Upał a sierść psa

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

grafix
Posty:7
Rejestracja:12 sierpnia 2014, 13:07

12 sierpnia 2014, 13:14

Witam
Problem dotyczy mojego 4 letniego On-ka
W okresie bardzo dużych upałów pies zaczyna śmierdzieć w zasadzie jego skóra w nielicznych miejscach np pod szyja, u nasady ogona. Gdy próbowałam szczotkować psa zapach rozciągnął się po całym psie i trzeba było kapać smierdzielka ;)
Odwiedziliśmy weterynarza, który porobił badania i stwierdził, że nie ma pojęcia skąd ten smród skoro wszystko oki.
Po paru kąpielach, ochłodzeniu pogody smród minął. Po roku upały i zapach powrócił. Szukałam pomocy parokrotnie, doszukałam się , ze może być to smród łoju prawdopodobnie( znajoma mnie naprowadziła na ten trop). Wydaje mi się , że to jest to- tylko nie wiem czy może mieć związek z upałami.
Pies jest karmiony Barfem- surowizna + warzywa
Zdaje sobie sprawę , że przez internet trudno czasami pomóc , ale proszę o radę, co robić by smrodek nie wracał jak bumerang.
Pies też w czasie upałów bardzo dużo pływa.
Retriver
Posty:1130
Rejestracja:26 czerwca 2014, 08:43

12 sierpnia 2014, 18:10

Pies wypaca się podczas ziania oraz wydziela pot w okolicach łap pomiędzy palcami, problem z zapachem to nie jest problem z łojem, chyba. Futro zwierzaka podczas upalnego lata pełni również barierę osłonową przed gorącem. Zapach brzydki rybi może wskazywać na problem z gruczołami około odbytowymi, jeżeli tam jest problem i pies będzie wylizywał okolice zadu może smierdzieć szyja i tył psa. Podczas upałów jakie teraz mamy psy długowłose dość często łapią zapalenie skóry, objawy są charakterystyczne, skóra w miejscu zapalenia robi się żywo czerwona, kudły odstają od skóry odpadają i wychodzi na to ropa, na początku są to małe plamki które rozlewają się po skórze psa. Rozgarnij futro i sprawdź dokładnie czy kudły blisko skóry nie są otoczone jakby czarnym tłuszcze, każdy pęczek kudeł otoczony, skóra w tym miejscu zaczyna mieć czarne zabarwienie. Jeżeli pies jest często kąpany w stawi i nie dosycha może się rozwinąć infekcja grzybiczna. Ale o niczym takim nie piszesz. Obejrzyj skórę psa dokładnie. :)
grafix
Posty:7
Rejestracja:12 sierpnia 2014, 13:07

12 sierpnia 2014, 20:19

skóra psa czyściutka biała, gruczoły odbytnicze sprawdzone parokrotnie i były czyściutkie- pies nie ma z nimi problemów. W zeszłym roku obserwowałam łupież- w tym skóra naprawde czysta. Nie drapie sie, nie gryzie no i tu jest problem tylko zapachu który podczas czesania można roznieść po całym ciele psa
Retriver
Posty:1130
Rejestracja:26 czerwca 2014, 08:43

12 sierpnia 2014, 21:23

Skoro skóra jest czysta to chyba nie ma co szukać w On-ku choroby. Przyszedł mi jeszcze jeden pomysł do głowy ale pewnie też nie ten trop. W zeszłym roku pies miał łupież a to czasem jest objawem łojotoku oleistego który dość często występuje u ON-ków, możesz sobie o ty poczytać na necie, właśnie pasuje mi tu rozczesywanie zapachu po kudłach psa podczas czesania.
Popytaj u veta o specjalistyczny szampon tylko unikaj Nizoralu jeżeli Ci go ktoś zaproponuje a wiem z doświadczenia, że proponują uczula jeszcze bardziej i efekt zamierzony jest zupełnie inny.
grafix
Posty:7
Rejestracja:12 sierpnia 2014, 13:07

13 sierpnia 2014, 10:15

też sprawa łojotoku daje mi do myślenia. Jedno tylko mnie nurtuje czy to może mieć związek z upałami- bo tylko wtedy pies ma ten dziwny zapach. Szampon zamówiłam na własną rękę Sabovet clean bo mój vet nie potrafił nam pomóc. Jeśli to juz nie pomoże to będę szukać dermatologa psiego gdzieś.
Dziękuję za próby pomocy :)
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

13 sierpnia 2014, 10:32

Pies ma gęsty podszerstek, jest goraco i wilgotno... do tego pies zazywa kąpieli. Nie ma szans na dokładne wysychanie wiec namnaża mu sie na skórze malassezja.
Ot i cała tajemnica smrodu.
grafix
Posty:7
Rejestracja:12 sierpnia 2014, 13:07

13 sierpnia 2014, 11:08

Jak to leczyć i jak pomóc?
Rozumiem na przyszłość ograniczyć w upały kąpiele wodne.
Sierść 2- 3 razy w tygodniu czesze plus co jakieś 2 tygodnie jadę furminatorem.
Bardziej pasuje mi tu łojotok gdyż zapach roznosi się po sierści a przy jakichkolwiek zapaleniach skóry coś by było widac na niej a on naprawdę jest czyściustki.
Mogę się mylić, po prostu szukam możliwych rozwiązań. Byłam juz u 3 weterynarzy i " kicha"
Jeden kazał wapno podawać, drugi kapać a 3 nic nie czuł hahaha
Retriver
Posty:1130
Rejestracja:26 czerwca 2014, 08:43

13 sierpnia 2014, 12:14

Jeżeli przyczyną jest infekcja grzybicza dlaczego skóra jest czysta i występuje tylko silny niemiły zapach.
Czy pomocna by mogła być w tym przypadku szczepionka Biocan-M :?:
grafix
Posty:7
Rejestracja:12 sierpnia 2014, 13:07

13 sierpnia 2014, 20:19

Retriver pisze:Jeżeli przyczyną jest infekcja grzybicza dlaczego skóra jest czysta i występuje tylko silny niemiły zapach.
Czy pomocna by mogła być w tym przypadku szczepionka Biocan-M :?:
Na dodatek wysepuje to raz w roku i mija bez leków- tylko szampon
Retriver
Posty:1130
Rejestracja:26 czerwca 2014, 08:43

13 sierpnia 2014, 20:41

Jaki skład ma szampon, może działa on na infekcje grzybicze, jeżeli tak to masz odpowiedź na zadanie pytanie :) podaj nazwę szamponu w którym pucujesz On-ka
grafix
Posty:7
Rejestracja:12 sierpnia 2014, 13:07

14 sierpnia 2014, 08:16

Wcześniej były to zwykłe psie szampony.
W teym roku po długich poszukiwaniach zakupiłam szampon fodoforowy Dr Seidel SKŁAD Water, Sodium Laureth Sulfate, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Lauramidopropyl Betaine, Decyl Glucoside, Oleamide DEA, Cetoleth-7, Iodoform, PEG-75 Lanolin, Sodium Chloride, Oleth-18, PEG/PPG-27/30 copolymer, Glycol Distearate (and) Laureth-4 (and) Cocamidopropyl Betaine, Cetoleth-3, Lanolin.
Przyznaje , że troszkę pomógł ale to było jedno mycie.
teraz czeakm na dotarcie do mnie szamponu leczniczego SABOVET CLEAN
Szampon przeciw łojotokowi tłustemu dla psów

Wskazania:
Łojotok tłusty u psów - tłusty wygląd sierści, sklejone łuski łupieżu, miejscowe zaczerwienienie skóry.

Działanie:
Sebovet - Clean jest dermokosmetykiem weterynaryjnym myjącym, specjalnie przystosowanym dla psów z objawami łojotoku tłustego. Dziegieć z jałowca zawarty w szamponie wpływa na prawidłową czynność gruczołów łojowych oraz zapobiega nadmiernemu złuszczaniu naskórka.

Środki ostrożności:
Nie stosować u kotów. Unikać kontaktu z oczami.

Stosowanie:
Wstrząsnąć przed użyciem. Zmoczoną sierść i skórę polać szamponem, rozprowadzając go równomiernie po całym ciele, umyć i spłukać. Czynności powtórzyć, pozostawiając szampon na sierści i skórze przez 5-10 minut. Stosować codziennie lub w zależności od potrzeb.

Składniki wg INCI:
AQUA, SODIUM LAURETH SULFATE, PEG-4 RAPESEEDAMIDE, GLYCERIN, FORMALDEHYDE, JUNIPERUS OXYCEDRUS WOOD TAR
JEŚLI ON CAŁKOWICIE POMOŻE to trafiony zatopiony
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

14 sierpnia 2014, 09:00

szampon jodoforowy dr Seidla to najlepszy kosmetyk leczniczy jaki znam... bardzo przydatny w tego typu problemach. Natomiast trzeba go stosowac zgodnie z zaleceniami - czyli kapiel co kilka dni a w miejscach chorych trzeba go trochę potrzymac.
Możesz też psa kąpac w Manusanie...
natomiast stosowanie szamponów przeciwłojotokowych - gdy nie wiesz z jakim typem łojotoku masz doczynienia to robienie psu kuku.
grafix
Posty:7
Rejestracja:12 sierpnia 2014, 13:07

14 sierpnia 2014, 10:40

dziękuję Wam za wasze porady
W manusanie psa kapałam w zeszłym roku- może spróbuje za parę dni bo teraz upały zelżały a pies mniej śmierdzi i da się wytrzymać w jego towarzystwie :)
był kąpany tydzień temu w tym szamponie jodoforowym więc poczekam jeszcze trochę , żeby mu nie szkodzić częstymi kapielami
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

25 sierpnia 2014, 12:52

jest kilka zapchów sierści psa mogących wskazywać na chorobę skóry. Jeśli zwierzę często się kąpie a jego włos jest długi lub gęsty włos zaczyna pachnieć glonami - przypomina tropchę zapach z akwarium. Jeśli zwierzę przegrzewa się i ma skłonności do łojotoku często ma ciężki zapach nawijmy to psi czy brudnych skarpetek, taki zapach czesto towarzyszy rónież schorzeniom alergicznym. Zapach gnilny świadczy o ropnych schorzeniach trzeba dokładnie przejrzeć skórę psa czy nie ma rany zaklejonej łosami. To takie podstawowe info. Więszość tych chorób w fazie początkowej można leczyć kosmetykami jak piszecie. Trzeba tylko je odpowiednio dobrać.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 45 gości