proszę o konsultację - starszy piesek

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Malutka2
Posty:3
Rejestracja:22 kwietnia 2017, 20:03

22 kwietnia 2017, 20:29

Witam

Moja starsza już psinka (w tym roku skończy 16 lat) od jakiego czasu (ok. 2 miesiące) gorzej się czuje. Jest ospała, nie chce się bawić. Pewne niepokojące objawy mogłam niestety zlekceważyć. Jakieś 2 miesiące temu zaczęła więcej pić a następnie sikać. Po powrocie z pracy na podłodze w kuchni były ze trzy kałuże . Potem to ustało. Po jakimś czasie zaczęła mniej pić i sikać ale pojawiły się problemy z jedzeniem. Nie chciała za bardzo jeść nawet swojego ulubionego jedzenia. Brzuch miała wciągnięty, twardy. Plecy zgarbione. Najpierw pomyślałam, że te objawy są od kręgosłupa, bo piesek ma zwyrodnienie kręgów i lekarz mówił, że może to powodować bóle również brzucha. Jednak malutka osłabiła się i pojechałam do weterynarza. Oto wyniki, które wyszły poza normą:

Morfologia:
RDW 13,3 % (norma 14 - 19)
PCT 0,47% (norma 0,15 - 0,39)
Pozostałe w normie.

Biochemia krwi:
ALT 243,72 U/l (norma 30 - 60)
AST 46,72 U/l (norma 1 - 45)
Mocznik 109 mg/dl (norma 20 - 50)
Amylaza 256,18 U/l (n: 300 - 1850)
Pozostałe wyszły w normie: Kreatynina 1,48 mg/dl (n: 0,9 - 1,7), Lipaza 55 U/l (n: 0 - 800)

USG:
Nerki kształt i wielkość charakterystyczne dla wieku, w miedniczkach widoczna mineralizacja.
Wątroba drobnoziarnista, hiperehogenna, bez zmian ogniskowych.
Zołądek ściana budowy warstwowej, śluzówka pogrubiona. Pole trzustkowe nie dostępne do badania.

Podaję jej następujące leki:
- na serce: Cardalis 2,5 mg 1/2 tabl 1 x dz., furosemid 1,4 tabl. 1 x dziennie
- na trawienia: Rumen tabs - 1 x dz.
- lactulozę
- dość nieregularnie podawałam jej HEPATIALE FORTE w twis off cabs. - 1 x dz.
- artro max w płynie na kosci (po tym obserwowałam jakby bóle brzucha u pieska)

Teraz lekarz zalecił dodatkowo: Helicid 1/4 kaps 1 x dz. - do 10 dni, RenalVet na nerki - 1 x dz., dieta wątrobowa.

Piesek mój jest bardzo wybredny, żadnych gotowych puszek z karmą z dietą wątrobową nie chce jeść. Odwraca głowe w drugą strone i nic. Mięso z ryżem też nie je. Gotuję jej chude mięso z kurczaka lub indyka, czasami dla urozmaicenia daję kawałek ugotowanego mięsa z szynki. Kupuję też suchą karmę dla psów z problemami wątrobowymi, i trawinnymi. Teraz dokupię jeszcze na nerki.

Zastanaiwam sie co jest większym problemem u mojego psa: wątroba czy nerki? Lekarz powiedział, że mocznik podniesiony może być od wątroby i dużej ilości białka w diecie. Nie zalecił kroplówek oczyszczających tylko RenalVet i badania za ok. 2 miesiące. Kazał na stałe właczyć suplemnetację na watrobę.

Prosze o inf., które leki na wątrobę są najlepsze oraz o inf. czy kroplówki powinny być włączone przy takich wynikach? Czy jeszcze dokupić jakiś suplement na ten mocznik? np: Eurowet Lespewet preparat moczopędny w syropie dla psów?

Piesek nie miał robionych badań moczu. Czy w takiej sytuacji powinny być zrobione?

Zapomniałam powiedzieć wetowi na wizycie, że piesek wcześniej wymiotował śliną ( 1 - 2 razy w miesiącu od ok. roku), przy tym czasami pojawiały się biegunki, które leczyłam węglem lub specjalna pastą. Nie wiem czy te wyniki to już jest katastrofa?

Pozdrawiam
Krzysiekewa
Posty:233
Rejestracja:16 października 2016, 15:58

22 kwietnia 2017, 22:58

Wyniki to nie katastrofa , większym problemem jest wątroba - najlepsze leki : acetylocysteina, metionina , ornityna np. Hepatiale. Nie potrzeba żadnych preparatów moczopędnych bo dostaje furosemid.Artro max bym nie podawał bo jakoś nie specjalnie uważam że takie preparaty na cokolwiek pomagają .A te kroplówki na co ?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

23 kwietnia 2017, 12:51

potrzebna analiza moczu z oznaczeniem poziomu wydalanego białka, jaki jest poziom kreatyniny? Napisz wszystkie wyniki jakie masz, co się dzieje z sercem , że podajesz cardialis a zwłaszcza furosemid?
Malutka2
Posty:3
Rejestracja:22 kwietnia 2017, 20:03

23 kwietnia 2017, 16:33

Proszę bardzo:

MIN - MAX
krwinki białe leukocyty 6,6 x 10^9/l (6 - 16,5)
Limfocyty 3,5 x 10^9/l (1 - 4,8)
monocyty 0,6 X 10^9/l (0,2 - 1,4)
granulocyty 8,5 X 10^9/l (1 - 9,9)
LYM% 27% (12 - 30)
MONO% 5% (3 - 10)
Grans % 67,4 % (60 - 77)
Erytrocyty 7,19 T/l (12 - 18)
Hemoglobina 17 g/dl (12 - 18)
Hematokryt 49,3 % (37 - 55)
MCV (SOK) 68,7 fl (60 - 77)
MCH (ŚMH) 23,6 pg (19 - 25)
MCHC 34,4 g/dl (32 - 36)
RDW % 13,3% (14 - 19)
Trombocyty 428 G/l (200 - 500)
MPV 11 fL (7 - 13)
PDW 15,8 %
PCT 0,47% (0,15 - 0,39)
Eozynofile 3,2 % (2 - 10)

Biochemia: MIN - MAX

ALT (GPT) 37^ 243,72 U/l (30 - 60)
AST (GOT) 46,72 U/l (1 - 45)
Mocznik 109,2 mg/dl (20 - 50)
Kreatynina (CR) 1,48 mg/dl (0,9 - 1,7)
Amylaza 256,18 U/l (300 - 1850)
Lipaza 55,68 U/l (0 - 800)
[/list]
Co do serca. Już jakieś 3-4 lata bierze leki na serce. Piesek był ospały, kaszlał po wejściu na schody, w nocy budził go kaszel. Na wizycie lekarz stwierdził szmery w sercu i nie pamietam fachowo chyba coś z zastawką. Najpier był fortecor ale cos nie działal na psinkę. Od jakis dwóch lat jest cardalis a od roku furosemid. Na ostatniej wizycie lekarz stwierdził że seruszko ładnie pracuje. Obecny cichy szmer.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

24 kwietnia 2017, 08:56

napiszę co ja bym zrobił : dokładne ekg + echo serca , badanie moczu z oznaczeniem poziomu białka , usg brzucha zwłaszcza wątroba i nerki. Potem powoli ułożyłbym jeszcze raz leczenie . Krążenie jak i te wyniki mogą mieć kluczowe znaczenie lub nie muszą mieć tak dużego wpływu na siebie i wtedy leczenie wyglądałoby inaczej.
Malutka2
Posty:3
Rejestracja:22 kwietnia 2017, 20:03

03 maja 2017, 12:11

oto wyniki moczu:

barwa: żółty
przejrzystość: przejrzysty
odczyn pH : 5
białko: brak
hemoglobina: ++
urobilinogen: brak
glukoza: brak

badanie osadu
komórki nabłonka kanlików nerkowych: brak
komórki nabłonka dróg moczowych: obecne duża ilość 10 - 20 wpw
bakterie: obecne
kryształki brak

białko całkowite/kreatynina w moczu
TP = 12,5 mg/dl
Kreat = 37,61 mg/dl
Upr/Ucr = 0,33 (norma <1)


Dzień przed badaniem pojawiła sie wydzielina z pochwy czerwona. Dodam, że poprzednia cieczka zakończyła się niedawno i trwała prawie 2 mies. W tym samym dniu co badanie moczu robiono kolejne USG (poprzednie opis jest w mailu wcześniej). Lekarz stwierdził pogrubienie macicy.

Diagnoza: endometritis, zapalenie cewki moczowej
inne: choroba zwyrodnieniowa zastawek, niewydolność watroby, mineralizacje w nerkach, problemy trzustkowe.

Piesek otrzmał kroplowkę i leki dożylnie, w tym antybiotyk i przeciwzapalne.
W kolejnych dwóch dniach piesek otrzymywał kroplówkę i leki podskórnie bo wenflon wypadł.
Do domu dostalismy antybiotyk na kolejne 7 dni i przeciwzapalny do podawania do 3 dni.

Ponadto podaję: pozostałe leki na serce cardalis + furosemid, na wątrobe Hepatiale liquid, na nerki RenalVet.

Ogólnie stan psinki nie poprawia się. Jest coraz bardziej apatyczna, ospała i słaba. Nic już prawie nie chce jeść, mało pije. Wczoraj (4 dzień podawania leków) pojechałam z nią znów do lecznicy. Usg wykazało pogrubioną macicę (ale nieco mniejszą niż ostatnio), lekarz wykluczył ropomacicze, jednak stwierdził dalej zapalenie macicy. Piesek otrzymał kroplówkę i zrobiono wymaz z pochwy. Czekam na wyniki. Zastanawiam się nad sterylizacją. Boję się jednak że piesek nie przeżyje operacji. Płakać mi się chce. Mój nawiększy przyjaciel słabnie. Nie wiem co robić.
Czy Pan doktor zdecydowałby się na zabieg w takim wieku psa? Obecnie ma 16 lat.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

08 maja 2017, 09:25

stan psa jest tak złożony , że musi decydować o nim lekarz , który go widzi i ma możliwość stałej kontroli. Można w takim wieku operować zwierzęta , ale musi być stan ogólny na tyle dobry aby móc znieczulać zwierzę i operować.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości