Cukrzyca

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Ma-gda

11 listopada 2015, 18:38

Dzień dobry,
Wczoraj napisałam obszerny post, ale się nie ukazał więc próbuję raz jeszcze.
Mój prawie czteroletni mieszaniec ważący 19,30kg został zdiagnozowany na cukrzycę ok tydzień temu. Schudł z 24kg na 19,30. Dużo sikał i pił jeszcze więcej.
Cukier w badaniu naczczo wyszedł dwukrotnie ok. 350 a po posiłku 550.

Wet zalecił 9jm Canisulin 1x raz rano po posiłku. Posiłek podzielić na 3porcje 25%,50%,25%
Badanie krwi 30 min przed podaniem i 2h po podaniu
Dzisiaj mija czwarty dzień zmagań.

nasz reżim:
06:30 -7:00 spacer sikanie + ketodiastix - wyniki w górnych przedziałach (wysoko) ketony trzeciego dnia spadły ale są.
7:25 - badanie krwi
7:30 - posiłek (70g Britt) i insulina
09:30 lub 11:00 badanie krwi
15:30 - posiłek (140g Britt) (od trzeciego dnia zwiększyłam porcję z 70g na 140 bo był głodny)
20:30 - posiłek (70g Britt)

Wyniki naczczo i po (posiłku i insulinie)
rano 321 dwie godziny po 232
rano 363 cztery godziny po 217
rano 381 dwie godziny po 353 - dodatkowe badanie o ok 15:30 223
rano 412 cztery godziny po - 260

Czy wiecie może czy takie spadki są prawidłowe czy za małe? Jak to u Was wygląda?
Czy gotujecie sami? Nie umiem się zabrać za gotowanie dla cukrzyka - dużo czytałam, ale są tak różne opinie ze zgłupiałam co dawać a czego nie i ile... chciałabym żeby przytył i żeby jedzenie mogło go ucieszyć czasem. Dotąd jadał głównie britta, ale czasem dostawał makaron z mięsem, albo kaszę z mięsem.
Czy mogę dać mu kość do gryzienia?
No i ... co robicie z psem jak musicie wyjechać na kilka dni ... gdzie zwrócić się o pomoc?
pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

13 listopada 2015, 11:15

niestety stabilizacja cukrzycy to temat rzeka i potrzeba na to bardzo dużo czasu. Wiele także musi się nauczyć sam właściciel. Widać po wynikach , że to początek drogi i starajcie się trzymać jednego lekarza i powoli podążać tym śladem , którym już idziecie. Każdy przysmak czy też kość ustalajcie z lekarzem on wskaże czy można i kiedy coś dodatkowego podać. Sama piszesz , że czytałaś już o cukrzycy jak zauważyłaś w necie jest cała masa rzeczy o cukrzycy i na prawdę można o niej pisać i pisać .
Ma-gda

14 listopada 2015, 23:01

Witam, dziękuję za odpowiedź.
Łatwiej z człowiekiem - zwierze nic nie powie. Może ktoś podzieli się swoim doświadczeniem w życiu z przesłodzonym psiakiem, może podpowie co mogę zrobić lepiej.

Weterynarz do którego chodzimy nie uważa aby należało trzymać jakąś konkretną dietę u psa ... nie umie powiedzieć ile powinien zjeść średniej wielkości pies.
Być może ma rację, (myślałam że to można wyliczyć tak jak u ludzi dzienne zapotrzebowanie na kalorie), ale mam wrażenie że kiedy zwiększyłam porcję dzienną o 25% o 15:30 - w szczycie dawki to cukier na drugi dzień był wyższy o ok. 25% (przypadek?). Będę obserwować ...

Dodatkowo pies przestał chętnie jadać przedwczoraj (szósty dzień leczenia) nie zjadł nic. Mimo to następnego dnia (siódmego dnia leczenia) rano cukier 360 (???). Rano tak się wyrywał, że nie wiem ile dostał - może 4kreski... wieczorem 12h później dostał 5kresek insuliny z posiłkiem. Ugotowałam makaron pełnoziarnisty z kurczakiem żeby coś zjadł (70g suchego makaronu ugotowanego aldente + 110g mięsa z uda kurczka + różyczka kalafiora aldente), jako zamiennik dla britta i dzisiaj rano cukier 550...

Dzisiaj (Ósmy dzień) Zwiększyłam dawkę insuliny z 9 kresek na 10...
śniadanie 60g britt + troszkę mięsa z kurczaka dla zapachu
obiad 100g makaronu z mięsem z kurczka
kolacja 70g britt

zobaczę jutro


Szkoda mi go... w grudniu skończy 4lata dopiero. Trudno to uregulować bo raz zje, raz nie zje...
ufff
pozdrawiam ...
m a g d a

09 stycznia 2016, 08:05

Dzień dobry,
Nie wiem co jeszcze mogę zrobić. Leczę psa na cukrzycę od 08.11.2015 Do dzisiaj 09.01.2016 mimo zmiany insuliny z Canisunlinu na Gensulin oraz zwiększeniu dawek (dostawał początkowo 5 rano jeden raz)
dzisiaj dostaje rano 15 i wieczorem 14 jednostek Gensulinu (strzykawka 100) cukier się nie unormował.
Początkowo za zaleceniem weta dostawał karmę 3x dziennie, ale ponieważ zawsze był duzy wzrost od południa do wieczora zlikwidowałam porcję w środku dnia. W zasadzie nic to nie zmieniło. Miał usg brzucha i badanie z krwi podobno wszystko dobrze. Przeleczony został też augmentinem w razie gdyby jednak miał stan zapalny. I nic...

Pies jest okropnie głodny - ciągle! Co ja mam zrobić żeby zaspokoić jego głód :(

Rano pomiar oscyluje w granicach 400-500+ w południe spada 170 - 300+ do wieczora znowu mamy zazwyczaj 200-500+ Pies wygląda jak chodzący szkielet. Ważył 24 a teraz 17-18kg
Pies jest okropnie głodny - ciągle! Co ja mam zrobić żeby zaspokoić jego głód?

Czy będzie trzeba go uśpić? Czy mogę coś jeszcze zrobić... nie mogę patrzeć jak męczy go okropny nieustanny głód...

bardzo proszę o poradę...
Bojownik73
Posty:7
Rejestracja:06 kwietnia 2017, 09:26

08 kwietnia 2017, 19:19

Jak tam z psiakiem?Wiem,że minął już dobry rok...Z doświadczenia z cukrzycą u ludzi wiem,że wysoki cukier znacznie zaostrza apetyt-to jest po prostu tak,że cukier krąży we krwi,a wciąż jest za mało insuliny,aby go związać,a do niektórych komórek cukier nie dotrze bez insuliny,stąd ogromny głód.Na pewno powinno być podawane więcej insuliny,a być może modyfikacja diety...
IzaG
Posty:1
Rejestracja:24 maja 2017, 15:10

24 maja 2017, 16:14

Witam,
bardzo proszę o poradę w leczeniu cukrzycy u pieska.
Po krótce historia: sunia beagle, 10 lat, dwa lata temu pojawiła się cukrzyca, przez parę dni próbowałam wdrożyć leczenie insuliną, ale glukoza utrzymywała się ciągle na wysokim poziomie. z powodu jak mi się wydawało (i słusznie!) braku kompetencji weterynarza, na wieczorne badanie poziomu cukry trafiłam przypadkiem do innej lecznicy, gdzie wytłumaczono mi konieczność wykonania sterylizacji. przy okazji badań do zabiegu okazało się, że sunia ma ropomacicze. Po szybkim zabiegu, ku mojej radości okazało się, że problem cukrzycy również zniknął.
Niestety teraz, po dwóch latach ta okropna choroba znowu nas dopadła. U psa pojawiła się alergia, strasznie drapała pyszczek, mieliśmy kiedyś już ten problem i pomógł encorton. Zastosowaliśmy go teraz znowu, i po jakiś trzech tygodniach pojawiła się cukrzyca. Sterydy stopniowo odstawiliśmy. Od paru dni próbujemy ustalić dawki insuliny, niestety na razie bez skutku. I tu proszę o pomoc.
Sunia dostaje caninsulin, na początek raz dziennie 13jm, ale dawka okazała się niewystarczająca, ponieważ wieczorem cukier na glukometrze poza skalą. Teraz ma dostawać 2xdziennie 13jm. przykładowe pomiary:
21.05
7:00 13 jm insuliny, poziom glukozy HI, mały posiłek
10:00 gl 505
12;30 gl 275
15:00 gl 322, posiłek
18:00 gl 580
19:00 13 j insuliny
21:00 gl HI
24:00 480

22.05
08;00 gl 291, 13j insuliny, posiłek
ok. 14:00 posiłek
18:00 gl 379
20:00 13 j insuliny
1:00 gl 463

23.05
8:30 gl 439, 13 j insuliny
17:30 gl 292, posiłek
18:15 dłuższy spacer
19;30 gl 321
20:30 13 j insuliny
22:30 gl 569!
3:30 gl 401

rano gl 440

Dlaczego cukry ciągle są tak wysokie? Nie rozumiem, co stało się np. wczoraj, kiedy dwie godziny po podaniu insuliny cukier wzrósł do prawie 600?! co robię źle? bardzo proszę o pomoc
Dodam jeszcze, że sunia od paru lat ma sporą nadwagę, waży 26 kg
Miała wykonywane badanie krwi, gdzie wsztystko wyszło ok (poza cukrzycą oczywiście), ale jeden parametr, dokładnie ALT wyszedł 1600 przy normie30-200. Weterynarz twierdzi, że z wątrobą i sercem wszystko ok. Badanie powtórzyliśmy i w dzisiejszych wynikach wyszło ponad 2000! Jutro idziemy zrobić usg.
Bardzo proszę o poradę.
beata701222
Posty:1
Rejestracja:24 stycznia 2018, 14:49

24 stycznia 2018, 15:21

Witam. Mam pieska westa o imieniu Timi. Timi w ostatnim czasie sporo przeszedł bo po świętach był operowany z powodu niedrożności przewodu pokarmowego. Po operacji okazało się, że ma cukrzycę. Być może to ona była czynnikiem wyzwalającym cukrzycę, bo wcześniej pies zachowywał się normalnie. Cukier powyżej 500. Od razu dostał insulinę mixtard30. W kwestii cukrzycy nie za bardzo mogę liczyć na mojego weterynarza. Próbuję radzić sobie sama. Od tygodnia podaje psu insulinę i póki co wahania cukru są duże. Wczoraj rano dostał 6j- cukier w południe 300, podałam mu 2 j dodatkowo. Wieczorem cukier 330 dostał 7j. Rano cukier 220 i 6j. Jak się okazało za dużo bo w południe cukier spadł do 37. Natychmiast dostał jeść i po 15 minutach cukier 180. Nie dostał insuliny w południe bo bałam się, że znowu dojdzie do hipoglikemii. Timi waży ok 8kg. W/g tego co doczytałam podaje mu 0,5 jednostki na kg masy ciała. Zjada trzy posiłki dziennie karmy royal diabetic suchej i mokrej.
Przeczytałam, że 1 jednostka insuliny obniża cukier o ok 50 mg% . I tu mam do Was pytanie. Przy cukrze w granicach 200mg% ile podać jednostek insuliny(ja podaję za pomocą pena) tak, by biorąc pod uwagę posiłek nie doszło znowu do hipoglikemii.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

02 lutego 2018, 11:02

IzaG za mało danych z badań. Porządne szerokie badania z tarczycą i trzustka, porządne usg.
Beata701222 sama hyperglikemia to zaledwie początek . Jak u IzyG porządne szerokie badania.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości