Niewydolność nerek u psa!

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Candice
Posty:2
Rejestracja:29 stycznia 2016, 19:33

30 stycznia 2016, 16:41

Bardzo proszę o opinie wyników mojego 14 letniego psa u którego weterynarz stwierdziła niewydolność nerek
Wyniki z dnia 19.01.16
REA 3.522
mocznik 100
WBC 7,42 10^9/l
LYM 1.32 10^9/l
MID 0.33 10^9/l
GRA 5.77 10^9/l
LY% 17.8%
MI 4.5%
GR% 77.7%
RBC 4.76- 10^12/l
HGB 10.0 g/dl
HCT 30.88%
MCV 65fl
MCH 21pg
MCHC 32.5 g/dl
RDWc 15.1 %
Po tych wynikach pies jest na kroplówkach z ringera oraz dostaje 2xdziennie pronefre 2ml i przeszedł na karmę renal
Wyniki po 10 dniach leczenia wyglądają tak
KREA 3.02
mocznik 84
WBC 8.10 10^9/l
LYM 1.38 10^9/l
MID 0.29 10^9/l
GRA 6,43 10^9/l
LY% 17.0%
MI 3,6%
GR% 79,4%
RBC 5,12- 10^12/l
HGB 10.5 g/dl
HCT 33,52%
MCV 65fl
MCH 20,4pg
MCHC 31,2 g/dl
RDWc 15.9 %
Pies ma się dobrze i nie widać żadnych oznak choroby u niego
Z góry dziękuje za jakąkolwiek odpowiedź i radę co można dalej dla psiaka zrobić.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

01 lutego 2016, 09:33

jest niewydolność nerek to prawda . Dobrze to wróży jeśli zwierzę czuje się dobrze . Ja osobiście wykonałbym dokładne usg tych nerek , wprowadził psa w przewlekłe leczenie i dietoterapię.
mikikiki5

01 lutego 2016, 18:40

Panie Doktorze bardzo prosze o pomoc.
Mam psa 13 letniego (7 kg westa) ktory cierpi na PNN od czerwca 2015 roku chcialabym prosic o pomoc w doborze suplementow ktore wspieraja psa w tym schorzeniu oraz przy podwyzszonych wynikach watroby ( ostatnio sie pogorszyly )
ALT 64,6 U /L
AST 50,7 U/L
Fosfataza 727 U/L
Mocznik 82,7 mg/ dl
Kreatynina 1,74 mg/dl
Glukoza 67 mg/dl

Leukocyty 13,7 G/L
Erytrocyty 3,9 T/L
Hemoglobina 10,2 g/dl
Hematokryt 28,9 %

Aktulanie podaje karme nerkowa Pet Balance mokra - Ipakityne oraz Hepatiale + Hemovet czy Pan doktor zna jeszcze inne suplementy wspierajace psiaka w tym wieku z takim schorzeniem ? Monitoruje co 2 mce jego wyniki. Psiak czuje sie dobrze staram sie otoczyc go opieka jaka tylko moge prosze o rade co jeszcze moge dla niego zrobic.
mikikiki5

01 lutego 2016, 18:47

Panie Doktorze bardzo prosze o pomoc.
Mam psa 13 letniego (7kg westa)ktory cierpi na PNN od czerwca 2015 roku chcialabym prosic o pomoc w doborze suplementow ktore wspieraja psa w tym schorzeniu oraz przy podwyzszonych wynikach watroby ( ostatnio sie pogorszyly )
ALT 64,6 U /L
AST 50,7 U/L
Fosfataza 727 U/L
Mocznik 82,7 mg/ dl
Kreatynina 1,74 mg/dl
Glukoza 67 mg/dl

Leukocyty 13,7 G/L
Erytrocyty 3,9 T/L
Hemoglobina 10,2 g/dl
Hematokryt 28,9 %

Aktulanie podaje karme nerkowa Pet Balance mokra - Ipakityne oraz Hepatiale + Hemovet czy Pan doktor zna jeszcze inne suplementy wspierajace psiaka w tym wieku z takim schorzeniem ? Monitoruje co 2 mce jego wyniki. Psiak czuje sie dobrze staram sie otoczyc go opieka jaka tylko moge prosze o rade co jeszcze moge dla niego zrobic.
pestka@

02 lutego 2016, 20:03

Bardzo proszę o opinię i leku RENEEL firmy Hell.Obecnie jest on już niedostępny w PL ,ale mam możliwość sprowadzenia go z DE.Czy rzeczywiście mógłby pomóc mojemu choremu psu?Cierpi na ostrą niewydolność nerek.Czy dawka 3razy dziennie przy stosowaniu PRONEFRA jest odpowiednia?
*
mikikiki

03 lutego 2016, 01:13

Panie Doktorze bardzo prosze o pomoc.
Mam psa 13 letniego ktory cierpi na PNN od czerwca 2015 roku chcialabym prosic o pomoc w doborze suplementow ktore wspieraja psa w tym schorzeniu oraz przy podwyzszonych wynikach watroby ( ostatnio sie pogorszyly )
ALT 64,6 U /L
AST 50,7 U/L
Fosfataza 727 U/L
Mocznik 82,7 mg/ dl
Kreatynina 1,74 mg/dl
Glukoza 67 mg/dl

Leukocyty 13,7 G/L
Erytrocyty 3,9 T/L
Hemoglobina 10,2 g/dl
Hematokryt 28,9 %

Aktulanie podaje karme nerkowa Pet Balance mokra - Ipakityne oraz Hepatiale + Hemovet czy Pan doktor zna jeszcze inne suplementy wspierajace psiaka w tym wieku z takim schorzeniem ? Monitoruje co 2 mce jego wyniki. Psiak czuje sie dobrze staram sie otoczyc go opieka jaka tylko moge prosze o rade co jeszcze moge dla niego zrobic.
Candice
Posty:2
Rejestracja:29 stycznia 2016, 19:33

03 lutego 2016, 18:45

A co ma pan na myśli mówiąc przewlekłe leczenie ?
Do końca życia mamy mu podawać tą kroplówkę czy wchodzi jakaś inna możliwość.
Jakie leczenie by Pan zasugerował
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

04 lutego 2016, 18:33

po prostu przewlekłe , nie wiem jak inaczej to napisać długotrwałe niewykluczone , że dozgonne.
Gość

14 kwietnia 2016, 13:39

Witam szukam opinii pomocy dostałem 8 miesięczna suczke bawi sie gracja mix bernardyna z owczarkiem od samego początku stwierdzono poważne uszkodzenie nerek jestem juz u dwóch weterynarzy i diagnoza ta sama 2 x usg 2 x mocz niema poprawy pies przyjmuje leki oraz karme royal renal i trowet renal & oxylate do tego od jutra kroplówki i kapsułki Renalvet obydwoje lekarzy prowadzących nie dawaja szans mojej gracji i proponują eutanazje gracja ma chimery niechce jeść tej karmy pije wode dodatkowo od wczoraj dostała suchy kaszel który próbuje odkrztusić wydzielina gęsta koloru białego
Wyniki krwi
WBC .10.02
RBC 6.24
HGB 15.1
HCT 43.0
MCV 68.9
MCH 24.2
MCHC 35.1
PLT 240
LYM 4.40
MON 0.41
EO 0.76
BAZ 0.01
NEU 4.44
LYM% 43.9
MON% 4.1
E0% 7.6
BAZ% 0.1
NEU% 44.3
AST (GOT) 36,6
ALT (GPT) 32,9
ALP 84,0
Mocznik 70,2 mg/dl
Kreatynina 3,0 mg/dl
Białko całkowite 6,0 g/dl
Glukoza 90,7 mg/dl
Albuminy 3,2 g/dl

Opis do badania usg wystawiony przez lekarza

pęcherz moczowy wypełniony aechogennym moczem ściana pęcherza bz: nerka L
obryz nerki neregularny,zatarta struktura kora/rdzen (niewidoczna struktura naczyń łukowatych) w ok.bieguna nerki widoczna duża cysta z aechogenna zawartością 17mm x 17mm wymiary nerki 47x 24mm nerka P
torebka nerki pobrużdżona struktura nerki zmieniona-zatarta struktura kora/rdzen w obrębie kory widoczne liczne aechogenne cysty o sr. ok 5-7 mm wym nerki 33x 34mm śledziona o gładkiej torebce ,zasięgu łuku żebrowego pęcherzyk żółciowy wypełniony aechogenna żółcią motoryka jelit zachowana płynu wolnegopo w jamie brzusznej nie stwierdza sie .
AnnaJustyna

13 maja 2016, 10:41

Witam,
Problem z moim psem zacząl sie w niedzielne popołudnie. Najdał się trawy po czym zaczął zwracać, wymioty nie ustały, doszło do tego, że zwracał nawet wodę.Wcześniej nic niepokojącego się nie działo, pies był żwawy, ładnie jadł żadnych problemów z oddawaniem moczu. Byliśmy u lekarza weterynarii, nie zauważył nic niepokojącego, zaaplikował zastrzyki, i stwierdził nieżyt żołądka. Zlecił podawanie wody, która pies zwracał, we wtorek był już bardzo słaby, przestał oddawać mocz. Odwiedziliśmy innego lekarza. Badanie USG wykazało powiększenie jednej nerki. Uszkodzone są prawdopodobnie nerki i wątroba. Wyniki:
Mocznik 373,553mg/dl
Kreatynina 2628 mg/dl
AST 218,233U/L
ALT 0,015 U/L

Wdrożono kroplówki , poczytałam trochę i wiem że jest bardzo źle. Pies coraz słabszy, nie je, zwraca każda ilość wody.
Lekarz chce powtórzyć badanie jutro,by podjąć decyzję, czy jest w ogóle jakakolwiek możliwość leczenia. Ale czy jest jakakolwiek szansa na to, że pies się z tego podniesie. Nie je, nie pije, praktycznie już tylko pojękuje. Czy jest sens go tak męczyć? Nie mam sumienia patrzyć jak On się męczy, mimo wdrożonego leczenia przeciwbólowego.
Chaussette

01 lipca 2016, 14:57

Witam. Pojechaliśmy z mężem do weterynarza jakieś 2-3 tygodnie temu ponieważ bardzo nam schudł i zaczął dziwnie oddychać. Po zdjęciu RTG stwierdzono płyn w płucach i niewydolność serca. Sunia dostawała zastrzyki, tabletki, ale nic się nie poprawiało. Po badaniu krwi okazało się, że nerki także są nie wydolne (gdzieś w 80%) (niestety nie mam wyników badania krwi, ponieważ lekarz tylko nam pokazał). Jaka jest szansa na wyzdrowienie? Pies praktycznie w ogóle nie je. Jest słaby, szybko się męczy, osowiały. Ciężko nam z myślą o uspaniu, ale nie możemy patrzeć jak się męczy. Dostała dwie kroplówki podskórne, ale nie widać jakiejś większej poprawy. :(
Gromin
Posty:1
Rejestracja:18 lipca 2016, 19:13

18 lipca 2016, 19:21

Witam... Od roku borykaliśmy się u psa z niewydolnością nerek. Miał już je nieuleczalnie chore, udało się poprawić. Keratynine w trakcie leczenia mial kolo 2.4 ( min. 0.8 - 1.7 max ) a mocznik 84 ( min 20 - 50 max ) . Jednak dzieki lekom i specjalnej diecie poprawiło się. co jakiś czas robilismy badania i nic sie nie pogarszało. Pare dni temu pies zaczal byc osowiało, nie jadl, nie pil. Poszlismy do weterynarza, podal zastrzyki i wrocilismy, jednak z dnia na dzien bylo coraz gorzej, pies ledwo wchodzil po schodach itp. Kolejne wizyty u weterynarza, kroplowki, zastrzyki... jednak bylo coraz gorzej... dzis rano zastaliśmy psa ktory nie umiał się podnieść i leżał w sikach... od razu do weterynarza go zabralismy, gdzie okazalo się ze keratynine ma na poziomie 17! 10 razy wieksza!! Czy zna ktoś może przyczyne czemu tak nagle aż taki skok, skoro cały czas miał karme renal, gotowalismy pierś, warzywa , ryż tak aby nie jadł suchej karmy, ktora mu nie podchodzi... Jeżeli jest tu osoba, ktora ma pojecie na temat weterynarii powie jaka jest szansa na uratowanie psa i jak duża... Od weterynarza przez łzy w oczach nie umialem wydusić za wiele.. Powiedział, że jutrzejszy dzień będzie kluczowy
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

27 lipca 2016, 08:59

ONN czy PNN to cisi zabójcy. Są nieobliczalni i przyczajeni. To co opisujecie w 4 ostatnich przypadkach to właśnie jest cała historia tych chorób,. Nie ma przy nich reguł, nie ma schematów, mimo , że wygląda to obiecująco to za 2 -3 doby prowadzi do katastofy i w drugą stronę też potrafi się odwracać. W takich wypadkach trzeba się trzymać jednego lekarza , regularnego stosowania leków i dietoterapii. Gość , który opisuje pierwszy przypadek maj najlepiej. Opisuje politorbielowatość nerek, ten pies przy ustawieniu leczenia i diecie pożyje sporo. większość z takich zwierząt wchodzi z biegiem czasu w chemotoleracje.
washide
Posty:2
Rejestracja:05 października 2016, 09:54

05 października 2016, 11:35

Jarek pisze:przy PNN raczej nie stosujemy furosemidu. Jest to silny diuretyk pętlowy i dosyć mocno dociąża już chore nerki.
Panie doktorze co stosować jako zamiennik tego ?
washide
Posty:2
Rejestracja:05 października 2016, 09:54

05 października 2016, 11:41

Retriver pisze: Powąchaj pysk psi, jeżeli stężenie mocznika jest bardzo wysokie wyczujesz to po zapachu, zakwaszaj mocz preparatami z żurawiną, najlepiej włożyć tabletkę w kawałek mięsa, jest to bardzo kwaśny preparat i nie da się podać bez osłonki. Uzupełniaj psu doustnie elektrolity i glukozę, możesz podać te z kroplówki takie dla ludzi wlewaj do miski z wodą. Mój psiak żył około 1,5 roku od momentu zachorowania na nerki więc bardzo krótko. Zastanawiałaś się nad przepłukaniem nerek.

Jakie to te preparaty z żurawiną ? Możesz podać Drogi kolego przykłady.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości