Zasłabnięcie u młodego psa

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

evelkaa
Posty:3
Rejestracja:16 czerwca 2015, 12:57

16 czerwca 2015, 13:17

Dzień dobry, mam następujący problem z 12 miesięczną suczką. Ok. miesiąc temu podczas głaskania z przypadkowo napotkanym człowiekiem Młoda padła. "Padła" to dobre słowo, bo wyglądało to tak, jakby podcięło jej wszystkie łapy, wstała w ułamku sekundy, nie straciła przytomności. Kilka dni temu na spacerze biegała z innymi i po ok. 15 minutach intensywnego biegania położyła się i dyszała. Po chwili chciała wstać, ale stała niepewnie na nogach i nie była w stanie zrobić kroku. Zabrałam ją do weterynarza, miała prawie 41st. gorączki, dostała w kroplówce coś na zbicie gorączki. Dodam, że po powrocie do domu zauważyłam, że Młoda od prawie doby nie piła wody - miska była pełna.

Wczoraj zrobiłam jej echo serca, biochemię i tarczycę. Echo serca nie wykazało żadnych zmian, a wszystkie parametry oprócz kurczliwości są w normie. Kurczliwość w pierwszym pomiarze 19%, w drugim 16%. Biochemia cała w normie, oprócz trombocytów, które są lekko poniżej normy. Hormony tarczycy w normie.
Kardiolog robiący badania powiedział, że niska kurczliwość może wynikać z zaburzeń hormonów tarczycy, jednak jeśli te okazały się w normie to nie wiem, gdzie dalej szukać. Zamierzam zrobić jeszcze test na choroby odkleszczowe, tylko czy to ma sens? Czy któraś z nich daje takie objawy?

Dodam, że Młoda od zawsze chrząka. Nie jest to kaszel, ale takie chrząkanie, często jak jest podekscytowana lub na stole pojawia się coś, co pięknie jej pachnie. Nie ma problemów z apetytem, waga idealna, jest bardzo energiczna, uwielbia biegać, ale po wysiłku bardzo długo dyszy i odpoczywa.

Może ktoś wpadnie na to, w którym kierunku powinnam iść z diagnostyką?
kasik.u
Posty:284
Rejestracja:27 czerwca 2012, 21:08

16 czerwca 2015, 13:59

Ja zrobiłabym rtg płuc i tchawicy.
skrzeli
Posty:161
Rejestracja:24 września 2010, 12:56

18 czerwca 2015, 10:08

Masz naprawdę niską kurczliwość u psa !! Nic dziwnego, że przy wysiłku serce sobie nie radzi. Dostaliście na to jakieś leki? Po zrobieniu badań na tarczycę ja bym jeszcze powtórzyła to echo serca. Który kardiolog Was badał ?
evelkaa
Posty:3
Rejestracja:16 czerwca 2015, 12:57

18 czerwca 2015, 10:44

Tarczyca jest ok, choroby odkleszczowe wykluczone. Żadnych tabletek nie dostałyśmy, bo lekarz stwierdził, że za miesiąc trzeba powtórzyć echo zanim do końca życia da się psu tabletki kardiologiczne.

Czy ktoś może mi napisać jaka jest prawidłowa kurczliwość u psa? Lekarz mówił mi o dolnej granicy 25%...
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

19 czerwca 2015, 09:39

dorób pilnie rtg boczne i strzałkowe klatki piersiowej i ew. ekg spoczynkowe i wysiłkowe, na bocznym ujmij też tchawicę.
evelkaa
Posty:3
Rejestracja:16 czerwca 2015, 12:57

22 czerwca 2015, 22:08

Dziękuję za odpowiedź, zrobię jej rtg na pewno, postaram się jeszcze w tym tygodniu. A co może wykazać takie rtg?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

03 lipca 2015, 09:19

odstępstwa od fizjologicznych rozmiarów serca i wyglądu co będzie sygnałem do szczegółowych badań
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 144 gości