Husky - cała czerwona skóra

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

huskys
Posty:4
Rejestracja:23 września 2013, 17:18

23 września 2013, 17:23

Witajcie,

mam problem z moją 5 letnią suczką Siberian Husky. Gdzieś tak od tygodnia suczka zaczęła coraz częściej lizać a później też gryźć skórę brzucha i wewnętrznych części nóg. Zauważyliśmy, że skóra robi się czerwona i miejscami są ślady od gryzienia więc poszliśmy z nią do weterynarza.

Stwierdził on, że albo ma na coś alergię, albo jest przebiałkowana, dostała jakiś zastrzyk + lek Cipronex 500mg 2x dziennie po pół tabletki. Od soboty bierze ten lek, gryzie i liże się coraz mniej w tych miejsach ale jest jakaś taka za bardzo spokojna, jakby straciła chęć do wszystkiego (oprócz spacerów, to nadal kocha), może to tylko skutek uboczny leku. Skóra nadal jest bardzo czerwona i to mnie niepokoi.

Ile może trwać leczenie i kiedy powinniśmy zobaczyć poprawę? Dodam jeszcze, że niedawno się leniła i teraz dużo bardziej widać ten czerwony kolor skóry.

Co możemy jeszcze jej kupić żeby ją wzmocnić?
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

23 września 2013, 18:11

...
Ostatnio zmieniony 17 listopada 2013, 21:17 przez isabelle30, łącznie zmieniany 1 raz.
huskys
Posty:4
Rejestracja:23 września 2013, 17:18

23 września 2013, 18:42

Jest odrobaczona i odpchlona, dostała też jakieś 3 tygodnie temu takie coś do pokropienia na karku na kleszcze i pchły.
Gość

23 września 2013, 18:51

Mądry weterynarz tak podchodzi do leczenia alergii "

Panie Doktorze, mój pies jest silnym alergikiem i od wielu lat jest leczony. Otrzymuje na to leki sterydowe. Od jakiegoś czasu leki już prawie nie działają, Pies jest prawie łysy i na ciele ma jeden wielki strup. Skóra jest zgrubiała i miejscami ciepła. Przyznam szczerze, że myślimy z mężem o eutanazji. Jak Pan myśli, czy da się jeszcze coś zrobić?

Powiem szczerze, Pani pies nie jest leczony, Podawanie sterydów, które są na dłuższą metę bardzo szkodliwe dla organizmu to nie jest leczenie. Po pierwsze, należałoby znaleźć przyczynę tego przewlekłego świądu i zacząć leczyć przyczynowo, a nie tylko objawowo. Po drugie, sterydy podawane egzogennie przez długi okres czasu powodują, że kora nadnerczy, która produkuje naturalne hormony sterydowe znacznie zwalnia z ich produkcją. Tak długie podawanie sterydów często prowadzi do powstania zespołu Cushinga, do niewydolności serca i nerek. Sterydy podnoszą ciśnienie krwi. Jest to bardzo szkodliwe na dłuższą metę dla nerek gdyż kanaliki nerkowe poddane działaniu wysokiego ciśnienia ulegają bezpowrotnemu zniszczeniu. Wiadomą rzeczą jest to, że serce nie lubi wysokiego ciśnienia, dlatego bardzo często w takich przypadkach ulega przerostowi, co stopniowo może prowadzić do niewydolności oddechowej.

Należy jasno powiedzieć, że sterydy, które są lekami, stosowane nieodpowiedzialnie mogą prowadzić do śmierci zarówno ludzi jak i zwierząt. Spotkałem się już z tym, że sterydy były podawane praktycznie na wszystko. Dlatego radziłbym więcej na ten temat poczytać. Poza tym każdy z nas idąc do lekarza powinien być poinformowany o skutkach ubocznych leków. Medycyna idzie do przodu. Pojawiają się nowe metody leczenia, nowe leki i suplementy diety. Każdy lekarz zobowiązany jest do pogłębiania swojej wiedzy i do szukania metod leczenia jak najbardziej skutecznych i najmniej szkodliwych. Profilaktyka, a nie leczenie, powinna być najważniejsza.
W przypadku psa, który się drapie należy uwzględnić około 16 podstawowych przyczyn świądu. Lekarz musi je stopniowo wykluczyć. Wiadomą rzeczą jest to, że jedne psy są bardziej podatne na świąd (tzn. atopicy) inne mniej. U atopików musi być prowadzone postępowanie profilaktyczne, które zapobiega nadmiernemu świądowi. Bardzo ważna jest dieta hiperalergiczna, profilaktyka pchielna, systematyczne odrobaczanie, zapobieganie bakteryjnym stanom zapalnym zatok okołoodbytowych, stosowanie odpowiednich szamponów itd. Kolejną rzeczą jest podaż niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (INNKT), które w znacznym stopniu zmniejszają świąd. My stosujemy w przypadkach psów, które są podatne na alergie skórne preparat COATEX, który łagodzi świąd, działa przeciwzapalnie na skórę, a także bardzo korzystnie wpływa na poprawę wyglądu skóry i okrywy włosowej. Podaje się go codziennie w kapsułkach. Stosujemy też w odpowiednich okresach czasu szampony, które mają duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie skóry."
Gość

23 września 2013, 21:51

lek Cipronex - przecież to lek ludzki , przeczytaj ile ma ostrzeżeń i skutków ubocznych !
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

25 września 2013, 09:30

no niestety jeśli leczenie nie przyniosło zamierzonego efektu należy je bardzo pilnie zweryfikować i skupić się na dokładnej diagnostyce. Są przypadki ostrej alergii i można nazwijmy to w ślepo strzelać lekami , ale jeśli czujemy, że to nie to należy pilnie wprowadzić szeroko zakrojone postępowanie diagnostyczne. bardzo dobrze tu gość wkleił jakąś wypowiedź lekarza i ma on świętą rację. Sterydy + alergia to nie leczenie to maskowanie objawów alergii. W skrócie lekarz wypowiedział się jak ma to leczenie wyglądać i tak powinno. Niemniej alergia to choroba na całe życie, jeśli ktoś liczy , że zastrzyk rozwiąże sprawę to się bardzo myli. A jeśli już domniemamy, że to rzeczywiście alergia to nie skupiamy się tylko na lekach , ale tak jak wyżej pisze na PROFILAKTYCE.
huskys
Posty:4
Rejestracja:23 września 2013, 17:18

25 września 2013, 10:17

Witaj Jarku,


a jeśli suczka nie miała do tej pory żadnych problemów ze skórą i dopiero teraz dostała, to też może być alergia? Bo z tego co się orientuję, nie zmieniło się nic w jej otoczeniu ani pożywieniu, więc nie mam pojęcia skąd mogła dostać alergię.

Zauważyłem wczoraj, że już się prawie wcale nie drapie ani nie liże w odkrytych miejsacch, byłem z nią też na spacerze i zachowuje się normalnie, jak do tej pory.
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

25 września 2013, 10:54

...
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2013, 15:19 przez isabelle30, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

25 września 2013, 11:10

alergia może pojawić się zawsze i zawsze może też zaniknąć. Jeśli zmiany na skórze się utrzymują mimo , że świądu nie ma ( bo prawdopodobnie działa steryd) to i tak należy się tym zmianom przyglądać lub przyglądnąć. Zmiany rumieniowe na skórze powstają przy większości chorób skóry a steryd przy ich większości świąd maskuje, ale przyczyna schorzenia dalej jest. Steryd kończy działanie a choroba wybucha.
huskys
Posty:4
Rejestracja:23 września 2013, 17:18

25 września 2013, 18:04

Dorzucę jeszcze kilka zdjęć, w tych miejsscach najlepiej widać zaczerwienienie bo ma tam mało sierści:

podgląd niedostępny


Z tego co się dowiedziałem, to jedni polecają weterynarzy z mojego miasta a inni mają odmienne zdanie, kupię jej na pewno COATEX i wybiorę się do innego weta.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości