Chora wątroba, brak jednoznacznej diagnozy, dieta

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

carolinascotties
Posty:18
Rejestracja:19 grudnia 2006, 13:27

08 lipca 2013, 14:11

Witam,

Mam siedmioletnią Terierkę Szkocką, która od prawie dwóch lat ma niepokojące wyniki wątrobowe; Jestem w sytuacji, kiedy z powodu zmiany miejsca zamieszkania musiałam nawiązywać kontakt z nowym weterynarzem; Niestety współpraca nie układała się najlepiej - nie chciał ze mną dyskutować, najchętniej podawałby tylko antybiotyki, a na wszelkie pytania z rodzaju "drążących" reagował zmarszczonymi brwiami;

Problemy zaczęły się prawie dwa lata temu - oto wyniki
http://img571.imageshack.us/img571/9142/vah3.jpg
http://img839.imageshack.us/img839/9206/mhsf.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/664/p6d3.jpg

Wtedy zaczęłąm karmić ją Markus Muehle, Lukkullus,czasem - przebywając od czasu do czasu na kilka tygodni u mojej rodziny, która ma siostrę mojej suki - zdarzało jej się jesc weterynaryjną RC Hepatic...
Niestety mój pies to niejadek, jeśli chodzi o karmy suche i może był to mój duży błąd, że nie "przetrzymałam" jej dłuższy czas na którejś z wymienionych... W tej chwili jestem gotowa to zrobi - nie dam się złamać szkockim oczyskom ;)
BARFem też nie jest zainteresowana, najchętniej jadłaby gotowane i bardzo urozmaicone... Moja suka kocha twaróg i praktycznie pięć razy w tygodniu dostawała go w jednym z posiłków... Obecna PAni Doktor, u której jesteśmy od kilku tygodni - powiedziała, że jest to zbyt często i mogę podawać twaróg raz w tygodniu.

Po pewnym czasie prób z karmami suchymi - zdecydowałam, że wypróbuję, jak zareaguje na suszone mięso, warzywa, liofilizowane owoce i tak od roku karmiłam ją suszoną wołowiną Volmers, Volmers Reiskost (wstępnie ugotowany ryż) różnymi wersjami karm Koebers, rzadziej dostawała pełnoziarniste płatki, i codziennie suszone warzywa Rubenmix, a co kilka dni liofilizowane owoce. Dwa, trzy razy w tygodniu podawałam puszki Animondy, lub Evangersa.

SUSZONE WARZYWA SKŁAD
100% warzyw bez dodatku konserwantów, barwników i innych substancji.
Ziemniaki, pasternak, buraki cukrowe, marchewka, rzepa, cukinia, dynia, seler
ANALIZA:Wilgotność 10,2%Białko 4,14%
Tłuszcz 3,1%Włókno surowe 9,7%Popiół 2,69%Wapń 0,07%Fosfor 0,13%

SUSZONE OWOCE SKŁAD Jabłko, jeżyna, śliwka, owoc rokitnika, czarna porzeczka, czerwona porzeczka, aronia, czereśnia, truskawka, gruszka, agrest, maliny, morele, jagody
ANALIZA:Wilgotność 10,2%Białko 4,14%Tłuszcz 3,1%Włókno 9,7%Popiół 2,68%Wapń 0,07%Fosfor 0,13%


z suplementów włączyłam olej rybny, spirulinę, mączkę z owoców dzikiej róży. Rolę nagród i smakołyków spełniały suszone kawałki mięsa drobiowego - kurczaka, kaczki, suszone ryby.

Naturalnie zdarzało mi się i ugotować posiłek - najczęściej z ryżem, drobiem i warzywami.

Przyznam szczerze, że w pewnym momencie zapętliłam się - wiele przeczytałam na temat żywienia psów - dowiedziałam się, czego unikać - niestety nigdy nie upewniłam się, czy to co podaję jest słusznym wyborem... Nie chcę jej zaszkodzić, nie chcę żeby jadła karmy nafaszerowane pszenicą, kukurydzą, czy konserwantami... w naszym przypadku wiedza namieszała mi w głowie - wszyscy wiedzą, czego nie podawać, niestety weterynarze sceptycznie reagują na zapały podawania zdrowego jedzenia...tak, jakby nie chcieli trudzić się doradztwem w kwestii prawidłowego żywienia... Dlatego z wielką prośbą zwracam się do Was, Forumowiczów.

Dwa tygodnie temu trafiłam do nowej weterynarz - po kilku tygodniach nieobecności w Polsce chciałam zrobić wyniki krwi mojej suki - okazało się, że nadal coś nie tak z wątrobą plus ogólne osłabienie i...odwodnienie; Moja suka dość mało pije w ciągu dnia, w nocy natomiast dwa razy podchodzi do miski i długo pije. Tu, gdzie teraz mieszkamy woda jest bardzo twarda i nie chce jej pic - podaję jej wodę butelkowaną, źródlaną, niegazowaną.

Pani Doktor wykonała USG, na którym nie było widać guzów, torbieli - jedna cześć wątroby miała jaśniejsze wydłużone, pociągłe kształty i granica wątroby również była biała - Doktor powiedziała, ze mogą to być zwapnienia. Nerki w porządku, wkrótce zrobimy RTG serca.
Ostatnie wyniki http://img203.imageshack.us/img203/1839/rp8m.jpg
http://img811.imageshack.us/img811/2370/9meo.jpg

Otrzymałam do podawania raz dziennie - VetoMune, i Epato 1500PLUS i zalecenia, by przez ponad tydzień karmić gotowaną karmą (podawałam drób, kaszę Kuskus, lub ryż i warzywa - marchewka, brokuły, buraki, rzadziej zielona fasola szparagowa i puree) Podczas drugiej wizyty powiedziałam Pani Doktor całą naszą żywieniową historię,podkreśliłam, czego chciałabym unika w karmach i poprosiłam o pomoc. Podczas ostatniej, piątkowej wizyty zaproponowano mi karmę weterynaryjną SPECIFIC Kidney Support - Wskazania: przewlekła niewydolność nerek
schorzenia wątroby (z wyjątkiem cholestazy), zastoinowa niewydolność serca, kamica moczanowa, szczawianowa i cystynowa . Usłyszałam, żeby nie sugerować się nazwą karmy - bo chroni również wątrobę - a przy okazji będzie czuwać nad stanem nerek i serca. Po powrocie do domu przejrzałam siec pod kątem opinii o tej karmie - jest tego tyle, co kot napłakał...
"SKŁAD: pszenica, kukurydza, tłuszcz zwierzęcy, mączka rybna, białko z ziemniaków, hydrolizat białka drobiowego, jaja, minerały, serwatka w proszku, witaminy, celuloza, tauryna, olej słonecznikowy, L-karnityna.

Analiza (na 100g): białko surowe 13.5, tłuszcz sur. 18.0, węglowodany 54.0, włókno surowe 2.0, wapń 0.36, fosfor 0.25, sód 0.13, potas 1.17, miedź 0.36, L-karnityna 7mg, tauryna 0.22, kwasy omega-3 0.42, EPA 0.079, DHA 0.049, woda 8.0.
Właściwości i podstawowa charakterystyka:
Ograniczona zawartość fosforu – zapobiega hiperfosfatemii i hamuje procesy degeneracyjne w nerkach. Ograniczenie ilości fosforu w diecie ma na celu normalizacje jego stężenia w osoczu, uniemożliwienie demineralizacji kości i odkładania sie fosforanu wapnia w tkankach miękkich.Podwyższona zawartość kwasów tłuszczowych EPA i DHA – kwasy tłuszczowe EPA i DHA maja działanie przeciwzapalne. Dodatkowo spowalniają postępujący proces uszkodzenia nerek. Podwyższona zawartość kwasów tłuszczowych pozwala ograniczyć nasilenie objawów niewydolności nerek Ograniczona zawartość białka – w połączeniu z ich wysoka wartością biologiczna powoduje obniżenie poziomu mocznika u psów cierpiących na niewydolność nerek. U zwierząt cierpiących na niewydolność wątroby ogranicza ryzyko podwyższenia poziomu amoniaku we krwi, co zapobiega występowaniu encefalopatii wątrobowej Ograniczona zawartość sodu – wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, chroniąc przed występowaniem nadciśnienia i obrzęków.Alkalizuje mocz – dodatek substancji alkalizujących mocz zapobiega powstawaniu kamieni szczawianowych, moczanowych i cystynowych."


----------------------------

Nie wiem, czy mam rację - ale wydaje mi się, że jest X lepszych składowo karm - i zastanawiam się, co byłoby najlepszym rozwiązaniem;
Jestem otwarta na zioła, suplementację dodatkową - mówiłam o tym lekarce - niestety wydaje mi się, że poszła po najmniejszej linii oporu.
Proszę o podpowiedź, czy w przypadku tych wyników (kiedy nadal nie wiem, co konkretnie dzieje się z organizmem) możliwe i rozsądne jest podawanie zwykłej, suchej karmy - typu MArkus Muehle, czy Lukullus, czy może Lupo Sensitive - i dodatkowo suplementacja wzmacniaczami wątroby, ziołam itp.?

Bardzo zależy mi, by mój pies powrócił do zdrowia - by poprawiły się wyniki - niestety do zaproponowanej karmy nie mam przekonania.
imodp
Posty:267
Rejestracja:02 grudnia 2012, 00:28

08 lipca 2013, 15:27

......................
Ostatnio zmieniony 26 kwietnia 2018, 18:39 przez imodp, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

09 lipca 2013, 23:23

przeraża mnie co piszecie czasmi, traktujecie psy jak labolatoria na 4 nogach. carolinascotties pies to istota żywa nie tester żywienia, gdzie choć raz w tych wynikach miałeś ( aś) problem z wątrobą . Bo przeczytałe je od deski do deski i ni hu, hu. Co wy wyprawiacie. Gdzie jest usg wątroby. Gdzie skupienie się na objawach. Biologia to nie matematyka , jesli odstaje jakaś cyferka to musisz ją połączyc z biologią a w niej 2 + 2 to wcale nie musi być 4. może być 4,2 a nawet 3.8 . Niestety.
carolinascotties
Posty:18
Rejestracja:19 grudnia 2006, 13:27

11 lipca 2013, 16:18

imodp pisze:Wg mnie pies potrzebuje normalnej, zrównoważonej diety, nie żadnych wynalazków ze składem dla chomika - coś takiego na pewno nie wpłynie dobrze na wątrobę. Proponowana karma skład ma conajmniej tragiczny. Polecam ostropest plamisty - najlepiej kupić całe ziarna, mielić własnoręcznie i codziennie dosypywać szczyptę do jedzenia.
Dziękuję bardzo za odpowiedz. Byłam dziś w lecznicy, nie zgodziłam się na tę karmę, pokazałam składy karm, które zasługują na uwagė, po czym usłyszałam, że rzeczywiście są lepsze i samam mam wybrać... :roll:

Jarek pisze:przeraża mnie co piszecie czasmi, traktujecie psy jak labolatoria na 4 nogach. carolinascotties pies to istota żywa nie tester żywienia, gdzie choć raz w tych wynikach miałeś ( aś) problem z wątrobą . Bo przeczytałe je od deski do deski i ni hu, hu. Co wy wyprawiacie. Gdzie jest usg wątroby. Gdzie skupienie się na objawach. Biologia to nie matematyka , jesli odstaje jakaś cyferka to musisz ją połączyc z biologią a w niej 2 + 2 to wcale nie musi być 4. może być 4,2 a nawet 3.8 . Niestety.
Dziėkuję za odpowiedź. Nigdy nie chciałam moich psów traktować, jak labolatorium, mam zbyt mało wiedzy medycznej, by podważać, co mówi nasz weterynarz, ale dzięki Pana wypowiedzi szerzej omówiłam dziś z lekarzami przypadek mego psa, poprosiłam o bardziej szczegółowe badania krwi, która ma zostać wysłana do Niemiec, oraz o ponowne USG z opisem, odmówiłam przejścia na zaproponowaną karmę.
Wyniki, a objawy-Nie zauważyłam niczego niepokojącego, suka zachowuje się, jak zwykle, chętnie chodzi na spacery, bawi się jak dawniej, jest zainteresowana, co się dzieje dookoła... Nie zauważam niczego, co mogłoby wskazywać na chorobę. Poblemem jest kilogram, ktœry musi zrzucić, ale damy radė, obcięłam wszelkie smakołyki, nie pozwalam bliskim na jakiekolwiek podkarmianie.

Od kilkunastu dni karmię ją gotowanym jedzeniem-krótko gotowane warzywa, wołowina/indyk, Kuskus/puree/ryż, ostropest, olej lniany plus leki, które otrzymałam od weterynarza. Gotowane jedzenie smakuje jej o stokroć bardziej, niż suche, czy puszki.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

15 lipca 2013, 22:13

będziesz miała świeże wyniki napisz, ale pamiętaj , że cyfry to nie wszytsko. Objawy, badanie psa . I dopiero możemy coś mówić jasno o wątrobie czy innym narządzie.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości