chora wątroba?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

gośćxx

08 grudnia 2014, 13:23

Pies w ostatnim tygodniu stracił apetyt, kilkakrotnie wymiotował. Myślę, że schudł ok. 1-2 kg (przy masie ok. 15kg)
Wyniki badania mojego 11-letniego psa:
BUN 15 mg/dl
Glu 105 mg/dl
ALP over 1500 iu/l
T-Pro 6 g/dl
GPT over 1000 iu/l
Cre 1.1 mg/dl
Amy over 800iu/l

Zalecenia - karma weterynaryjna dla problemów z wątrobą oraz essentiale forte 2x1

Chciałabym potwierdzić diagnozę, że jest to chora wątroba, i upewnić się, że nie ma innego leczenia.
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Gość

08 grudnia 2014, 14:03

a dotąd czym był piesek karmiony?
GOŚCXX

08 grudnia 2014, 15:17

Purina pro plan salmon and rice
ewa888
Posty:18
Rejestracja:30 czerwca 2014, 13:39

09 grudnia 2014, 22:32

Panie Doktorze Jarku, prosze o odpowiedz :

1). Czy BCS 6/10 u pieska to bardzo zly wynik zyly wrotnej watroby?
2). Czy mozna podac antybiotyk?
3). Winkristina jest lekiem w chemioterapii ludzi. W informacji o leku napisano, ze nie powoduje wymiotów i zaleca się, zeby lekarze rutynowo nie podawali srodków przeciwwymiotnych. To lekarstwo stosowane jest rowniez w chemioterapii zwierzat. Czy wobec zwierzat powinny byc stosowane takie same srodki ostroznosci, jak u ludzi? Czy u psa jest inaczej?
4). Cerenia - lek przeciwwymiotny dla zwierząt - ma bardzo obciązające dzialanie na watrobę . Czy przy chemioterapii zwierzat nie ma innych leków przeciwwymiotnych ?
SleepingSun
Posty:3463
Rejestracja:28 stycznia 2011, 23:19

12 grudnia 2014, 19:59

jak wyglądało to badanie i do czego się odnoszą te punkty? jak w ogóle została stwierdzona ta przypadłość? to nie jest choroba zapalna, więc chyba nie ma sensu podawać antybiotyku. nie ma potrzeby podawania środków przeciwwymiotnych jeśli lek nie powoduje wymiotów. Kori nigdy po winkrystynie wymiotów nie miała. psy znoszą chemioterapię zupełnie inaczej niż ludzie ;)
ewa888
Posty:18
Rejestracja:30 czerwca 2014, 13:39

13 grudnia 2014, 09:54

Piesek w trakcie chemioterapii - mial robione badanie echokardiograficzne. Oprocz tego prawdopodobnie rowniez usg brzuszka (watroby) bo byl wygolony w 2 miejscach /na wysokosci serduszka i ponizej/. Bezposrednio po badaniu uslyszalam ze wszystko ok. Nazajutrz w mailu otrzymalam dokladny opis badania - wszystko w normie, prawidlowe. I tam pojawia sie niezrozumiale dla mnie BCS 6/10. Sama szukam wyjasnienia i sadze ze chodzi tu o badanie zaburzen odplywu krwi z watroby, zmiany zakrzepowe w zylach watrobowych, objawy choroby krwi . Wydaje mi sie ze ten skrot BCS odnosi sie do zespolu Buddi Chariego /czy jakos tak podobnie/, a wynik 6/10 to punktacja przyjeta przez lekarza, sadze ze oznacza to 60% - tylko nie wiem, czy 100% to dobrze czy zle. W kazdym badz razie jest to okolo polowy skali dobrego albo zlego stanu zdrowia. Jesli moje wnioski sa sluszne, to dalej zastanawiam sie, czy w takiej sytuacji nalezy wdrozyc leczenie watroby, czy bezpieczna jest kontynuacja chemioterapii, albo podawanie antybiotykow.
Cerenia - lek przeciwwymiotny dla zwierzat, pojawil sie chyba w 2001 roku, zawiera Maropitant metabolizowany w watrobie. Wiec sie zastanawiam po co jeszcze dokladac do obciazenia watroby cerenie jesli sama chemia jest duzym obciazeniem dla organizmu? Czy wobec tego jesli lekarz uznaje ze nalezy podac lek przeciwwymiotny, to moze jest inny mniej szkodliwy dla watroby?
Winkristina - lek dla ludzi, stosowany tez w chemioterapii zwierzat. W info o leku napisano, ze nie powoduje wymiotow wiec nie zaleca sie RUTYNOWEGO podawania lekow przeciwwymiotnych. No i tu pytanie: nie zaleca sie u ludzi. A u zwierzat? A jesli zwierzeta "maja inaczej" to czy zamiast Cerenii nie powinien to byc inny lek ?
Gość

13 grudnia 2014, 10:39

a trakcie chemioterapii,wcześniej wątroba dawała już znać czy to sprawa świeża? czym karmiony był piesek przez cale zycie? od kiedy bierze chemię?
Gość

13 grudnia 2014, 10:41

najlepiej poczekaj na Pana Jarka- dostaniesz najlepsze wskazówki
ewa888
Posty:18
Rejestracja:30 czerwca 2014, 13:39

13 grudnia 2014, 14:05

Teraz znalazlam. BCS to rowniez moze byc punktowa ocena kondycji psa. nie watroba. To wskazuje, ze jestem na pograniczu paranoi w poszukiwaniach bledow w prowadzeniu chemioterapii mojego pieska. Czyli powinnam zaistniec na forum calkiem innym chorobom poswieconym ;-) Jednak mysle. moze rozsadnie jeszcze, ze warto otworzyc watek dyskusyjny na temat chemioterapii zwierzat? Albo na temat lekow stosowanych u naszych zwierzat. Taka rozmowa mialaby sens na tym forum , pod opieka naszych Moderatorów (pozdrawiam serdecznie ;-) zeby nie rozpowszechniac glupot. My, opiekunowie tak bardzo malo wiemy. Nieraz o tym. co wydaje sie lekarzowi rzecza oczywista, nie mamy w ogole pojecia.
Czytalam np , ze przy nawadnianiu podskornym SolRingeri dobrze jest lekko podgrzac roztwor, to mniejszy dyskomfort dla pieska, nie oziebia sie go w ten sposob. Ale jesli pies ma podwyzszona temperature - roztwor musi byc chlodny. To taka banalna sprawa, ale dla mnie to bylo objawienie nieznanej prawdy. Wygladalo, ze dla wetki w przychodni tez. A moze to jednak jakas bzdura przez kogos wymyslona? Nie wiem.
Cerenia, lek przeciwwymiotny dla zwierzat, wciaz obecna w leczeniu mojego pieska. Takze przy Winkristinie.
Winkristina jest lekiem stosowanym w chemioterapii ludzi. W info o tym leku wyraznie zaznaczono, zeby nie stosowac lekow przeciwwymiotnych rutynowo, bo nie powoduje wymiotow . Wiec sie zastanawiam, czy u pieska "jest inaczej" niz u ludzi? Sa jakies roznice w podejsciu do leczenia?
Cerenia powinna byc podawana schlodzona, wtedy iniekcja nie jest bolesna.
Dziala skutecznie podawana na godzine przed chemia. To moze lepiej dawac tabletki przed wizyta u lekarza?
Cerenia jest metabolizowana w watrobie. To moze sa inne lekarstwa przeciwwymiotne mniej obciazajace watrobe, ktora juz bedzie oslabiona na skutek chemii?
Sa rozne leki stosowane w chemii zwierzat. Byc moze i takie, ktore wymagaja lekow przeciwwymiotnych. Ale Winkristina ich nie wymaga. Warto o tym wiedziec.
Cerenii nie nalezy stosowac przy zakloconych czynnosciach watroby (i chyba serca tez) Nie tylko w chemioterapii, w ogole. W tabletkach otrzymuja ja zwierzeta przy chorobie lokomocyjnej.
ewa888
Posty:18
Rejestracja:30 czerwca 2014, 13:39

13 grudnia 2014, 14:44

goscxx ---- na pewno Doktor Jarek poradzi najlepiej. Na chorobe watroby wskazuja podwyzszone normy . Jesli rzeczywiscie to sie potwierdzi, dobrym lekarstwem, choc trudno dostepnym jest Ornipural. Z ziol ostoporest, zmielony, dodawany do jedzenia. Chyba jest w Sylimarolu.
Ja bym gotowala kleiki, rozdrobnione delikatne mieso - cielecina, kurczak/indyk, wolowe rosolowe i platki ryzowe, drobne kaszki. Do picia siemie lniane - tzn, troche pogotowane ziarenka w niewielkiej ilosci wody odcedzic , wywar dodawac do wody (nie z kranu, zrob mix z wody oligo albo gotowanej zmieszaj z jakas dobra mineralna niegazowana). Podawaj tez lyzka do pyszczka taka galaretke z siemienia lnianego, ktora powstaje w trakcie gotowania, tylko dobrze odcedz pesteczki. Moze lepiej strzykawka wpuszczac z boku pyszczka miedzy zebami (bez urazy - strzykawka bez igly :-)/
Sucha karma specjalistyczna "watrobowa" to chyba powinna byc leciutko polana letnia gotowana woda plus olej, ale nie stosuje, nie wypowiadam sie. Jeszcze niedawno polecalabym lekko podgotowane buraki starte dodawane do jedzenia, jednak ostatnio slysze, ze moga byc niezdrowe, bo latwo wchlaniaja szkodliwe pierwiastki.
ewa888
Posty:18
Rejestracja:30 czerwca 2014, 13:39

13 grudnia 2014, 18:30

i dziekuje Gosciowi i SleepingSun za posty. Stan watroby pogorszyl sie w trakcie chemioterapii. Zdiagnozowano chloniaka. Przedtem piesek nie chorowal na nic. To byl silny madry pies, mieszaniec szwajcarskiego psa pasterskiego, przywodca mojej psiej bandy, najwiekszy z nich i najmlodszy, 7 lat. I nagle on....... Wszystkie moje psy od zawsze jedza gotowane mieso wolowe z warzywami i kasza lub ryzem.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

13 grudnia 2014, 19:14

gośćxx powtórz parametry wątrobowe bo : brak Alatu, Ast jakiś z kosmosy, dorób bilirubine i ggt przy okazji lekarz niech rzuci okiem na serce.

ewa888 nie wykonujemy badania BSC więc nie będę się o nim mądrzył, co do chemioterapii można próbować nie podawać leków przeciwwymiotnych w pierwszej fazie kiedy zwierzę nie wymiotuje. Chemię trochę trzeba traktować indywidualnie jeden ją dobrze toleruje drugi gorzej. Jeśli pojawią się wymioty trzeba podać leki przeciwwymiotne. Co do ich obciążenia: przy chemii nie wiele działa tak silnie toksycznie jak sama chemia co oczywiście nie znaczy , że nie zwracamy uwagi na toksyczność leków . Są inne leki przeciwwymiotne , ale nie ma takich , które nie są nieszkodliwe.
Gość

13 grudnia 2014, 19:43

ewa888 pisze:i dziekuje Gosciowi i SleepingSun za posty. Stan watroby pogorszyl sie w trakcie chemioterapii. Zdiagnozowano chloniaka. Przedtem piesek nie chorowal na nic. To byl silny madry pies, mieszaniec szwajcarskiego psa pasterskiego, przywodca mojej psiej bandy, najwiekszy z nich i najmlodszy, 7 lat. I nagle on....... Wszystkie moje psy od zawsze jedza gotowane mieso wolowe z warzywami i kasza lub ryzem.

Kochana,przytulam Cię mocno
SleepingSun
Posty:3463
Rejestracja:28 stycznia 2011, 23:19

14 grudnia 2014, 16:44

zaburzenie odpływu krwi z wątroby mogą być w tym przypadku spowodowane jeszcze dwoma rzeczami: po pierwsze przy chłoniaku powiększają się węzły i narządy chłonne, które mogą uciskać na żyły (z tym, że raczej było by to widoczne na usg). drugim powodem może być zwiększona lepkość krwi - jakie pies ma ogólne wyniki badań?
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości