jakie dodatkowe witaminy przy leczeniu anemii Encortonem

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

monikago
Posty:2
Rejestracja:10 lipca 2017, 14:46

10 lipca 2017, 15:23

Dzień dobry, do dziś odwiedzałam forum gościnnie, dzisiaj jako zalogowany nowy uczestnik. Jestem właścicielką 9-letniego Labradora, u którego zupełnie przypadkowo została wykryta zaawansowana anemia, ale z wysokim poziomem żelaza. Piesek został przebadany na wszystkie strony, łącznie z biopsją szpiku. Szpiku było bardzo mało i mało grudek. Do końca nie wiadomo skąd anemia, ale lekarz zalecił leczenie Encortonem. Pies (Mexx) kilka dni temu miał robioną transfuzję krwi (bo doszły omdlenia), krwinek czerwonych miał zaledwie 1,9 mln. Po transfuzji wyraźnie odżył - szkoda tylko, że to niestety nie koniec :/ teraz co tydzień mamy robić morfologię i jak krwinki czerwone spadną do 3 mln wprowadzić encorton. Dawka dość duża - łącznie 3,5 tabletki (20mg) przy wadze psa 33 kg. I teraz mam pytanie do osób, które mają doświadczenie w stosowaniu sterydów - jak mogę zabezpieczyć psa przez niepożądanymi objawami? Chodzi o witaminy, które warto dawać przy podawaniu sterydów. Mexx dostaje Helicid na osłonę żołądka.... czy powinnam podać mu coś jeszcze? Wapno, vit.C, siemię lniane? Dziękuję za wszelkie wskazówki. Strasznie boję się sterydów ale w tym przypadku nie mam innego wyjścia. Chcę tylko zaoszczędzić psu dodatkowych problemów z innymi narządami. Dziękuję za Waszą pomoc i wszelkie sugestie.
Krzysiekewa
Posty:233
Rejestracja:16 października 2016, 15:58

10 lipca 2017, 22:31

Witaminy z grupy B, witaminę C też można zaczynając od małej dawki bo może powodować biegunkę. Bardzo ostrożnie można podawać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach w małych dawkach.
Piotr89

11 lipca 2017, 15:02

Witaminę C, o ile jest naturalna, można przyjmować w bardzo dużych dawkach i nie spowoduje to żadnych dolegliwości (no chyba że ktoś łyknie z 10 mg na raz, to może raz polecieć do łazienki, ale nic więcej), po syntetycznej można się spodziewać rewolucji w organizmie. Naturalna witamina C, zapamiętajcie :)
monikago
Posty:2
Rejestracja:10 lipca 2017, 14:46

11 lipca 2017, 15:12

Witamina B w jakiej postaci podawana? Można podawać takie ludzkie? W jakich dawkach? Na co dokładnie ma zadziałać lub co uchronić u psa leczonego sterydami? Dziękuję za doprecyzowanie. PS. Wczoraj byłam na chwile w lokalnej lecznicy i na moje pytanie o witaminy lub inne wsparcie podczas sterydo- terapii psa otrzymała informację, ze nie trzeba podać psu nic dodatkowego...i weź tu bądź mądry człowieku ;)
Guest
Posty:90
Rejestracja:23 kwietnia 2017, 11:54

11 lipca 2017, 17:21

Chyba lepiej podawać coś osłonowego na wątrobą , bo to ona najbardziej jest narażona na uboczne skutki.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 lipca 2017, 09:48

najważniejsze jest podawania leków osłaniających jelita ze względu na działanie wrzodotwórcze sterydu. Podaj ogólnie preparat witaminowy , śledź funkcjonowanie wątroby i nerek przy okazji robienia morfologii i obserwuj psa. Cokolwiek pojawi się niepokojącego to zgłaszaj prowadzącemu lekarzowi.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 42 gości