egzema???

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

junior

11 grudnia 2005, 23:12

Witam!!!chciałbym się dowiedzieć co to jest egzema?bo wiem tylko, że to jakaś choroba skóry?proszę o wyjaśnienie, jak rozpoznać i jak wygląda leczenie!!!bardzo proszę o pomoc!pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

13 grudnia 2005, 00:22

egzema wyprysk, powierzchowny stan zapalny skóry, pochodzenia alergicznego. Czyli popularnie mówiąc alergia skórna. Na ten temat mozna pisać tomy i już wspominaliśmy o tym na forum leczenie to ciężka i długa praca lekarza, właściciela i samego psa. Czasami na całe życie
junior
Posty:7
Rejestracja:14 grudnia 2005, 20:35
Kontakt:

14 grudnia 2005, 21:37

Wiatam panie doktorze!Własnie mam z tą wstrętna egzemą problem!!!a przynajmniej "mój lekarz" mi powiedział, że to najprawdopodobniej to!Mam roczną goldenkę "Lolitkę" i gdzieś od wakacji zaczeły się jej pojawieć na skórze ozne wypryski,chrostki.Poszedłem u siebie w mieście do weta, który popatrzył najpierw z bojażnią:) na wystraszona psinkę a potem na owe wypryski, podał zastrzyk niby odczulający i skasował!Ale efektu nie było!tak więdz poszlismy do następnego i znowu to samo!Zabrałem Lole do kolejnego weta tym razem było dużo lepiej!Dostała antybiotyk, nazwy nie znam, postaram sie dowiedzieć, w sumie to były 4 zastrzyki na wizytę, szampon vetri - derm sensivet, nienasycone kw.tłuszczowe "omegan" i krople "wita- vet"+ jakies tabletki na literę "D"
nazwę też sie postaram załatwić, bo nie znam!zastzryki dostawała co 3 dzień a tabletki w dni midzy nimi + kąpiel co 2 dziń!kuracja trwała 3 tygodnie, nastepnie jeszcze przez tydzień miała dostawac owe tabletki + kąpiel 2 razy w tygodniu! Od pierwszych zastrzyków była poprawa, Lola nie drapała się ani nie gryzła, skóra zaczeła sie goić!Lecz gdy zastrzyki sie skończyły i dostawała jeszcze tabletki problem zaczoł sie na nowo!!!W tej chwili mineły 3 tygodnie od ostatniego zastrzyku i jest coraz gorzej!przepraszam, że tak nie pokolei ale Loli również wypadały włosy miejscami aż do zupełnej łysiny!Żaden wet nie zrobił, żadnych badań laboratoryjnych i nie wiem czy to dobrze!!!próbowałem na własną rękę ale tylko w kierunku bakterii i nic nie wyszło!!!Nie wiem co mam dalej robić, bo niby po zastrzykach było dobrze, ale to po pierwsze kiedy były i po 2 jest to dość kosztowna kuracja a nawet na chwile zabardzo nie pomaga!Proszę bardzo o radę!Postaram dowiedzieć sie nazwy leków!!!Serdecznie pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

14 grudnia 2005, 23:13

bez obejrzena psa bedzie mi ciężko powiedzieć coś szczegółowo o przypadku twojego psa, ale po opisie wynika , że masz do czynienia z alergią czy powikłaną czy nie to ciężko powiedzieć, ale musisz zapamiętać, że jeśli to alergia to leczenia nie skończysz nigdy!!!!!! Nie ma znaczenia czy dostanie 2 czy 8 zastrzyków leczenie to będzie trwało całe życie psa !!!!!! Musisz sobie to uzmysłowić trzymać się jednego lekarza, który ustawi ci to leczenie na poziomie nazwijmy to najmniejszej szkodliwości a najwyższej skuteczności.
junior
Posty:7
Rejestracja:14 grudnia 2005, 20:35
Kontakt:

15 grudnia 2005, 15:19

Witam ponownie!Czy mógłby mi pan doktor jeszcze powiedzieć czy są jakieś badanią lub testy alergiczne dla psów i jeżeli tak to jaki jest mniej więcek koszt takich badań!Bo skąś ta alergia się bierze i swój poczatek gdzięs ma, więdz jak bym wiedział z czego to może by sie dało zmniejszyć skutki!Bo częstych wizyt u weta to ona pewno nie zniesie, wolała by się drapać i gryżć :),już nie mówiądz o jeżdzie samochodem do weta bo tego nie nawidzi ale zato jak już od niego wyjdzie to pierwsza wskakuje byle jak najszybciej jechać do domu!!!
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

18 grudnia 2005, 00:14

tak są testy alergiczne koszt ich ok 100 zł. Zachowanie twojego psa przypomina zachowanie wielu ludzi u stomatologa także nie dziwię mu się.
junior
Posty:7
Rejestracja:14 grudnia 2005, 20:35
Kontakt:

18 grudnia 2005, 22:44

Witam ponownie!Dziękuje za informacje cenowe!!!To dla mnie bradzo ważne!Nie wspomniałem wcześniej o jedzonku psa!Wiem, że jest osobny dział bo rozmawiac o tym ale to dotyczy choroby mojej Lolusi więc mam nadzieje ze nikt nie bedzie mał nic przeciwko!Z tego co już wiem to nie prowadziłem diety mojej pięknej mądrze, poniewaz podawałem jej karmę dla psów dorosłych gdy była szceniakiem!, z tych tańszych cenowo ch..pi!zarówno sucha i puszki!Przy leczeniu mój wet odradził mi karmy tego typu, tyle że wogule myśle żę jest przeciwny tego typu karmach, kazał gotować kurczak + jarzyny + weta-vit+tran!
Dziś poszedłem do pani która ma chodowle w moim mieście,tylko myśle ,że troche za pózno- która doradziła mi zrobić badania- zeskrobine i poleciła karme którą sama używa juz latami,bez rekalamy "Arion Lamb & rice"
Hodowczyni ta- myśle że dość znana dla tej rasy -powiedziała mi że jeszcze nie miała problemów ze skórą swoich ulubieńców!
czy mógł by mi Pan Doktor powiedzić coś o tej karmie?bardzo prosze!czy nalezy stosować jakies dodatkowe preparaty witaminowe?w tym tygodniu pojedziemy zrobić badania skórne,lecz chciałbym znac opinię Pana doktora!wychowuję psiaka poraz pierwszy sam i nie mam żadnego doswiadczenia wolałbym znać jakieś konkretne opinie niż znowu wydam (trochę sporo jak na mnie)zł na leczenie na 3 tyg, gdzie myślę żę najpierw nalerzało by zrobic jakieś badnia na co Lola jest uczulona!Tylko nie chce podwarzać autorytetu weta bo jestem zielony!Proszę o odpowiedż!
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

19 grudnia 2005, 09:44

karme na pewno musisz zmienić. Te karmy, które podawałeś psu są karmami często stwarzającymi problemy zdrowotne i nie tylko egzeme ale szereg innych chorób. Każda karma baranina z ryżem jest wskazana przy alergii. Nie ważne jakiej firmy będzie. W przypadku ariona stosowałbym dodatki witaminowe przynajmniej 50 % zalecanej dawki.
Co do testów alergicznych : jesli masz pieniadze zrób je, ale miej na uwadze , że one nie rozwiążą problemu. Nie są one lekiem na alergie lecz w większości wypadków komplikują w znaczny sposób twoje podejście do choroby, gdyż z reguły nie ma uczulenia na jeden alergen ale alergia jest krzyżowa. Także testy mają wartość tylko !!!!!!!!!!! diagnostyczna nie leczniczą. Tak jak pisałem alergik leczy się CAŁe ŻYCIE . Nie 3 tygodnie. Nie wymagaj od lekarza cudu , bo żaden go w przypadku alergii nie uczyni. Ale masz prawo wymagać skuteczności w leczeniu i jak najmniejszej szkodliwości tego leczenia. Z mojego i kolegów przypadków wiem, że aby okiełznać silną alergie potrzebujemy czasami roku a sporadycznie mieliśmy przypadki, że dlużej. Wszystko zależy od samgo alrgena i jego natężenia w srodowisku.
Gość

19 grudnia 2005, 12:01

Witam!Wiem, że alergii nie wyleczę,tylko chodziło mi o to, żeby zbadać psiaka i spróbowac ograniczyć w jakimś stopniu to co tą alergię powoduje, bo seria 4 zastrzyków co 2 dzień moim zdaniem męczy psinę i przy tym bardzo moją kieszeń,w przeciągu 3 tygodni(400 zł) w prawdzie pomogło ale tylko w czasie podawania leków, potem nawrót, dlatego też szukam jakiś trwalszych i tańszych rozwiązań, nie mam zastrzeżeń do weta bo podał leki które pomagają ale szczerze mówiąc to nie stać mnie na wydawanie 400 zł co miesiąc nie mówiądz że Lola przecierz musi jeść!Dzisiaj zmieniłem karmę z gotowanego kurczaka+ jarzynki na Arion premium lamb & rice!Myślę, że poczekam jescze z tymi badaniami może coś karma zmieni na lepsze!Proszę mi doradzić jakie witaminy podawać, wcześniej dostawała canvit obecnie wita vet i tran tzn omegan czy nadal może być to stosowane jeżeli nie to prosze o pomoc!acha jeszce jedno hodowca u którego bylismy powiedział że trzeba Lole odchudzić tylko nie wiem czy od razu podawać taką ilość pokarmu jak na opakowaniu 300g, bo boje sie że na początku może jej to nie wystarczyć bo rzeczywiście jest z niej żarłok i ma troche ciałka!
Pozdrawiam serdecznie!!!
junior
Posty:7
Rejestracja:14 grudnia 2005, 20:35
Kontakt:

19 grudnia 2005, 12:03

zapomniałem się zalogować!!!to na górze to ja!!!
pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

20 grudnia 2005, 22:52

możesz podawać te stare witaminy, a odchudzaj jak najszybciej.
junior
Posty:7
Rejestracja:14 grudnia 2005, 20:35
Kontakt:

21 grudnia 2005, 08:39

Dziekuję pięknie!!!mam nadzieje,że to uczulenie przejdzie choć na chwile!
Serdzecznie pozdrtawiam i życzę Zdrowych, pogodnych, spokojnych, wesochych świąt Bożego Narodzenia i żeby wszystkie choroby ze zwierzaków pozchodziły(nie żeby był Pan be zrobotny) :) tylko jakieś szczepienia!
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

22 grudnia 2005, 22:43

dziękuje i wzajemnie spokojnych i miłych pełnych miłości Świąt i jak najdłuższego " Gadania" waszych pupili w Wigilie.
irekag

07 lipca 2017, 10:54

Mam psa yorka z TOZu z ciężkim zapaleniem skóry i alergią.Radzę wszystkim ,zamiast zaliczać kolejnych lekarzy ,odbyć wizytę przychodni u DERMATOLOGA weterynarza przy klinice weterynarii w Waszym regionie. Ja leczę we Wrocławiu.
Tam pobrano mojemu psu zeskrobiny ze zmian skórnych,wykonano wszelkie potrzebne badania krwi i profil hormonalny psa.
Leczono infekcję w skórze jak i dobrano pokarm ( pojedyncz białko z owadów-tak,tak - na to jeszcze nie ma uczuleń)
Zalecono sanację pyszczka -usunięcia kamienia,usunięcie zębów z ropnymi zmianami.Okrespwo lek niesterydowy na świąd skóry Apoqel .Odpowiednie szampony lecznicze (Sebovet dry,Allerderm ,Hexoderm na zmianę) oraz spot-on Virbac po kąpieli.To wszystko daje jakiś ,umiarkowany efekt -ale daje się z tym żyć. Sama jesten lekarzem,i wiem ,że nie bedzie cudownego ozdrowienia ,że jest to choroba całego życia psa,ale uzyskaliśmy taki stan ,przy którym pies jest radosny,drapie się ale o 80%mniej niż przed leczeniem i nie pobiera w żadnej postaci sterydów,przed którymi zdecydowanie ostrzegam.Oczywiście dorażnie dają świetny efekt ale podawane powyżej miesiąca czy dwóch bedą powodowały nieodwracalne,ogólnoustrojowe zmiany dużo gorsze niż choroba w której pomagają!!!
Pies tyje i ma zaburzoną gospodarkę homanalną, osteoporozę i inne powikłania.Jak jest to młody pies ,nie radzę wkręcić się w sterydy,szukac innych dróg leczenia,pielęgnacji i żywienia takiego nieszczęśnika.Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości