Poważny problem ze zdrowiem psa.

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

madlen26
Posty:15
Rejestracja:13 czerwca 2013, 15:54

14 czerwca 2013, 21:45

Witam.
Te forum zostało mi polecone przez moją znajomą. Więc zwracam się o pomoc.
Mam duży problem z psiakiem a tutejsi weterynarze badają go już od prawie 2 miesięcy i nie wiedzą co mu dolega. Zacznę od początku. Jest to owczarek niemiecki długowłosy, ma 3,5 roku. Od jakiegoś czasu bardzo mi schudł i zmarniał. Był taki moment, że ważył niecałe 27 kg, teraz od miesiąca waga utrzymuje się na poziomie 28kg. Zdarzały się takie dni, że nie jadł prawie nic, tyle tylko aby przetrwać. Liznął i odszedł. Czasem trwało to 1 czasem 2 dni. Teraz jak na razie je w miarę normalnie (jak na takiego psa to i tak mało, bo ok pół kg mięsa na dzień plus wypełniacze owoce, warzywa), nie ma przerw w jedzeniu od momentu gdy dostał od naszego weterynarza tabletki wspomagające wątrobę Hepatiale Forte. Teraz tabletki te mi się skończyły i jak na razie nie podaję. Pies jest od około pół roku na Barfie (surowe mięso). Wcześniej był karmiony gotowanym, jak i suchym a także puszkami. Mój pies nigdy nie należał do grubasów, zawsze był szczupły, co weterynarze kwitowali, taka jego natura, nie jest źle itp. Przez pewien czas był karmiony Britem dla alergików, Lukulusem (karma rybna), Eukanubom dla psów pracujących, potem puszkami Animonda GranCarno. Potem gdy znajomi zachwalali surowe jedzenie, zmieniłam kamę na surową. Jadał ładnie do jakiegoś czasu. Poza problemami z jedzeniem, mamy też problem z samopoczuciem. Od jakiegoś czasu pies zrobił się zestresowany, brak mu czasami chęci do współpracy, ma gorsze i lepsze dni lub chwile. Jego samopoczucie zmienia się diametralnie. Jest fajnie, i nagle staje się smutny, apatyczny, osowiały, spuszcza głowę i jest po prostu smutny. Jednym słowem mój pies od jakiegoś czasu nie potrafi się cieszyć, a jak się już cieszy to rzadko. I jak na moje oko szybko się męczy, przy aportowaniu często przystaje. Wydaje mi się też, że czasami wieczorem ma ciężki oddech. Weterynarz przy prześwietleniu jamy brzusznej też powiedział, że oddech jest ciężki.
Jeśli chodzi o picie. Pije normalnie. Rozwolnień i wymiotów nie ma, Zdarzy się czasem miększa kupa, którą poprzedza stres związany z napotkanym psem. Weterynarz do którego skierował nas nasz weterynarz, przepisał nam Kreon 10000 i kazał podawać po jednej kapsułce do każdego posiłku (Baks zjada ich około 3 dziennie). Kreon podawany jest profilaktycznie (weterynarz ze Szczecina twierdzi, że po nim powinien trochę przytyć) i też dlatego, ponieważ podejrzewał Zewnątrz wydalniczą niewydolność trzustki. Zrobiliśmy badanie TLI i nic ono nie wykazało. Lecz po podawaniu kreonu ilość kup się zmniejszyła od ok 4-5 do 2-3 dziennie. Wcześniej gdy sprzątałam po nim na podwórku wydawało mi się, że jest ich za dużo, że to co zje to zaraz wydala. Czasem sporadycznie zdarzały się kupy w kolorze takim żółtawym, teraz coraz częściej takie robi. Czasami jego kupy po czasie zmieniają kolor na biały, ale to jest spowodowane zbyt dużą ilością kości w diecie. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.
Sierść jest matowa, mąż twierdzi, że śmierdzi jak stara skarpeta, ja też to momentami czuję. Śmierdzi mu czasami nie przyjemnie z pyska. Przychodzi to takimi falami jak i samopoczucie. Ostatnio zauważyłam też łupież.
Zapomniałam jeszcze napisać, ze od małego mieliśmy problem z zapaleniem ucha, a rok temu był leczony na gronkowca w uchu.
Nie liczę na to, że dowiem się bez zbadania pacjenta co dolega psiakowi, ale mam nadzieję choć na podpowiedź po obejrzeniu badań i przeczytaniu mojego meila. W jakim kierunku mamy iść i co można stwierdzić po tych wynikach.
Poniżej dołączam wszystkie wyniki badań jakie mieliśmy robione do tej pory.


ELEKTROFOREZA BIAŁEK SUROWICY

Test Wynik / Result Sign Wartosc referencyjna / Reference value Jednostka / Unit Uwagi / Remark
Serum electrophoresis  
(agarose gel)  
Total protein    83  +  54 - 76  g/l  
A/G    0.5  --  >0.8    
Albumin (%)    33.7  --  44.5 - 62.2  %  
alpha-1 globulin (%)    4.8  ++  2.3 - 4.2  %  
alpha-2 globulin (%)    9.6  --  11.4 - 19.0  %  
beta-1 globulin (%)    18.9  ++  3.2 - 8.9  %  
beta-2 globulin (%)    18.3    9.8 - 18.7  %  
gamma globulin (%)    14.7    5.7 - 17.0  %  
Albumin (abs.)    27.9    24.0 - 47.0  g/l  
alpha-1 globulin (abs.)    4.0  ++  1.3 - 2.8  g/l  
alpha-2 globulin (abs.)    8.0    6.0 - 13.0  g/l  
beta-1 globulin (abs.)    15.7  ++  1.8 - 6.6  g/l  
beta-2 globulin (abs.)    15.2  ++  5.1 - 13.0  g/l  
gamma globulin (abs.)    12.2  ++  3.5 - 9.4  g/l  

*** Wynik koncowy / Final report *** validated by Dr. Haas (Tierarzt)
our printed reports are valid without signature.
Informacja na wyniku "Quantity not sufficient", "zu wenig Material" oznacza "Niewystarczajaca ilosc materialu"

MORFOLOGIA Z ROZMAZEM I TLI 

Test Wynik / Result Sign Wartosc referencyjna / Reference value Jednostka / Unit Uwagi / Remark
Haemogram  
   
Leukocytes    1.6  -  6 - 12  G/l  
Erythrocytes    5.2  -  6 - 9  T/l  
Haemoglobin    11.1  -  15 - 19  g/dl  
Packed cell volume (PCV)    39    38 - 55  %  
MCV    74    60 - 77  fl  
MCH    21    17 - 23  pg  
MCHC    29  -  31 - 34  g/dl  
Thrombocytes    51  -  150 - 500  G/l  1)
Reticulocytes (relative)    0.52      %  
Reticulocytes (absolute)    27200      /ul  
Degree of bone marrow response (Reticulocytes/ul): <110.000 Normal if nonanaemic <110.000 Inadequate if anaemic 110.000-150.000 Mild regeneration 150.000-300.000 Moderate regeneration >300.000 Marked regeneration
Differential blood count  2)
   
Basophils    0    0 - 1  %  
Eosinophils    4    0 - 6  %  
Band neutrophils    2    0 - 3  %  
Segmented neutrophils    58    55 - 75  %  
Lymphocytes    30    12 - 30  %  
rare with reactive lymphocytes
Monocytes    6  +  0 - 4  %  
Basophils (absolute)    0      /ul  3)
Eosinophils (absolute)    64    0 - 600  /ul  
Band neutrophils (absolute)    32    0 - 300  /ul  
Segmented neutrophils (abs)    922  -  3000 - 10000  /ul  
Lymphocytes (absolute)    477  -  1000 - 4000  /ul  
Monocytes (absolute)    95    0 - 500  /ul  
Atypical cells    0    0  %  
Anisocytosis    0    0    
Polychromasia    0    0    
TLI    17.6      ug/l  4)
provisional reference range: 8.5 - 35 ug/l

Interpretacja / Interpretation:
1) The result is given with reservation due to the presence of platelet aggregates. 
4) Results are within the normal range, i.e. there is no evidence of exocrine pancreatic insufficiency (EPI). False normal results may occur in case of impaired renal function, EPI due to relapsing pancreatitis and in fasting periods < 6 hours. 
Uwagi / Note:
2) The microscopic differentiation is given with reservation due to aging of the blood cells and quality of the submitted blood smear. 
3) Basophils up to 200/ul are normal in the literature. 


USG JAMY BRZUSZNEJ
USG:
pęcherz moczowy umiarkowanie wypełniony, brak złogów, ściana pęcherza moczowego prawidłowa,
prostata w zakresie normy 2,6x3cm średnicy
nerki o zachowanej budowie korowo-rdzeniowej, wielkość prawidłowa: lewa 9x 4cm, prawa 8,5x3,8cm;
śledziona powiększona, jednorodna, brak zmian ogniskowych, torebka gładka,
wątroba nie obrzęknięta, nieznacznie zwyrodniała, brzegi gładkie, brak zmian ogniskowych, pęcherzyk żółciowy nieposzerzonty ściana prawidłowa, brak złogów w świetle pęcherzyka,
żołądek i jelita dość zgazowane, o zachowanej budowie warstwowej w widocznych odcinkach, ściana jelit cienkich/dwunastnicy lekko pogrubiaął ok 4-5 mm, pole trzustki prawidłowe,
brak płynu wolnego w otrzewnej,

MOCZ Z OSADEM
Obrazek

MORFOLOGIA
https://lh3.googleusercontent.com/-d2_d ... ologia.jpg

WYNIKI str 1
https://lh6.googleusercontent.com/-D0N8 ... +str+1.jpg

str 2
https://lh6.googleusercontent.com/-kvEu ... +str+2.jpg

str 3
https://lh3.googleusercontent.com/-MhqG ... +str+3.jpg

str 4
https://lh3.googleusercontent.com/-RTl5 ... +str+4.jpg

Czekam jeszcze na kolejne badanie moczu z osadem i kreatyną.
Pozdrawiam i czekam na jakieś podpowiedzi. Co mam robić dalej i na co zwrócić uwagę.
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

14 czerwca 2013, 21:55

Czy badano psa na obecność pasożytów pierwotniaczych?
madlen26
Posty:15
Rejestracja:13 czerwca 2013, 15:54

14 czerwca 2013, 21:59

Było robione badanie kału na robaki i nic nie wykryło.
SleepingSun
Posty:3463
Rejestracja:28 stycznia 2011, 23:19

14 czerwca 2013, 22:02

zwykłe badanie na robale chyba ich nie wykrywa.
madlen26
Posty:15
Rejestracja:13 czerwca 2013, 15:54

14 czerwca 2013, 22:04

Wezmę takie badanie pod uwagę.
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

14 czerwca 2013, 23:19

Bo lamblie są przezroczyste...miałam przyjemność oglądac pod mikroskopem taki kał z lamblią...dali mi na egzaminie dyplomowym. Zgadłam że są i dostałam 5 (wtedy nie było 6)
Lamblie tylko testem immunoenzymatycznym
madlen26
Posty:15
Rejestracja:13 czerwca 2013, 15:54

14 czerwca 2013, 23:23

Tak, to lamblie miał robione, bo wet chciał to wykluczyć na samym początku i wynik był negatywny. Badanie było robione z krwi. Wynik jest w którymś linku.
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

14 czerwca 2013, 23:25

To też niewiele znaczy...to akurat pierwotniak o doskonałym przystosowaniu - ma zdolność opłaszczania się a nawet obudowywania się białkami gospodarza dzięki czemu przeciwciała nie są produkowane.
madlen26
Posty:15
Rejestracja:13 czerwca 2013, 15:54

15 czerwca 2013, 08:20

Więc jakie ma być to badanie?? Z kału??
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

16 czerwca 2013, 22:58

ja wykonałbym takie badania : powtórzył morfologię w miare możliwości wykonać ją natychmiast po pobraniu, dokładną analizę kału, test kliszowy. To na poczatek.
madlen26
Posty:15
Rejestracja:13 czerwca 2013, 15:54

16 czerwca 2013, 23:35

Dziękuję za odpowiedź.
Ostatnio kontaktowałam się z poprzednim weterynarzem, też sugerował ponowne wykonanie morfologi z rozmazem. Test kliszowy to z kału?? Jest to badanie trzustki czy tarczycy?? Już od trzech weterynarzy usłyszałam, że to najprawdopodobniej Rak szpiku kostnego. Czy uważa Pan, że pies z takimi wynikami kwalifikuje się do biopsji, czy to tylko ostateczność. Pytam się, ponieważ obawiam się tego badania.
Widzę, że wyżej zniknęło badanie moczu z osadem, więc wklejam niżej.
https://lh4.googleusercontent.com/-U9fB ... osadem.jpg
SleepingSun
Posty:3463
Rejestracja:28 stycznia 2011, 23:19

17 czerwca 2013, 08:22

test kliszowy to badanie trzustki. kał trzeba pobrać od razu przed badaniem, najlepiej przed gabinetem wet. u nas takie niskie leukocyty były przy chłoniaku.
madlen26
Posty:15
Rejestracja:13 czerwca 2013, 15:54

17 czerwca 2013, 09:12

Właśnie doczytałam wczoraj, ze kał na ten test ma być bardzo świeży. Ale skoro miał robione badanie TLI (choć wet który nam go zlecił twierdzi, że nie jest on miarodajny, więc nie wiem po co kazał go robić) to z trzustką wszystko chyba ok. Ja cały czas myślę o wątrobie, choć te enzymy według wetów nie są za wysokie. Bo dlaczego pies który miał wcześniej problemy z jedzeniem (jak opisałam wyżej) nagle po tygodniu przyjmowania tabletek Hepatiale Forte, zaczyna jeść systematycznie?? Nie są to ilości które powinien zjadać, ale je, małymi porcjami, po ok 20 dg mięsa plus wypełniacze na każdy posiłek, a zjada ich 3, jak szczeniak. A poza tym w badaniu USG jest napisane :"wątroba nie obrzęknięta, nieznacznie zwyrodniała, brzegi gładkie, brak zmian ogniskowych". Nieznacznie zwyrodniała, więc tak do końca ok z nią nie jest.
Węzły chłonne miał badane przez 3 wetów, nie ma powiększonych, ale jeden z nich stwierdził, że jest tak chudy, że są nawet wyczuwalne te węzły (nazwy nie pamiętam), które nie powinny być wyczuwalne.
Mam takie pytanie, czy chłoniaka da radę wyleczyć i czy Wam się udało??
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

17 czerwca 2013, 11:26

na razie nie obstawiałbym raka. Powtórzyłbym badanie , test kliszowy . Żadnego linka poza badaniem moczu nie mogę otworzyć.
madlen26
Posty:15
Rejestracja:13 czerwca 2013, 15:54

17 czerwca 2013, 12:04

Więc udostępniam cały album z resztą wyników które nie chcą się otworzyć.
https://plus.google.com/photos/10840597 ... 0731416117

Trochę mnie Pan uspokoił :D
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 41 gości