ZEWNĄTRZWYDZIELNICZA NIEWYDOLNOŚĆ TRZUSTKI

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

malgorzanna
Posty:3
Rejestracja:12 listopada 2005, 07:43

25 listopada 2005, 11:53

Do Pana Doktora Jarosława Orła

We wrześniu tego roku weterynarz stwierdził u mojej suni-Mary zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki. W tej chwili Mara ma mniej więcej 10 i pół miesiąca. Nie wiem tego dokładnie, bo została wzięta ze schroniska, gdzie daty jej urodzin nie znano. Tu przedstawiam wyniki pierwszysch badań. Krwi i kału.

MORFOLOGIA KRWI
erytrocyty- 6,5 mln/mm3
leukocyty- 9,0 mln/mm3
hematokryt- 44%
hemoglobina- 14,7 g/dl
trombocyty- - tys/mm3
OB- -

ALT
RATE BY FACTOR
Wavelngths=340 405 nm
LAG TIME 60 SECS
READ TIME 60 SECS
FACTOR= -3376
Norms: 0.0 to 38.0
Linear: 0.0 to 700.0
S# A/min IU/L i
B 0.030
1 -0.037 125.0H

AST
RATE BY FACTOR
Wavelngths=340 405 nm
LAG TIME 60 SECS
READ TIME 60 SECS
FACTOR= -3376
Norms: 0.0 to 40.0
Linear: 0.0 to 700.0
S# A/min IU/L i
B 0.057
1 -0.047 161.5H

BUN
RATE BY STANDARD
Wavelngths=340 405 nm
Standard#1= 20.0
Stored curve data
S1 -0.079 20.0
FACTOR= -250.4
USING STORED CURVE
LAG TIME 60 SECS
READ TIME 60 SECS
FACTOR= -250.4
Fixed time mode
S# dAbs mg/dL
B 0.055
1 -0.039 9.9

CREATININE
RATE BY STANDARD
Wavelngths=490
Standard#1= 2.5
Stored curve data
S1 0.015 2.5
FACTOR= 157.1
USING STORED CURVE
LAG TIME 30 SECS
READ TIME 60 SECS
FACTOR= 157.1
S# A/min mg/dL
B 0.093
1 0.008 1.3

GLUCOSE-OXI
STANDARD
Wavelngths=490
Standard#1= 100.0
Stored curve data
S1 0.354 100.0
FACTOR= 282.4
USING STORED CURVE
S# Abs mg/dL
B 0.073
1 0.683 193.0


Po tych pierwszych wynikach pan doktor przepisał Marze Kreon 25000 i Raphacholin na "wzmocnienie" wątroby. Dostawała 4 kapsułki Kreonu dziennie, rozbite na dwa posiłki, czyli dwie kapsułki z posikiem rannym i dwie z wieczornym. Raphacholin po jednej tabletce dwa razy dziennie. Poza tym doktor zalecił karmę i/d Hill'sa, do czego się zastosowaliśmy. Marze rzeczywiście sie polepszyło. Dzienna ilośc kupek zmniejszyła się z 6-8 do 2-3. Skończyły się wymioty i co ważne Mara zaczęła przybierać na wadze. Potem były jeszcze dwa badania. Drugie po dwóch tygodniach od pierwszego. Trzecie jakieś trzy tygodnie po drugim. Po drugim lekarz zmniejszył dawkę Kreonu do trzech kapsułek dziennie, jedna z mniejszym posiłkiem, dwie z większym. Raphacholin pozostał bez zmian. Po trzecim badaniu Kreon został zmniejszony do dwóch kapsułek dziennie, po jednej z każdym z dwóch posiłków. Raphacholin bez zmian. Tydzień temu, po misiącu od przyjmowania przez Marę dwóch kapsułek Kreonu, zrobiliśmy kolejne badanie. Oto wyniki:

ALT
RATE BY FACTOR
Wavelngths=340 405 nm
LAG TIME 60 SECS
READ TIME 60 SECS
FACTOR= -3376
Norms: 0.0 to 38.0
Linear: 0.0 to 700.0
S# A/min IU/L i
B 0.063
1 -0.045 154.2H

AST
RATE BY FACTOR
Wavelngths=340 405 nm
LAG TIME 60 SECS
READ TIME 60 SECS
FACTOR= -3376
Norms: 0.0 to 40.0
Linear: 0.0 to 700.0
S# A/min IU/L i
B 0.066
1 -0.020 68.7H

BUN
RATE BY STANDARD
Wavelngths=340 405 nm
Standard#1= 20.0
Stored curve data
S1 -0.079 20.0
FACTOR= -250.4
USING STORED CURVE
LAG TIME 60 SECS
READ TIME 60 SECS
FACTOR= -250.4
Fixed time mode
S# dAbs mg/dL
B 0.067
1 -0.073 18.5

AMYLASE
RATE BY FACTOR
Wavelngths= 405
LAG TIME 60 SECS
READ TIME 120 SECS
FACTOR= 3178
S# A/min IU/L
B 0.012
1 0.274 871.0

Po tym badaniu, pan doktor kazał odstawić Raphacholin ze względu na podwyższone wyniki wątrobowe. Zalecił też pozostanie przy dwóch kapsułkach Kreonu na dzień. Powiedział, że rzeczywista aktywność enzymów trzustkowych to 15%, a resztę robi Kreon. Ja się zupełnie nie znam na odczytywaniu wyników badań. Nie mam też wiedzy medycznej, ale wiem, że nie należy bazować na opinii tylko jednego lekarza. Dlatego pytam, czy decyzja mojego weta jest słuszna? Czy może zaleciłby Pan wykonanie jeszcze jakichś badań? Może zmiana lekarstwa, karmy? Kocham moją sunię nad życie i nie chciałabym czegoś nie dopatrzyć. Mara ostatnio, to jest już jakiś dobry tydzień nie chce jeść suchej karmy Hill'sa. Rozmawiałam z panem Markiem Batko. Pisałam, że chcę pomieszać suchą i/d Hill'sa z puszką i/d też Hill'sa. Pan Marek pisał, że często to działa, i że pies nabiera apetytu. Sama nie wiem...
Poza tym Mara jest ostatnio taka jakaś osowiała. To prawda, dużo ostatnio przebywa sama, bo niestety praca wzywa, ale staram się, by to się mimo wszystko działo jak najmniej. Zaczęła też wygryzać sobie sierść na tylnych łapkach. Ma takie gołe placki. Weterynarz stwierdził, że może wpadać w jakieś psychogenne stany i zalecił Stresnal Eurowetu. Dostaje go od środy, więc na razie efektów raczej nie widać. Może też mógłby Pan coś poradzić?

Tymczasem to tyle.
Pozdrawiam!
Małgorzata Krysztop
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

28 listopada 2005, 00:03

trudno mi jest powiedzieć jak lekarz stwierdził niewydolność trzystki jak za pierwszym razem nie wykonał żadnych badań w tym kierunku. Bardzo ciężko jest mi też zorientować się w przytaczanych przez Ciebe wynikach gdyż zawierają one cały zestaw odczytów z refrakcji poszczególnych reakcji chemicznych próbek krwi Twojego psa. Mogę się domyślać co tam jest ostatecznym wynikiem. Od samego początku widzę u twojego psa problem z wątrobą. Muszę Cię zasmucić ale przez internet tego nikt nie będzie leczył. Jest to odpowiedzialność i na podstawie posiadanych informacji nie można orzekać takich stanów , ale w tym kierunku powinnaś zmierzać. Nie mogę też w jawny sposów komentować sposobu leczenia twojego lekarza czy jakiegokolwiek innego - nie mam do tego prawa. Mieszać hilsa możesz przy czym dieta i/d jest dietą trzustkową i jelitową a l/d jest wątrobową. Porozmawiaj porządnie z Twoim lekarzem lub jeśli nie uzyskasz wyczerpujących informacji możesz zawsze skorzystać z pomocy innego lekarza. Lekarz jasno powinien Ci przedtawić wyniki Twojego psa ( nie musi ci ich dać bo stanowią one własność lecznicy i są integralna cześcią dokumentacji medycznej - ale możesz je odpisać lub odpis może zrobić lekarz).
malgorzanna
Posty:3
Rejestracja:12 listopada 2005, 07:43

28 listopada 2005, 08:03

Panie Doktorze, a czy te badania co miałyby potwierdzić albo wykluczyć zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki mają jakąś nazwę?
Czy Pan Doktor zna godnego polecenia weterynarza w Poznaniu. Jeśli miałaby to być reklama, to proszę o wiadomość na mail.
Małgorzata Krysztop
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

28 listopada 2005, 10:16

tzn wykonuje się badanie kału tzw. test kliszowy i poziom amylazy i lipazy który u twojego psa pojawił się dopiero w 2 badaniu i pewnie pod wpływem podawania kreonu masz lekko fałszywy wynik musi być min 3-5 dni przerwy od kreonu. Mogę ci polecić ale na maila.
malgorzanna
Posty:3
Rejestracja:12 listopada 2005, 07:43

28 listopada 2005, 11:21

Małgorzata Krysztop malgorzanna@o2.pl
Forbes

18 marca 2012, 23:02

Moj pies tez ma zew. niewydolnosc trzustki i od samego poczatku jestesmy na gotowanym jedzeniu. Niestety probki suchej karmy byly ok ale dla nas jest po prostu za droga.
Codziennie gotujemy dla Forbsa (labrador) udko z kurczaka i ryż ( ryz rozgotowany) i to je. Jestemy po pierwszych wynikach (byly w normie) Je 3 razy dziennie jedzonko + kreon. Jesli chodzi o badania kalu to najlepiej je robic w placowkach typu luxmed tylko ze nie mozna powiedziec ze to psa kal, bo nie zechca zrobic badania. Poprostu zanosisz jako swoje.
Pieskowi niestety widac ciagle zebra, ale stan zapalny uszu juz minal, wyglad siersci sie polepszyl. Czekamy na wazenie ::)
Jadlby caly dzien, a jak zje to tylko chce sie bawic i szalec. Ostatni posilek dajemy mu po wieczornym spacerze, tak aby nabral ciala.
Z tego co dowiedzialam sie od naszej Pani adiunkt to mozna dawac karme sucha, w puszkach (ale ta specjaną np. royal calmin gastro itd) albo gotowac ryz + kurczak lub indyk bez skory (nie moze jest tlustego), jak sie polpszy to mozna dodac marchewke rozgotowana.
Mam nadzieje ze komus przydadza sie te informacje bo niestety na necie duzo nie poczytamy :)

PS. Jesli ktos wie to prosze o info co ew. moge wprowadzac do menu Forbsika :) (po kawalku jablka nie mial biegunki), bo wiem ze n kurczaku ryzu i marchewce jego organizm nie dostawie wszystkich witamin
SleepingSun
Posty:3463
Rejestracja:28 stycznia 2011, 23:19

18 marca 2012, 23:37

jak zostało stwierdzona zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki?

właśnie miałam pisać żebyście suplementowali witaminy (szczególnie te rozpuszczalne w tłuszczach - w końcu go ograniczacie) i mikroelementy. W każdej karmie one są w gotowanym może czegoś brakować. Możecie dawać psu też od czasu do czasu cielęcinę, bo jest chudziutka. Myślę, że można by też podawać inne warzywa niż marchewkę, ale te które są lekko strawne (jakby psu się znudziło) - bez skórek i rozdrobione. Ryż też można zamienić czasem na kaszę jaglaną (jest niskoresztkowa, ale zawiera troszkę więcej tłuszczu niż ryż)
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

19 marca 2012, 09:34

Forbes ....żadnych badań diagnostycznych psa nie robi sie w labach ludzkich. Zrobiłaś badania w luxmedzie....to w sumie nadal nie masz wyników. Nie ma podstaw do postawienia prawidłowej diagnozy i dziwi mnie twój wet....
Jeżeli w ten sposób karmisz psa to szybko go wykończysz bo dajesz mu jałowe jedzenie, pozbawione witamin, mikroelementów, tłuszczy.
Nawet przy niedoczynności trzustki jakaś ilość tłuszczu powinna być w pożywieniu.
forbes

23 marca 2012, 21:18

Też mnie zastanawiala to monotonna dieta, telefonicznie ustalilam - zaczelismy dawac witaminy CANIFOS, wiec bylismy u naszego wet. Polecila nam tansza karme suchą (sprawdzona, sama daje ja swoim psom) i zdecydowalismy sie a kupic (100zł za worek15kg), bo na tym gotowanym wcale nie przytył. Niestety nie stac nas na karme typu royal calmi gastro itp, wiec kupimy ta tańsza. Co sadzicie o karmie BOSCH, sprowadzanej z niemiec?
Bedziemy tez powtarzac badania, no i zbadany ten kał - co do luxmedu to nie macie racji, to wszystko zalerzy od tego co chcecie zbadac. Nam zalerzy zeby zbadac kal pod katem sprawdzenia czy pokarm zostal strawiony. Takie badania robi sie tez ludziom :)
ZNT stwierdzono na podstawie badań krwi, usg, rentgen. Wykluczlismy najgorsze bo pies nam strasznie schudl, i co zjadl wo wydalil - sikal tylkiem, brzuch mu puchl zaraz po jedzeniu, bulgotalo mu glosno w kichach.
Uważam ze jest to trafna diagnoza, bo po wprowadzeniu kreonu i jedzenia lekkostrawnego nie wydala pokarmu, robi stale kupy i ma lepszy humor :) pozatym pani wet wyratowala juz niejednego psa z mojej rodziny i znajomych, a zaufanie do weterynarza jest bardzo istotne.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

27 marca 2012, 22:24

a możesz wpisać te wyniki tutaj? Canifos zastąpcie jakimś porządnym preparatem witaminowym bo z witaminami canifos nie ma wiele do czynienia, to preparat głównie zawierający makro i mikroelementy. Jeżeli pies ma ZNT to już lepiej gotuj a nie stosuj tańsze diety bytowe.
forbes

10 listopada 2012, 21:01

Na tej karmie przytył i juz sie lepie czuje. 3 razy dziennie dostaje mniejsza niz zwykle porcje karmy (najpierw zalewamy woda i czekamy az namoknie i ostygnie). Ale w ostatnich czasach zaczal puszczac straszne bąki i zastanawiamy sie nad zmiana karmy. Kupilam mu puszke royal canin gastro int... i nic mu po niej nie bylo. Droga ta karma ale pies wazniejszy (przeciez to nasz czlonek rodziny)
Niedlugo idziemy do wet i zobaczymy co nam doradzi

Co do badan to Nie mial zadnych badan kalu, tylko krem, usg i rengen. Zmienilam weterynarza i pierwsz co mi polecono to odstawic leki i zrobic badanie kalu w celu zdiagnozowania choroby. . Dziekuje za odpowiedz :)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 31 gości