.dl
mocznik w surowicy w górnej granicy 43,3 mg/dl


mocz

glukoza -neg
bilirubina-neg
ciała ketonowe- neg
ciężar właściwy 1.010g/ml
krew -neg
ph-5,o
białko -neg
UROBILINOGEN 3.2umol/l
azotyny negat
leukocyty neg

OSAD:

nabłonki płaskie -poj. wpw
leukocyty 0-2wpw
erytrocyty świeże 0-1 w.p.w.
bakterie pojedyncze wpw

ANALITYKA
krew utajona w kale (-)



Mam jutro powtórzyć badania moczu i krwi. jutro też pojadę na usg.
Objawy są takie, ze pies bardzo duże pije i sika, w ciagu ostatniego pół roku schudł 5 kg i ogólnie nie ma raczej apetytu.
Teraz dodatkowo jak zaczyna jeśc , to po kilku kęsach popija tak dużo, że rozpycha sobie brzuch, odbija mu się i już mu apetyt przechodzi.
Proszę, poradżcie-w którą stronę pójść z diagnozowaniem.
Ostatnio zmieniony 06 października 2006, 08:39 przez Izu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

11 września 2006, 18:17

myślę , że nie ma to nic wspólnego z tą chorobą, bardzo dokładnie przyjrzyj się przewodowi pokarmowemu tego psa. Poszerz badania krwi ( biochemie). Podaj w jakim wieku jest pies i co podajesz mu do jedzenia.? Od kiedy zaczęły się u niego takie objawy. Napisz całe wyniki z morfologii. Jest to bardzo rzadka choroba miejmy nadzieje , że nie dotyczy twojego psa.
Ostatnio zmieniony 11 września 2006, 23:20 przez Jarek, łącznie zmieniany 1 raz.
bamsik
Posty:5
Rejestracja:09 września 2006, 19:27
Lokalizacja:norwegia

11 września 2006, 18:48

xxxxx

Na tej stronce znajdziesz wartości prawidlowe krwi psów i kotów.
Awatar użytkownika
Izu
Posty:37
Rejestracja:02 sierpnia 2005, 09:14
Lokalizacja:Wrocław

12 września 2006, 12:16

Witam,
ogromne dzięki za szybką odpowiedź!!
Również dziekuję wszystkim , którzy wspierają mnie przez priv.
Gasparo, szczególnie Tobie :P

Olo w czerwcu skończył dwa lata, objawy większej ilości sikania widziałam już kilka miesięcy temu, przy każdej wizucie tez lekarzowi mówiłam o tym i że niepokoi mnie to powolne ale jednak widoczne chudnięcie.
Od 1,5 tygodnia trwa sytuacja taka, ze pije bardzo dużo i sika tak samo dużo, i nie dotrzymuje do rana, tylko budzi mnie w nocy "na siku".
Pierwsze wyniki krwi zrobiłam tydzień temu, przepisałam je pod spodem.
Dziś oddałam drugi raz mocz mojego Olusia do labo na klinikach weterynaryjnych i tam wykonają dokładniejsze badania pod kątem cięzaru właściwego , poniewaz ludzkie labolatoria robią metodą paskową , która ponoć nie jest dokładna i miarodajna.
Dziś też zrobiłam usg u dr Atamaniuka (ojej, jaki był niesympatyczny :cry: ), pokazało drobne zwłóknienia na nerkach, lekarz powiedział, ze on raczej sądzi, ze świadczą one o przebytym zapaleniu nerek a obecny stan nie jest zwiazany ze zmianami, które mogłoby pokazać usg .
Dziś mam jeszcze powtórzyć badanie krwi ze szczególnym uwzględnieniem proporcji między sodem a potasem i oczywiście wszystkie inne parametry też zrobię, chlorki, mocznik, kreatyninę i pozostałe.
Odwrócona proporcja między sodem a potasem miałaby świadczyć o chorobie Addisona.
Moim zdaniem bardziej prawdopodobna jest druga wersja, którą jeszcze podejrzewa doktor: moczówka prosta, na którą bardziej wskazują objawy.
Przeszukałam sieć i znalazłam kilka bardzo życzliwych osób, które dokładnie opisały mi objawy tej choroby u swoich psów. Wszystko by się zgadzało.
Panie Doktorze, jeśli chodzi o układ pokarmowy Olucha, to mamy nieustanne z nim kłopoty, kupy ma różnej konsystencji ale najgorsze są parcia, które ma podczas każdego wypróżniania. No i nie jest amatorem jedzenia w ogóle, jest chudzielcem, w skrajnych przypadkach musze stosowac czasem peritol, ale bywają okresy, ze je chętnie i wyjada nawet z miski drugiego mojego psiaka. Olo był badany rektalnie w kierunku polipów przy tych zaparciach, ale tylko palpacyjnie.
Badania krwi robię mu co 8-9 miesięcy, robilam juz test kliszowy na strawność i poziom trypsyny w kale, usg nie wykazało żadnych zmian w obrębie jelit. Robiłam testy na pasożyty i lamblie i krew utajoną w kale.
Jesli Pan Doktor sugerowałby jakies jeszcze badania, to zrobię każde.
Oluch jeż zywiony jedzeniem gotowanym : ryż, warzywo, mięso biało, podroby, raz, dwa razy w tygodniu wołowina, raz w tygodniu biały serek.
Karmy suchej nie chce żadnej, absolutnie. Jego przewód pokarmowy też nie lubi suchy karm. Przepraszam,ze tak duzo piszę, ale czasem może to się przydać innym użytkownikom.

Wyniki krwi sprzed tygodnia (rozmaz ręczny)

WBC 13,84
NEUT 68,1%
LYMPH% 12,8%
MON% 6,3%
EOS%6,0%
BASO% 0,1%
LUC % 6,6%

#NEUT 9,43K/uL
#LYMH 1,77 K/ul
#MON 0,87 K/ul
#EOS 0,84 K/uL
#BASO 0,02 K/uL
#LUC 0,91 K/uL

RBC 7,48
HGB 17,3 G/DL
HCT 51%
MCV 67,8 fL
MCH 23,1 pg
MCHC 34,1 g/dl
CHCM 34 g/dl
RDW 13,1 %
HDW 1,69g/dl

PLT260 K/uL
MPV 9,3 fL
PCT 0,24%
PDW 43,7 %
mikrocytoza +++

Mikroskopowa ocena rozmazu krwi
Granulocyty pałeczkowate 3%
segment 69
Eozynofile 3
Limfocyty 19
Monocyty 6

Badanie biochemiczne
TP-białko całkowite 7,6 g/dl
glukoza 87,5 mg/dl
mocznik w surowicy 43,3 mg/dl
wapń całkowity 2,69 mmol/l
ALAT 41,0 U/l
ASPAT 28,0 U/l
ALP fosf. alkal. 22 u/L

Amylaza-surowice 656 U/l
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

14 września 2006, 22:46

Pani Izo proszę mi wysłać jakiś kontakt mailowy i ew. telefon stacjonarny na który można zadzwonić późnym wieczorem.
Awatar użytkownika
Izu
Posty:37
Rejestracja:02 sierpnia 2005, 09:14
Lokalizacja:Wrocław

02 października 2006, 10:56

Witam, przepraszam za długi brak odzewu, ale nie miałam dostępu do netu.
Juz zaraz podaję wszelkie dane Panie Doktorze. Będe wdzięczna za wszelkie sugestie i poradę.
Bralismy tydzień antybiotyk i jedliśmy karmę Intestinal Royala ,właśnie zamówiłam w sklepiku nową porcję, chwilę było lepiej ale z piątku na sobotę Oluś znów zaczął bezwiednie popuszczać pod siebie mocz w nocy, nie bardzo dużo ale jednak i duzo pić. I znów schudł mam wrażenie.Ręce mi opadają.
Nie wiem kto we Wrocławiu mógłby mi pomóc. Zastanawiam się nad doktorem PAwłem Jonkiszem z AR. Znalazłam na stronie "Weterynarii w praktyce", że napisał on jakis artykuł o chorobach nerek. Może poproszę jego o konsultacje.
Awatar użytkownika
Izu
Posty:37
Rejestracja:02 sierpnia 2005, 09:14
Lokalizacja:Wrocław

06 października 2006, 08:41

Panie Doktorze, wczoraj byłam na konsultacja u tego pana doktora Jonkisza z wrocławskiej AR. Powiedział mi, ze to utajona niewydolnośc nerek.
Jedyne co mogę robić to zmienic dietę na Renal.
Pomocy!!!
Awatar użytkownika
gasparo
Posty:256
Rejestracja:27 czerwca 2006, 14:40
Lokalizacja:Kraków

06 października 2006, 10:53

Izu, a czy robiliście ponowne badania krwi? Poprzednie wyniki są sprzed miesiąca?
Jaki macie teraz poziom mocznika i kreatyniny, bo te wyniki przede wszystkim mówią o niewydolności nerek.
Myśleliście o zrobieniu USG nerek - warto by zobaczyć w jakim są stanie.
My oprócz diety (stosujemy Hill"s u/d - jest tańszy od renala, a równie dobry) dajemy jeszcze Ipakitine wspomagającą pracę nerek - droga, ale skuteczna.
Jeżeli nie robiliście "świeżych badań" zróbcie je szybciutko, o po przejściu na dietę za jakiś czas trzeba powtórzyć i będzie wiadomo, czy dieta psince służy i czy idzie na takie leczenie.
Trzymajcie się!!! Powodzenia!!!!!
Awatar użytkownika
Izu
Posty:37
Rejestracja:02 sierpnia 2005, 09:14
Lokalizacja:Wrocław

06 października 2006, 11:18

Gasparo!!!dziękuję za odzew!!! Jak mi to potrzebne dzisiaj, nawet nie wiesz. Twoja życzliwość ma magiczną moc :!: .

A czym się różni karma Hillsa u/d od k/d?

Badania powtarzałam po tygodniu. Znaczy się pierwsze robiłam 5-09 a kolejne 12-09. To samo z moczem, przy czym ten drugi mocz to już zrobiłam na Akademii Rolniczej gdzie robią metodą inną niż tą paskową.
Pierwszy ciężar właściwy wyszedł niski 1010 a drugi juz 1018, ale wczoraj się dowiedziałam, ze aby ten cięzar był miarodajny, to pies nie może pić 8 godzin przed pobraniem moczu, no a ja zgodnie z przeczytanymi informacjami porozstawiałam wszędzie wodę, zeby miał stale dostęp.
Badania krwi nie pokazały jednak żadnych zmian praktycznie.
Oczywiście na usg poleciałam od razu. Pokazało pojedyncze zwłóknienia.
Wieczorem dokładnie wstawię opis usg bo nie chcę tu czegoś zmyślić i wyniki krwi.
Urlop będę mogła wziąć dopiero w przyszłym tygodniu, wtedy powtórzę całość tych wyników.
Wg tego doktora Jonkisza my jesteśmy na tym etapie:

Przewlekła niewydolność nerek
Definicja
- niezdolność nerek do utrzymania ich prawidlowej funkcji
- jest to rezultat stałego, postępującego uszkodzenia miąższu nerek
Przyczyny
- wady wrodzone, rozwojowe
- zakaźne (ropne zapalenie nerek, leptospiroza, FIP)
- pasożytnicze (Dictophyma renale)
- immunozależne zapalenie kłębuszków nerkowych
- amyloidoza
- nowotwory
- zwłóknienie nerek jako rezultat np. ostrej niewydolności nerek
- hiperkalcemia
- obustronne wodonercze
- zator tętniczy (zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, zakaźne zapalenie wsierdzia)
- przyczyzny idiopatyczne (nieznane)
Okresy choroby
1. Utajona, przewlekła niewydolność nerek
- utrzymanie równowagi organizmu
- brak objawów klinicznych
- trudno wykryć laboratoryjnie

2. Wyrównana, przewlekła niewydolność nerek
- zniszczeniu ulega ponad 50% nefronów
- nieznacznie podniesiony mocznik, nadmierne pragniennie i oddawanie moczu
- odwodnienie, biegunki, wymioty,
Awatar użytkownika
gasparo
Posty:256
Rejestracja:27 czerwca 2006, 14:40
Lokalizacja:Kraków

06 października 2006, 21:52

Izu - wysłałam Ci PW.

Karmy u/d i k/d różnią się przede wszystkim zawartością pewnych składników.
w k/d białka jest 13,5%, tłuszczu 17,6%, a fosforu 0,23%
natomiast w u/d białka 8,6% tłuszczu 19,1% a fosforu 0,14%.

Dlatego też karmę k/d stosuje się bardziej w chwilowych problemach z nerkami (np. w zapaleniu nerek), natomiast przy przewlekłej i ostrej niewydolności zaleca się bardziej u/d, gdzie białka jest mniej i bardziej odciąża się nerki.
Awatar użytkownika
Izu
Posty:37
Rejestracja:02 sierpnia 2005, 09:14
Lokalizacja:Wrocław

07 października 2006, 20:27

Podaję jeszcze wyniki z 12 września:
WBC 14,37
NEUT 71,8%
LYMPH 11,8
MON 6,6
EOS 3,6
BASO 0,1
LUC 6,2
#NEUT 10,32K/uL
#LYMPH 1,88K/uL
#MON 0,95
#EOS 0,51
#BASO 0,02
#LUC 0,89

RBC 6,50 M/uL
HGB 15,7 g/dl
HCT 44%
MCV 67,6 fl
MCH 24,2pg
MCHC 35,8 g/dl
CHCM 34 g/dl
RDW 13%
HDW 1,72 g/dl

PLT 223 K/uL
MPV 9,6 fl
PCT 0,21 %
PDW 46,4 %
Mikrocytoza +++
Granulocyty pał. 1%
segmentowane 80%
Eozynofile 2
Limfocyty 11
Monocyty 6
Erytroblasty 1/na 100 leukocytów
aLBUMINA 3,7 g/dl
globulin oni nie robią
białko calkowite 7,3 g/dl

Kreatynina 1,20 mg/dl
mocznik w surowicy 35,0 mg/dl
sód 145 mmol/l
Potas 3,9 mmol/l
chlorki 112 mmol/l
wapń całkowity 2,67 mmol/l
Fosforany nieorganiczne 3,5 mg/dl


Muszę dodać, ze każdej nocy Oluch trochę popuszcza siku do łóżeczka i raz widziałam jak rano wstał i idąc mocz mu poprostu "wyskoczył" a on na to nie zwrócił kompletnie uwagi.
Awatar użytkownika
Izu
Posty:37
Rejestracja:02 sierpnia 2005, 09:14
Lokalizacja:Wrocław

11 października 2006, 15:09

Poszukuję kogoś, kto mógłby mi kupić dwa preparaty homeopatyczne w Niemczech dla Olusia. W Polsce niestety nie mają one juz rejestru.
Chodzi o: Solidago comp. S i Reneel.
Welka
Posty:4
Rejestracja:16 października 2006, 19:21

16 października 2006, 19:33

Izu a co to za środki? mogłabyś napisać o nich coś więcej?
Moja suczka też ma problemy z nerkami, wykryte przez przypadek, jednej nerki nie ma a druga przepracowana :( wyniki nie sa najgorsze mocznik za wysoki - 74, kreatynina jest w granicach normy.
Chcę zrobić wszystko, żeby nie dopuścic do ostrej niewydolności.
karma i puszki Royal canin renal i ipakitine to już codzienna dieta, weterynarze twierdzą, że to wystarczy w jej stanie.
chciałabym zrobić wszystko, żeby ją chronić

Nie chciałabym powielać wątków na temat nerek, więc zapytam w tym:
Jak dbać o psa chorego na nerki? Co jeszcze poza dietą mogę zrobić dla mojej suczki?

- czy ograniczyć jej aktywność fizyczną? (mój pies to wyżeł, więc kocha gonitwy do upadłego) czy zmęczenie mięśni stymuluje wytwarzanie kreatyniny?
- czy podawanie gotowanych warzyw, które teoretycznie mają właściwości zdrowotne ma sens w przypadku psa? (słyszałam, że psy nie trawią warzyw) mam na myśli buraki, zielona pietruszkę, brokuły, marchew i kalafior. Mój piesek to uwielbia.
Awatar użytkownika
gasparo
Posty:256
Rejestracja:27 czerwca 2006, 14:40
Lokalizacja:Kraków

16 października 2006, 22:53

pieskom jak najbardziej można podawać warzywa, ważne jest jednak, by były przetarte lub zmiksowane. Pies ma zbyt krótki przewód pokarmowy, by poradzić sobie ze strawieniem warzyw w kawałkach, a na pewno ich nie przeżuje, bo to nie leży w jego naturze. Dobrze też podawać ziemniaki, gdyż bardzo dobrze działają na nerki. Oczywiście wszystko z umiarem, żeby starczyło jeszcze apetytu na karmę.
Myślę, że nie trzeba ograniczać ilości ruchu pieskowi. Jeśli ma siłe, niech biega. Natomiast nie powinno się do wysiłku zmuszać. Mogą się zdarzać gorsze dni, gdzie piesek będzie potrzebował więcej wypoczynku.
No chyba, że twój pies jest typem, który potrafi "zabiegać się" do całkowitego wyczerpania - do tego raczej nie dopuszczać i wcześniej przerywać szaleństwo.
Trzymajcie się mocno i nie poddawajcie się w walce.
Welka
Posty:4
Rejestracja:16 października 2006, 19:21

17 października 2006, 09:31

mój pies ma dziwne fanaberie ;) jak jej coś zmiksuje to juz jej nie smakuje. No ale ziemniaki tez lubi więc będę jej dawać czasem.
dziękuje :)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 50 gości