Żóltaczka

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

-krystyna-
Posty:3
Rejestracja:07 listopada 2013, 11:53

11 listopada 2013, 20:35

Jakie są przyczyny zachorowania psa na żółtaczk :cry: :roll: ę. Może ktos miał ze swoim pupilem takie problemy.
Gość

11 listopada 2013, 21:02

Na jakiej podstawie stwierdzono żółtaczkę ? Jakie ma pies wyniki badań ?
zielonaprzestrzen
Posty:32
Rejestracja:05 listopada 2013, 13:05

12 listopada 2013, 12:46

Odpowiadam w imieniu mamy:
Postaram się zobrazować dobrze sytuacje.

ok 2-3 października pies zaczął chować się po kontach. Rodzice od razu pojechali z nim do weterynarza.

wyniki z tego dnia:
ALT 18 (norma 10-100)
AST 93 (norma 0-50)
CREA 0,9 (0,5-1,8)
LIPA 4753 (200-1800)
TP 8,2

wyniki podwyższone z morfologii:
WBC 17.25 (norma do 17)
GRA 14.55 ( norma do 12)
MCHC 342 (norma do 340)


9.10
zrobiła się cała żółta, skóra, oczy, uszy.

Opis z karty leczenia:
"w badaniu USG hepatomegalia, miązsz o prawidłowej echogeniczności, pęcherzyk prawidłowych rozmiarów, nierozszerzone przewody, sledziona prawidłowa, trzustka min zwiększona echogeniczność, bez zmian wytwórczych:

za tydzien miała mieć biopsje.

leki zastosowane:
cefalexim 18% 100ml zawiesina 0,7 szt
buscopan 100 ml INJ 0,7ml
zentonil 200 mg OP 0,2szt

zalecenia:
zentonil 200 1/ dzien
hepatiale 0,5/ dzien
proursan 0,5/ 2x dziennie
encorton 4mg 3/4 tabletki 1x dziennie





10.10
AST 234 (norma 0-50)
LIPA 1422 (200-1800)
ALKP 2000 (23-212)


Piesek 14,10 z rana zdechł.
Sunia jeszcze rano normalnie zjadła, załatwiła się, wskoczyła na kanapkę, potem przeraźliwy pisk i juz jej nie było.

Mama szuka odpowiedzi.

Pozdrawiam.
-krystyna-
Posty:3
Rejestracja:07 listopada 2013, 11:53

12 listopada 2013, 17:17

Panie Jarku bardo proszę, o odpowiedz jaka mogla być przyczyna smierci 8 letniej suczki.Wyniki podaliśmy wyżej ,jestem wyczerpana nerwowo,bo nie wiem czy dobrze była leczona.Dlaczego po kilku dnach kroplowek pojawila się żóltaczka czy zostalo cos pominięte.Z góry dziękuję za odpowiedz.
Gość

12 listopada 2013, 17:48

Kiedy psa zalewa żółć
rozmawiał Maciej Sas

Jak radzić sobie z chorobami wątroby u psów - wyjaśnia dr n.wet. Kamila Glińska.


Czy psom często dokucza wątroba?
Tak, szczególnie starszym. Najczęstszą przypadłością jest jej zapalenie. Pies traci apetyt, jest wychudzony, osłabiony, często i w dużych ilościach oddaje mocz, pije znacznie więcej niż zwykle. Zdarza się też powiększenie brzucha, które może świadczyć o wodobrzuszu. Niekiedy towarzyszą temu wymioty i biegunka. Objawy są podobne jak w wypadku innych chorób wątroby, dlatego ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz.

Co prowadzi do marskości wątroby?
Nieleczone, przewlekłe zapalenie, silne uszkodzenie narządu w wyniku stosowania niektórych leków, na przykład sterydów czy leków przeciwdrgawkowych. Marskością wątroby mogą się też skończyć zatrucia i niektóre choroby zakaźne, np. leptospiroza.

Warto też zwrócić uwagę na paracetamol, który właściciele podają psom, nie wiedząc, że powoduje on u nich krwawienie z układu pokarmowego i uszkodzenie wątroby.

Czy marskość jest równie groźna dla psów, jak dla ludzi?
Niestety w większości przypadków oznacza dla czworonoga wyrok śmierci, ponieważ w medycynie weterynaryjnej są mniejsze możliwości jej leczenia. Przy marskości często dochodzi do obniżenia stężenia białek, które utrzymują krew w naczyniach. Gdy ich brakuje, płyn przesiąka do jam ciała. Powstają wtedy charakterystyczne obrzęki na łapach i podbrzuszu. Żeby pomóc, trzeba by podawać te białka dożylnie, a to droga sprawa. Dlatego najważniejsze jest niedopuszczanie do tak zaawansowanych chorób wątroby.

Jakie dolegliwości wątroby trapią młodsze czworonogi?
Często występują u nich choroby wrodzone, uwarunkowane genetycznie - głównie zaburzenia w budowie układu naczyniowego wątroby, najczęściej zespolenie wrotno-oboczne. Nim szczenię przyjdzie na świat, w jego układzie krwionośnym jest żyła pępkowa, dzięki której krew omija wątrobę (nie musi tam docierać, bo nie zawiera substancji, które powinny być w niej przerobione). Normalnie w ciągu pierwszych trzech dni po porodzie żyła ta sama się zamyka, a krew wraz z substancjami odżywczymi i produktami przemiany materii trafia do wątroby, gdzie zostaje oczyszczona i dostaje się do krążenia dużego.

Niestety czasami żyła pępkowa się nie zamyka i do układu krążenia dostają się substancje toksyczne, które powinny zostać oczyszczone w wątrobie. W efekcie docierają one do mózgu i jeśli nie jest to szybko rozpoznane i leczone, może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia układu nerwowego. Groźne zmiany zachodzą w wątrobie, uszkodzone mogą też zostać np. nerki. Spowodowane jest to zwłaszcza dużym stężeniem amoniaku we krwi.

Co w zachowaniu psa powinno zaniepokoić właściciela?
Drgawki i senność - objawy te nasilają się po posiłku, ponieważ amoniak powstaje z białka. Poza tym obijanie się o przeszkody, chodzenie w kółko - zwierzę wydaje się niezdarne. Niektóre psy ujadają, a przy tym mocniej się ślinią. Czworonóg pije dużo więcej i oddaje mocz częściej niż normalnie. Zdarzają się też wymioty i biegunki.

Jeżeli kupujemy szczeniaka i jest to nasz pierwszy pies, zwykle błędnie interpretujemy objawy chorobowe lub je ignorujemy. Myślimy, że jest on z natury rozkosznie ślamazarny.

Jak pomóc choremu zwierzęciu?
Stosuje się leczenie farmakologiczne - musi być ono prowadzone do końca życia - lub zabieg chirurgiczny zamknięcia żyły pępkowej. W pierwszym wypadku istotną rolę odgrywa też dieta - podaje się pokarm niskobiałkowy, bo im mniej zawiera on białka, tym mniej amoniaku wytwarza się w jelitach i trafia do krążenia. Niezbędne są też leki chroniące i regenerujące wątrobę oraz zmniejszające wchłanianie i stężenie amoniaku.

Specjalistyczna karma jest droga. Czy właściciel może sam zapewnić psu odpowiednia dietę?
Można przygotowywać pokarm samodzielnie, ale trzeba się skonsultować z dietetykiem, by go zbilansował. W domowym żywieniu psom z zapaleniem wątroby, u których nie występuje wzrost poziomu amoniaku w surowicy krwi, podaje się białko wysokowartościowe i łatwo przyswajalne, np. zawarte w rybach, ale też białko obecne w mleku czy pochodzenia roślinnego. Wskazane są też lekkostrawne węglowodany, takie jak ryż. Małym psom najlepiej serwować posiłki często (4-5 razy dziennie), ale w niewielkiej ilości.

Jak bardzo stosowanie diety i podawanie leków może przedłużyć życie?
Niektórzy nasi pacjenci funkcjonują tak już od czterech, pięciu lat i czują się dobrze. Ale ponieważ choroba ta powoduje uszkodzenie innych narządów, takie zwierzęta są mniejsze, chudsze, czasami tracą apetyt. Dlatego najlepszą metodą jest interwencja chirurgiczna. Gwarantuje ona całkowite wyleczenie, ponieważ chirurg zamyka nieprawidłowe naczynie, dzięki czemu krew może już płynąć przez wątrobę. Koszt takiego zabiegu to 400-500 zł. Na razie przeprowadza się go tylko w klinikach wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

Psy chorują również na żółtaczkę. Czy to taka sama dolegliwość jak u ludzi?
Zwykle zapadamy na żółtaczkę zakaźną, co rzadko zdarza się zwierzętom. U nich występują trzy typy tej choroby: żółtaczka wywołana chorobami miąższu wątroby (dochodzi do zmian jego struktury i zaburzeń w odpływie żółci), spowodowana przez zaburzenia w obrębie dróg żółciowych oraz hemolityczna, czyli związana z układem krwionośnym.

Skąd wiemy, że psiak nabawił się żółtaczki?
Wskazuje na to żółte lub żółto-pomarańczowe zabarwienie wnętrza uszu, podbrzusza i innych słabo owłosionych części ciała oraz zażółcenie błony śluzowej jamy ustnej i spojówek. Poza tym czworonóg odczuwa ból w okolicy prawego łuku żebrowego. Jeśli natomiast doszło do niedrożności przewodów żółciowych, kał może być jasny.

Wtedy od razu pędzimy do weterynarza...
A on ordynuje badania. Trzeba określić poziom bilirubiny i ocenić cały profil wątrobowy. Konieczne jest badanie morfologiczne krwi, aby rozpoznać, czy jest to żółtaczka wątrobopochodna czy hemolityczna. Badania ultrasonograficzne wątroby i biopsja pozwalają się dowiedzieć, jak bardzo został uszkodzony jej miąższ.

Na czym polega leczenie?
Na podawaniu leków i ścisłej diecie niskobiałkowej - podobnie jak w wypadku zespolenia wrotno-obocznego. Tu też została bowiem zaburzona przemiana amoniaku - co jest charakterystyczne dla innych chorób wątroby, takich jak zapalenia czy marskość.

Czy kłopoty z woreczkiem żółciowym też się psom zdarzają, np. kamienie żółciowe?
Kamienie żółciowe to u nich rzadkość. Częściej spotyka się zapalenie pęcherzyka żółciowego, nowotwory, cysty i polipy. W pierwszym przypadku niepokój właściciela powinny wzbudzić zmienny apetyt lub jego brak, gorączka i wymioty.

Jeśli natomiast chodzi o nowotwory, zwykle są one przerzutami. Dzieje się tak, ponieważ wątroba jest świetnie unaczyniona, więc docierają do niej komórki nowotworowe z innych narządów. Niestety nowotwory nie dają zwykle czytelnych objawów i diagnozowane są przypadkowo podczas rutynowego badania USG.

Kiedy możliwe jest leczenie?
Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem nowotworu mamy do czynienia. Jeśli są to nie dające silnych objawów naczyniaki, pies może żyć z taką dolegliwością dość długo. Zagrożenie pojawia się, gdy naczyniak pęknie, bo może nastąpić krwawienie do jamy brzusznej. Gorzej natomiast, jeśli nowotwór pochodzi z komórek wątrobowych, silnie się rozrasta i powoduje uszkodzenie miąższu oraz ucisk na naczynia wątrobowe.

Jakie błędy w żywieniu mogą być przyczyną chorób wątroby?
Podawanie źle zbilansowanej karmy - na przykład wyłącznie resztek z obiadu. Czasami zwierzęta są niedożywione, więc poza domem zjadają co popadnie i mogą się zatruć. A wtedy najbardziej cierpi właśnie wątroba, bo to ona musi wszystko przerobić i oczyścić.

Dlaczego przy ostrym zapaleniu trzustki stosuje się głodówkę?
Tej chorobie towarzyszy silny ból, mogą się pojawić wymioty, czasami krwiste. Niepodawanie jedzenia przez kilka dni ogranicza wydzielanie enzymów, co pozwala trzustce odpocząć. Zwierzę jest tak obolałe i słabe, że głodówka przynosi mu ulgę.

Czy można te wszystkie choroby wykryć wcześniej, na przykład regularnie chodząc z psem na badania profilaktyczne?
W wypadku ras predysponowanych do chorób wątroby warto wykonać przeglądowe USG jamy brzusznej i dokładne badanie krwi u psów w starszym wieku. Problem w tym, że choroby te dają objawy zewnętrzne, gdy uszkodzone jest aż 80 procent jej miąższu. Dlatego, jeżeli zwierzę zjadło coś i mogło dojść do zatrucia lub podejrzewamy, że dzieje się coś złego, powinniśmy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Kamila Glińska jest doktorem nauk weterynaryjnych, asystentem w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Rasy predysponowane do chorób wątroby
Przewlekłe zapalenie wątroby: bedlington terrier, cocker spaniel, doberman, labrador, mastif neapolitański, pudel średni, rottweiler, skye terrier, west highland white terrier
Zespolenie wrotno-oboczne: sznaucer miniaturowy, yorkshire terrier, wilczarz irlandzki
-krystyna-
Posty:3
Rejestracja:07 listopada 2013, 11:53

13 listopada 2013, 19:37

Znam to wszystko na pamięc,pytam się indywidualnie.Sunia nie miała zadnych obiawów ,lekko wymiotowała i się trochę chowała.Dlatego pojechałam odrazu do weterynarza,Napodstawie krwi stwierdzili trzustkę i powiekszoną wątrobę.Otrzymywała kroplowki,oraz zastrzyki przez 5dni,gdy w tym czasie dostala zoltaczkę i po 11dniach nastąpilo to najgorsze.Poprostu szukam wytlumaczenia dlaczego,zaznaczam ze nie miala przez te dni goraczki nie miała wymiowtów, jadła. Byla oszukanym i to strasznie Yorkiem,wiec czy to nie bylo powodem genetycznym,Poza ogrod nigdzie nie wychodzila więc wykluczam zatrucie ,to wrescie co mi ją zabrało.Dlatego szukam na tym forum odpowiedzi,może ktos mi wytlumaczy bym wrescie się z jej odejsciem pogodzila.
ania05111971
Posty:193
Rejestracja:04 września 2010, 12:34

13 listopada 2013, 20:04

Krysiu doktor na pewno odpowie co mogło spowodować taki stan i śmierć pieska musisz tylko poczekać aż się pojawi na forum .
SleepingSun
Posty:3463
Rejestracja:28 stycznia 2011, 23:19

14 listopada 2013, 06:46

a w jakim wieku był piesek?
zielonaprzestrzen
Posty:32
Rejestracja:05 listopada 2013, 13:05

14 listopada 2013, 11:11

SleepingSun pisze:a w jakim wieku był piesek?
8 lat
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

18 listopada 2013, 17:46

nie lubię deliberować nad złokami , bo to już nie zmieni nic , a lepiej pomóc i skupić się na żywym . Ale jeśłi chcesz aby coś podpowiedzieć to napisz wyniki w kompelkcie w całości a nie wyrywki.
zielonaprzestrzen
Posty:32
Rejestracja:05 listopada 2013, 13:05

21 listopada 2013, 21:25

Przepisane z karty leczenia:

3.10

ALT 18 (norma 10-100)
AST 93 (norma 0-50)
CREA 0,9 (0,5-1,8)
LIPA 4753 (200-1800)
TP 8,2

morfologia
WBC 17.25 (norma do 17)
GRA 14.55 ( norma do 12)
MCHC 342 (norma do 340)

te były na +

lym 2,16
mid 0,54
ly% 12,5
mi% 3,1
gr% 84,4

rbc 7,27
hgb 167
hct 48,79%
mcv 67
plt 293
pct 0,32
mpv 11
pdwc 40,6%


10.10
AST 234 (norma 0-50)
LIPA 1422 (200-1800)
ALKP 2000 (23-212)
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

27 listopada 2013, 00:12

tak jak pisałem ciężko dokładnie określić przyczynę , bardzo niepokojący jest poziom lipazy w pierwszym badaniu bardzo niepokojący jest wzrost ast w drugim badaniu. Należałoby tu dokładnie przyglądnąć się trzustce wykonać testy na obecność enzymów trzustkowych w kale. Mogę domniemywać , że przyczyną mogło być coś bardzo poważnego z samą dwunastnicą co spowodowało duże kłopoty z samą trzustka i wywołało żółtaczkę. Ale za mało jest danych w tych badaniach potrzebne jest szersze badanie min : GGT , usg, kontrastowanie przewodu pokarmowego, kontrola układu krążenia. Ale tak jak mówię to takie ogólne zakreślenie skali problemu, a przyczyn może być masa tak gwałtownego załamania się organizmu.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 90 gości