ogromny problem z trzustką

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

musia
Posty:7
Rejestracja:22 stycznia 2018, 19:53

11 lutego 2018, 17:24

Witam,
Nasz 9-letni bokser choruje przewlekle na niedoczynność tarczycy. Przeszedł też ostre zapalenie trzustki, ma też zmiany w śledzionie. Wszystko to powoduje, że cyklicznie robimy mu badania, w tym badanie krwi. No i znowu przykra niespodzianka - we wczorajszym badaniu wszystkie wskaźniki w normie poza amylazą- 3084 U/L (norma 500-1500) oraz lipazą - 5462 U/L (norma 200-1800). Trójglicerydy i cholesterol w normie. Piesek odkąd miał ostre zapalenie trzustki (w XI/17) jest na karmie niskotłuszczowej. Wprowadzenie jej bardzo szybko poprawiło mu wyniki trzustki. Jeszcze trzy tygodnie temu wynik lipazy DGGR był tylko lekko przekroczony. Cieszyliśmy się. Zarówno nasza Pani Doktor jak i my sami byliśmy pewni, że problem trzustki został zażegnany i za 2-3 tygodnie lipaza powinna być już w normie. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie! Wyniki trzustki są znacznie gorsze niż były przed rozpoczęciem leczenia w listopadzie! Nie wiemy, co robić. Lekarz też nie wie, co się dzieje, że po wstępnej znaczącej poprawie wyniki wskazują na drastyczne pogorszenie funkcjonowania trzustki (mimo restrykcyjnej diety niskotłuszczowej). Sugeruje pełne badanie parazytologiczne kału, w tym na lamblie. Innego pomysłu nie ma. Dodam, że piesek nie ma żadnych fizycznych objawów chorej trzustki, ale i w listopadzie ich nie miał. Nie wymiotuje, nie ma wilczego apetytu, nie jest chudy (ale bierze duże dawki forthyronu więc to może być mylące). Jedynie kupy nie są ładne - koloru żółtego, nie są plackowate ani papkowate, ale są duże i dość ciastowate, najczęściej 3/dziennie. Złożyliśmy to na karb zmienionej karmy, gdyż pojawiły się dokładnie w momencie przejścia na karmę low fat.
Proszę o jakiekolwiek wskazówki, co jeszcze możemy zrobić. Mam straszne poczucie, że nie pomagam mojemu przyjacielowi, nie ratuję go! A ja przecież po prostu nie wiem już co mam jeszcze zrobić. Proszę Was o pomoc.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

28 lutego 2018, 12:30

z trzustką tak niestety jest. Nie było szansy aby coś podjadł na polu? nic nie zmieniało się w diecie ?
musia
Posty:7
Rejestracja:22 stycznia 2018, 19:53

05 marca 2018, 16:10

Jarek pisze:z trzustką tak niestety jest. Nie było szansy aby coś podjadł na polu? nic nie zmieniało się w diecie ?
Witam ponownie,
Nic nie podjadł i nic nie zmieniałam w diecie. Powtórzone wyniki trzustki nadal okropne. W tzw. międzyczasie piesek przeszedł operację usunięcia złośliwego guza z szyi. Lekarz zdecydował się na operację mimo fatalnej trzustki, gdyż Casper nie ma nigdzie przerzutów z tego guza. Operację nasz biedak zniósł zadziwiająco dobrze i piorunem wrócił do pełni sił, choć do zdjęcia szwów mamy jeszcze tydzień. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że na usg trzustka wygląda na zupełnie normalną! Myślę o kolejnej zmianie karmy, oczywiście też na niskotłuszczową, ale innej firmy, z lepszymi parametrami dla trzustkowców. Obecną piesek je od listopada. Zjada ją chętnie, ale ma gazy i cuchnące kupy. Co Pan o tym myśli? Czy jest sens takich eksperymentów z karmą?
Pzdr,
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

06 marca 2018, 19:42

oznaczyłbym jeszcze w kale aktywność enzymów trzustkowych
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 136 gości