Niewydolność nerek u psa!

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

05 czerwca 2017, 10:53

niestety na podstawie tych wyników niewiele można powiedzieć. Do badania funkcji nerek potrzebne są jeszcze wyniki krwi. Do określenia białkogubności musimy wyliczyć stosunek białka do kreatyniny w moczu.
Mapiii

06 czerwca 2017, 13:23

Pies funkcjonował do piątku bez żadnych problemów.Od soboty wymioty.Po antyniotykach i kroplowce ponownie z krwią.Pies 4 lata.Wyniki dramatyczn
ALT 328,ALP899,Kreatynina9,8,Mocznik392,Fosfor18,Kinaza kreatynowav785
Myślicie że to otrucie czy to pnn i psa.
3dni i psa nie ma...
Jankrakow

21 czerwca 2017, 20:31

Nasz 11-letni york przegrał walkę z nerkami... Właśnie próbujemy się jakoś podnieść. Zostały nam specjalistyczne produkty, które mogę odsprzedać, jeśli to będzie jakaś pomoc dla któregoś z Państwa. AZODYL 72 tabletki (termin waznosci kwiecień 2018) , IPAKITINE 150g , ADWANTIX 4kg 2 szt, RENAL karma mokra 3 puszki po 410g , renal karma sucha 3 kg dieta bezbialkowa. Tel: 513 305 058. Wytrwałości wszystkim psiarzom.
rah_digga

01 sierpnia 2017, 22:16

Proszę o pomoc!!!
Badania z 17.06
AP 147,0
białko całkowite 77,1
GLDH 19,3
kreatynina 97,3
mocznik 9,16

przepisane: ETAPO 1500 1x1

Badania z 31.07
AP 106,0
białko całkowite 75,6
GLDH 22,1
kreatynina 96,6
mocznik 10,1

przepisane: HEPARAGEN 1/2x2
RENaLVET 1x1
dieta niskobiałkowa, bytowa

Na jakim etapie jest choroba?? Jakie mięso najlepiej do diety??
Paullaaa

22 sierpnia 2017, 23:14

Witam serdecznie wszystkich i proszę o pomoc
Moja 12 letnia Punia kundelek od ponad roku ma fatalne wyniki wątroby, lekarze nie dawali jej szans na dłużej niż 3 miesiące życia, ale ona zachowywała się jakby była jeszcze szczeniaczkiem, ideał zdrowia, żadnych objawów, była na karmie royal canin hepatiale i dostawała leki na wątrobę. Nagle wczoraj zaczęła wymiotować, biegunka i od razu do weta zrobiłam wszystkie badania, dał jej kroplówkę itp. dzisiaj odebrałam wyniki, podobno niewydolność nerek, pies nie je i nie pije, ledwo chodzi się załatwić, ma ostre biegunki. Błagam czy jest jakakolwiek szansa, że ona z tego wyjdzie?
Wyniki:
Mocznik 254 mg/dl
kreatynina 9.43 mg/dl
ALT 66 u/l (dwa miesiące temu wynosił 99)
ALP 11572 u/l (dwa miesiące temu 6806)

mocznik i kreatynina 2 miesiace temu były w normie ... piesek do wczoraj był okazem zdrowia, żadnych objawów, totalnie nic :( wet nie daje jej szans, co ja mam zrobić? ;(
joasik

24 sierpnia 2017, 22:16

Niestety PNN to bardzo przebiegła choroba. Nasza Suzi była zawsze okazem zdrowia. Miała wilczy apetyt i mimo 10 lat kondycję młodego psa. Zaczęło się niewinnie od sporadycznych wymiotów. Zapobiegawczo poszliśmy z nią do weterynarza. Pani doktor stwierdziła że nie ma ani gorączki ani powiększonych węzłów chłonnych żadnych objawów zewnętrznych. Żywa i radosna jak zawsze. Z podstawowej morfologii miała krwinki białe na dolnej granicy normy. Stwierdziła że to zatrucie. Dała tabletki i zaleciła dietę. Suzi po dwóch dniach rozchorowała się na dobre przestała jeść, pić, wymiotowała kilka razy dziennie. Poszliśmy znowu do weta. Została zrobiona biochemia krwi i okazało się najgorsze. 75% nerek Suzi już było nieodwracalnie uszkodzonych. Kratynina 9,8 a mocznik ponad 300. Przed dwa tygodnie dostawała kroplówki 3 razy dziennie i antybiotyki do tego dieta nerkowa. Niestety nie było widać poprawy. Było albo źle albo bardzo źle. Wyniki nieznacznie się poprawiły Kratynina 8,8 a mocznik 288. Niestety hemoglobina cały czas szła w dół. Z racji tego że byłam wtedy w 7 miesiącu ciąży a ze Suzi było coraz gorzej (przestała już swobodnie chodzić. Trzęsła się przy każdym ruchu i była bardzo słaba) postanowiliśmy z mężem ją uśpić. Była to bardzo trudna decyzja. Przepłakaliśmy kilka dni. Walczyliśmy o jej życie póki Suzi chciała z nami być. Kiedy mimo choroby leżała przy nas, dawała się głaskać. Niestety ostatnie dwa dni unikała naszego dotyku. W ogóle nie chciała z nami przebywać, ukrywała się w łazience albo w kuchni pod stołem. Cały czas się trzęsła. Czułam że dzidziuś też zaczyna odczuwać mój stres i zmęczenie. Decyzja była trudna ale podjęliśmy ją dla dobra wszystkich. Po opłakaniu naszej ukochanej czarnulki postanowiliśmy adoptować kolejnego pieska. Zojka jest z nami już 3 tydzień. I mimo że, ze Suzi są jak dwa różne bieguny i cały czas je porównujemy to kochamy ją i zrobimy wszystko by była tak szczęśliwa jak Suzi. Tłumaczymy sobie że los tak chciał. Suzi zawsze miała być naszą jedynaczką która zawsze była pępkiem świata, nie miała by cierpliwości do małego dziecka dlatego ustąpiła miejsca młodszej koleżance. Wiemy też że pies może być okazem zdrowia a choroba go zjada od środka. Dlatego warto obserwować swoje czworonogi i robić im chociaż raz w roku gruntowne badania żeby zapobiegać temu co najgorsze.
edit.mazur

18 września 2017, 20:09

Witam, mam wątpliwości co do stanu zdrowia psa -jamnik 13 lat, jest leczony ale wyniki ma fatalne nie wiem czy jest szansa na uratowanie psa proszę o poradę i pomoc w konsultacji wyników badania
Wyniki:
GLU 108 mg/dL
BUN 92 mg/dL
TP 7,3 g/dL
ALB 3,2 mg/dL
ALB/GLOB 0,8
ALT 406U/L
ALKP 1330 U/L
Ma powiększoną wątrobę. Do lekarza trafiliśmy wtedy kiedy dostał wielkiego brzucha, okazało się że jest woda w brzuchu.
Pies wymiotuje, ma biegunkę na końcu lekka domieszka krwi.
Szkoda mi go, aby się męczył
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

20 września 2017, 12:40

rah_digga przepisz wszystkie wyniki wraz z jednostkami
Paullaaa wyniki rzeczywiście fatalne . Leczycie to już? Za mało danych potrzebna morfologia i badanie moczu.
edit.mazur tak samo wyniki nieładne , ale potrzebne badanie moczu, morfologia, usg watroby i przy okazji nerek.
tkoz
Posty:2
Rejestracja:20 września 2017, 14:55

20 września 2017, 15:10

Witam
Podłączę się pod temat . Od miesiąca borykam się z problemem niewydolności u psa (Doberman 4 lata). Pies na początku badany był na niedrożność przewodu pokarmowego ponieważ zwracał nawet po wypiciu wody. Po zrobieniu wyników krwi weterynarz zaczął leczyć j na nerki ponieważ miała :
bardzo podwyższone : Kreatyninę i Mocznik . Z tego co pamiętam Kreatynina była >9
po podaniu sterydów (Encorton) + Enroxil oraz Lotensin i paru dniach kuracji wyniki :

Kreatynina 4,7 mg/dl 0,8 1,7 H
Mocznik 141,0 mg/dl 20 50 H
Białko całkowite 50,0

Czyli spadek o połowę
po następnym tygodniu :

Kreatynina 2,6 mg/dl 0,8 1,7 H
Mocznik 101,0 mg/dl 20 50 H
Białko całkowite 43,0 g/l 55 75 L
Albuminy 20,0 g/l 29 43 L
Fosfor 7,4 mg/dl 2,5 6,3 H
Sód 147,0 mmol/l 139,1 156,5 ~
Potas 4,7 mmol/l 4,1 5,4 ~

i niby się poprawiają bo znowu spadek ,ale po badaniu moczu jest tragedia :

Gęstość względna 1,017 1,016 1,045 ~
Barwa moczu Jasno żółta
Przejrzystość Lekko mętny
Odczyn Słabo kwaśny
Białko 1404,0 mg/dl
Glukoza Nieobecna ( - )
Ketony Nieobecne ( - )
Barwniki krwi Nieobecne ( - )
Barwniki żółciowe Nieobecne ( - )
Urobilinogen W normie
Osad moczu Mierny,jasny,st.
Nabłonki wielokątne Nieliczne w prep.
Leukocyty 0 - 2 wpw
Erytrocyty 0 - 1 wpw
Opis: Świeże
Wałeczki drobnoziarniste Pojedyncze w prep.
Kryształy Nie znaleziono
Flora bakteryjna Mierna w prep.
Kulki tłuszczu Nieliczne w prep.
Kreatynina w moczu 60,0 mg/dl
Białko / Kreatynina 23,4 0,0 0,6 H

Dodam ,że weterynarz nie zdiagnozował przyczyny. Na taki wynik Białko/Keratynina kazał podwyższyć dawkę Lotensinu z 1,5 tbl dziennnie do 2 x 1,5 dziennie. Pies był badany na choroby odkleszczowe i leptospiroze.
Proszę o poradę co może być przyczyna takiego stanu i czy jest szansa na wykurowanie psa .
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

21 września 2017, 18:48

ciężko mówić o przyczynach nalezy pilnie wykonać jeszcze Usg nerek.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

21 września 2017, 18:49

ciężko mówić o przyczynach nalezy pilnie wykonać jeszcze Usg nerek.
tkoz
Posty:2
Rejestracja:20 września 2017, 14:55

22 września 2017, 12:16

Witam
Miała robione USG co parę dni i jedyne co stwierdzili to niejednorodna strukturę. Generalnie nie mam samego wyniku usg bo to robione było podczas wizyt i po prostu komentowane.
Konrad888

26 września 2017, 16:51

Witam, mam 15 letniego psa, który z dnia na dzień się całkowicie posypał. Nic nie jadł, nie pił, ledwo stał, jak próbuje iść to się "zatacza" i kołysze na boki.
Wyniki badań:
kreatynina 6,45 mg/dl
mocznik 455,37 mg/dl
ALT 134
AST 57
Amylaza całkowita 5057
Fosfataza alkaliczna 1409
krwinki białe 26,77 tys
krwinki czerwone 5,12 mln
hemoglobina 12,1
hematokryt 39,7%
MCV 77,5 fl
MCH 23,6 pg
MCHC 30,5 g/dl
płytki krwi 608 tys
Psu jednego dnia kompletnie nic nie było, a na drugi osowiały, tępy wzrok i kompletnie bezsilny tylko leżał i spał. Od wczoraj dostaje kroplówki na wypłukanie mocznika, i płyn do picia na wątrobę. Weterynarz powiedział, że siadły nerki, wątroba i trzustka. Dziś, po 2 dniu kroplówek jest troszkę lepiej, pies przechodzi parenaście metrów na dworze, sika normalnie, wodzi już wzrokiem i kręci głową, gdzie dwa dni temu nie dawał znaku życia. Czy jest szansa by pies pożył jeszcze z w miare normalnym funkcjonowaniem?
Wiem, że wyniki moczniku i amylazy to tragedia ale pies zawsze był silny i jeszcze pare dni temu był okazem zdrowia. Pozdrawiam
cassandra
Posty:1
Rejestracja:26 września 2017, 10:22

26 września 2017, 17:46

Witam, mój piesek miał mocznik 388mg/dł, kreatyninę 6.98mg/dł. Lekarz podał mu furosemid 1ml (waga 10kg) i kroplówki Duphalyte+ Optilite+ glukoza, jednak mocznik skoczył do 549mg/dł a kreatynina do 11.75mg/dł. Po kilku dniach podawania furosemidu mocznik spadł do 502mg/dl a kreatynina do 9.37mg/dł, ale piesek czuł się coraz gorzej i odszedł. Czy podanie furosemidu było właściwe i czy można było uratowć mojego pieska?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

27 września 2017, 08:36

Konrad888 U twojego psa trzeba spróbować kuracji kilkudniowej i zobaczyć czy narządy będą w stanie jeszcze jako tako pracować. Nie ma co się poddawać mimo podeszłego wieku psa. Niestety nikt też nie przewidzi co się będzie się działo. Tylko Kkilkudniowa kuracja pokaże czy organizm jest w stanie jeszcze chodź troszkę zregenerować swoje siły jak i narządy aby móc jeszcze jako tako funkcjonować.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości