Kaszel wsteczny

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

kussad
Posty:3
Rejestracja:22 listopada 2006, 09:13
Lokalizacja:Warszawa

02 kwietnia 2007, 15:39

Czy mogłabym prosić o dokładniejsze opisanie na czym polega działanie organizmu podczas kaszlu i kataru wstecznego. Jaki może być powód choroby?
Wśród 7 możliwości diagnozy wczoraj usłyszałam właśnie kaszel wsteczny. Choroba rzeczywiście zaczynała się od kataru i wyglądało to jak duszności. Suczka miała stwierdzoną Rhinitis i była leczona antybiotykami ale duszności nadal się zdarzają, ma 1 rok i prawie 5 miesięcy, w kłębie 43 cm. Kilka dni po pierwszym ataku duszności dostała cieczkę.
Nie mogę znaleźć tego wątka na forum - z opisem kataru wstecznego.
kussad
Posty:3
Rejestracja:22 listopada 2006, 09:13
Lokalizacja:Warszawa

02 kwietnia 2007, 15:56

Od 1 marca choroba wraz z leczeniem w skrócie wygląda tak:

Suczka leżała na boku na swoim legowisku, nawet nie podniosła łebka tylko szczeknęła na mój widok.
Weterynarz stwierdził osłuchową duszność wdechową – Rhinitis. Tempeatura, wezły chłonne, serce, płuca w porządku Dostała zastrzyk Tolfedine i Baytril. Przez 6 dni mam podawać jeszcze Cipronex. Za tydzień do kontroli.

Wtedy się dusiła jakby nie mogła złapać oddechu, przypadała do ziemi, cała przerażona z podkulonym ogonkiem, w tym pierwszym poprzednim leczonym antybiotykami dodatkowo cały czas kichała i miała zatkany nosek katarkiem Podczas nadmiernego ciągnięcia za smycz i ucisku na krtań to był jeszcze inny dźwięk - to samo widzę gdy inne psy nagle ciagną za mocno
Dwa dni później był kolejny atak z wymiotami – połknęła sznurek. Usłyszałam że antybiotyk jeszcze nie zaczął działać
14 marca - ataki duszności co chwilę trwały z przerwami prawie 2 godziny.
Wcale nie chodziło o wymioty - obserwujemy w kierunku astmy albo alergii.
Dusiła się nawet gdy w domu siedzi pod stołem, nawet jak spokojnie idzie. Co chwilę kładzie się na trawie, jest przerażona, ogonek podkulony.
.
Dostała zastrzyk Dexafortu, w drodze powrotnej było dalej nijako ale może zastrzyk jeszcze nie zaczął działać.
Podany steryd u niektórych psów może działać 14 dni w związku z czym dalej obserwujemy i czekamy.
Teraz mamy już cztery możliwości diagnozy:
- astma (to nieprawda że psy na nią nie chorują – po prostu chorują rzadziej i dlatego wyrobiła się taka opinia),
- alergia
- choroba serca
- dodajemy zapaść tchawiczą.
Kaganiec skórzany dopóki nie wiemy na czym stoimy odstawiamy.
Wprowadzamy leki uspokajające:
Hydroxycinum 25 mg 2 x dziennie 1 tbl.
Szyszka chmielu 3 x dziennie 1 tbl. (poprzedni nie znający nas w ogóle wet kazał odstawić!)
Psinka cała się trzęsła, chciała uciekać przez okno, trochę śliniła, później się uspokoiła.
Do gabinetu weszłyśmy troszkę wcześniej, badania się odbywało na podłodze – nie na stole, mała się odprężyła, nawet troszkę położyła na boku.
Steryd przestaje działać i znowu mamy problemy. Wróciły króciutkie jednorazowe ataki duszności w ciągu dnia. Doszło ksztuszenie się i dławienie po łapczywym opiciu się dużą ilością wody. Dzisiejszej nocy po 2 i po 5 miała dwa ataki
Mamy tkliwą tchawicę i zalecenie chodzenia w szelkach. Nie mam pojęcia z czego to się bierze - pies nauczył się kaszleć odwrotnie ( na wdechu!) a rzeczywiście najpierw miała katar - czyli katar wsteczny.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

03 kwietnia 2007, 22:41

bardzo dokładne badanie psa, rtg płuc jeśli trzeba bronchoskopia. Przez internet nie powiem Ci co to jest bo twój lekarz badając psa ma z tym problem, ale poszerzyłbym zakres badań o te dwa + krew.
kussad
Posty:3
Rejestracja:22 listopada 2006, 09:13
Lokalizacja:Warszawa

04 kwietnia 2007, 11:10

Dziękuję bardzo.
Czy mogłabym prosić o dokładniejsze opisanie na czym polega działanie organizmu podczas kaszlu i kataru wstecznego.
Jaki może być powód choroby?
Co to znaczy tkliwa tchawica?


Mała jest pod codzienną opieką lecznicy Dr Kurskiego a oprócz tego dotarliśmy do weterynarza, którego suczka jest chora właśnie na kaszel wsteczny.
Po badaniu i osłuchiwaniu już kolejni dwaj inni weterynarze (w tym drugi kardiolog) potwierdzili kontynuowanie zaleconego leczenia i chwilowo zalecili spokój (mamy do czynienia z bardzo lękliwą suczką po przejściach). Obserwujemy stan zdrowia a w razie czego rtg i badania laboratoryjne możemy zrobić na miejscu, adresy lecznic do przeprowadzenia bronchoskopii u średniego pieska też już mamy. Za około tydzień idziemy na kontrolną wizytę, w razie jakichkolwiek wcześniejszych problemów i tak natychmiast będziemy w lecznicy – już było całkowicie spokojnych 5 dni i nocy.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

04 kwietnia 2007, 23:28

bardzo mi przykro ale ja nie znam pojecia kaszlu wstecznego ani kataru wstecznego. Proszę to pytanie zadać lekarzwi, który to rozpoznał. Istnieje tylko pojęcie kichania wstecznego.
Tkliwa tchawica. Sama nazwa mówi dokładnie wszystko. Tchawica nadmiernie wrażliwa na dotyk, badanie itp.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 73 gości