Niewydolność trzustki

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Ela_
Posty:5
Rejestracja:04 października 2007, 19:35

04 października 2007, 19:58

Bardzo proszę o radę - mam półtoraroczną suczkę (bernardyn), która od jakiegoś czasu ma biegunkę. Cały czas jest pod opieką weterynarza - najpierw dostawała Enteramid, potem była leczona antybiotykiem Metronidazol. Przez cały czas stosowano dietę - ryż z marchewką i filetem z indyka, jednak biegunki powracały. Po zrobieniu badań krwi wet stwierdził niewydolność trzustki (amylaza 1068.90 U/L, Aspat 32.25 U/L, Alat 44.10 U/L, reszta w normie) i zalecił stosowanie karmy ROYAL CANIN Digestive low fat. Od 3 dni pies je tylko tę karmę, a biegunka nie ustała, a nawet się zwiększyła. Czy powinnam odstawić karmę?? A może pies powinien dostać jakieś lekarstwa w związku z zdiagnozowaną chorobą?
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

04 października 2007, 20:29

Przy niewydolności trzustki oprócz specjalnej diety - wysokostrawnej, niskotłuszczowej, ubogiej we włókno, z dodatkiem witamin A, D, E, K i B12, (3 x dziennie) konieczne jest podawanie enzymów trzustkowych. Mogą to być tabletki, proszek, albo surowe trzustki cielęce, wołowe lub wieprzowe. Sama dieta to za mało, bo pies przy niedoborze enzymów i tak nie jest w stanie prawidłowo trawić. A czy to rzeczywiście niewydolność trzustki to może stwierdzić tylko doktor Jarek.
Ela_
Posty:5
Rejestracja:04 października 2007, 19:35

04 października 2007, 21:19

Dziękuję za podpowiedź, mam nadzieję, że doktor Jarek się odezwie:)
AGA I IRYD
Posty:58
Rejestracja:25 września 2007, 22:22
Lokalizacja:Częstochowa

04 października 2007, 22:23

Mój psiak miał podobne objaw, zmiana karmy pomogła.Je Royala, obecnie jest ok..Może warto wypróbować inną karme.Czy poza karmą podajesz jakieś witaminy.AGA I IRYD..
Liwia
Posty:482
Rejestracja:07 października 2005, 09:39
Lokalizacja:Kraków

05 października 2007, 08:51

czy psiak mial badany kal (enzymy, robale, pierwotniaki), czy metronidazol byl podany "w ciemno"? Ta biegunka jest taka potwornie smierdzaca z wygladu? (przepraszam :oops: ) W jakim wieku jest sunia?

A ze swoich doswiadczen "trzustkowych" moge polecic nie RC tylko odpowiednik produkowany przez Hillsa (id jesli dobrze pamietam). U nas tak jak u Ciebie po RC nie bylo zadnej poprawy. Jednak bez wzgledu na karme na jaka sie zdecydujesz, musisz miec swiadomosc, ze poprawa nie przyjdzie z dnia na dzien, to chwilenke trwa. W tej chorobie podstawa sukcesu jest madry i doswiadczony lekarz z dwoch wzgledow: biegunka moze miec pewnie ze 100 przyczyn wiec trzeba patrzec szeroko oraz z tymi badaniami enzymow trzustkowych tez roznie bywa...
Jedno z moich zwierzat trzustkowych bylo prowadzone tylko na diecie, bez dodatkowych enzymow, i ta opcja sie sprawdzila. Inny zwierz mial i diete i enzymy tak wiec to zapewne tez indywidualna sprawa i musi decydowac lekarz. Z kolei jeden z moich adoptusiow wydanych poza Krakow byl leczony na trzustke bez badania kalu a mial najnormalniej w swiecie lamblie. Moje zwierzaki trzustkowe prowadzil dr Jarek, z doskonalym skutkiem, wiec podrzucaj watek zeby widzial ze powinien sie tu odezwac :)
Szczerze wspolczuje problemow. I ze wzgledu na stres i na klopoty i na koszty. Tym bardziej ze zwierz wielki i kudlaty.
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

05 października 2007, 21:54

Można jeszcze ewentualnie zrobić w kale strawność tłuszczu i włókna - jeśli będzie dużo niestrawionych resztek to może wskazywać na trzustkę, ale lepszym wskaźnikiem jest poziom trypsyny i trypsynogenu we krwi. Amylaza i lipaza niekoniecznie musi odbiegać od normy. :roll:
Ela_
Posty:5
Rejestracja:04 października 2007, 19:35

05 października 2007, 22:55

Bardzo dziękuje za porady:) Mam nadzieję, że wkrótce będzie lepiej.
Pozdrowionka:) Ela
Awatar użytkownika
dragonh3art
Posty:7
Rejestracja:17 października 2007, 19:45
Lokalizacja:Łódź

17 października 2007, 21:49

Ela_ pisze:Bardzo proszę o radę - mam półtoraroczną suczkę (bernardyn), która od jakiegoś czasu ma biegunkę. Cały czas jest pod opieką weterynarza - najpierw dostawała Enteramid, potem była leczona antybiotykiem Metronidazol. Przez cały czas stosowano dietę - ryż z marchewką i filetem z indyka, jednak biegunki powracały. Po zrobieniu badań krwi wet stwierdził niewydolność trzustki (amylaza 1068.90 U/L, Aspat 32.25 U/L, Alat 44.10 U/L, reszta w normie) i zalecił stosowanie karmy ROYAL CANIN Digestive low fat. Od 3 dni pies je tylko tę karmę, a biegunka nie ustała, a nawet się zwiększyła. Czy powinnam odstawić karmę?? A może pies powinien dostać jakieś lekarstwa w związku z zdiagnozowaną chorobą?
my mamy podobny problem, mój bull jest w wieku Twojej suni, równiez były ciagłe problemy z biegunkami, dwa tygodnie temu miał robione dokładne badania krwi

Amylaza 1096.0 U/I

reszta w normie ( ALT 23.0 UI AST 31.0 UI)

prez pierwszy tydzien był tez antybiotyk - u nas Unidox

diagnoza podobna, ze są problemy z trzustką, lecz my mamy zaleconą domowa diete - gotowane chude miesko z kurczaka + ryz (bez marchwi i innych warzyw) i lek KREON 25000 2x dziennie przy posilkach

biegunki ustały, jest ogromna poprawa, za dwa tygodnie bedzie powtórka badan i wtedy dalsze decyzje co do leczenia i diety.
Awatar użytkownika
HalGre
Posty:29
Rejestracja:14 sierpnia 2007, 08:38
Lokalizacja:Katowice
Kontakt:

18 grudnia 2007, 11:14

Ela_ pisze:Bardzo proszę o radę - mam półtoraroczną suczkę (bernardyn), która od jakiegoś czasu ma biegunkę. Cały czas jest pod opieką weterynarza - najpierw dostawała Enteramid, potem była leczona antybiotykiem Metronidazol. Przez cały czas stosowano dietę - ryż z marchewką i filetem z indyka, jednak biegunki powracały. Po zrobieniu badań krwi wet stwierdził niewydolność trzustki (amylaza 1068.90 U/L, Aspat 32.25 U/L, Alat 44.10 U/L, reszta w normie) i zalecił stosowanie karmy ROYAL CANIN Digestive low fat. Od 3 dni pies je tylko tę karmę, a biegunka nie ustała, a nawet się zwiększyła. Czy powinnam odstawić karmę?? A może pies powinien dostać jakieś lekarstwa w związku z zdiagnozowaną chorobą?
Mój Dindek też ma zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki. I też na samym początku zalecono mu jeść ROYAL CANIN Digestive Low fat. Ale wszystko wymiotował i biegunki się zwiększały... Zmieniłam weterynarię, tam kazali mu jeść karmę TROVET-HLD - i ta dopiero jest dla niego dobra !! Nie wiem od czego to zależy, ale każdemu psu "pasuje" inna dieta. Mój Dinduś je więc TROVET-HLD, Kreon 10000. Trilac. Kiedyś był jeszcze Metronidazol, ale został już dawno odstawiony.
Pozdrawiam i życzę twojemu piesiowi poprawy zdrowia !!
megan
Posty:436
Rejestracja:22 marca 2007, 16:19

18 grudnia 2007, 21:51

U nas pomógł Amylan, enzymy trzustkowe w wersji dla zwierząt, kupowane u weterynarza. Ogromne, śmierdzące kupy odeszły w niepamięć! Na pewno jednak o leczeniu musi zadecydować lekarz.
Pozdrawiam
M.
Awatar użytkownika
HalGre
Posty:29
Rejestracja:14 sierpnia 2007, 08:38
Lokalizacja:Katowice
Kontakt:

18 grudnia 2007, 22:34

Jasne, że musi decydować lekarz...
Piszesz, że dzięki Amylanowi śmierdzące i wielkie kupy zniknęły. A mój psiurek wciąż ma i wielkie i 5-6 kup na dzień. To chyba za dużo - nawet jak na trzustkowca. Mówiłam wetowi, ale chyba uważa że to normalne. A ja sama już nie wiem...
Ciekawe, co pan dr Jarek na to ?? :roll:
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

18 grudnia 2007, 23:08

ilośc i objętość kału nie zawsze oznaczają kłopoty narządowe. Często jest to związane z faktem zaburzeń trawienia czy też tolencji danej karmy.
Awatar użytkownika
HalGre
Posty:29
Rejestracja:14 sierpnia 2007, 08:38
Lokalizacja:Katowice
Kontakt:

18 grudnia 2007, 23:34

Serdeczne dzięki za odpowiedź panie doktorze... Ale czy trzustkowce właśnie nie mają zaburzeń trawienia ? Mój Dino miał badanie kału /3.razy/ na strawność i tak:
1.02.2007 9.02.2007 6.04.2007

tłuszcz ++ + +++
skrobia +++ +++ +++
wł.mięsne +++ - -
krew utajona + - +
test kliszowy + nie robione +
pasożyty: toxocara canis nie ma nie ma
-------------------------------
Z tego winika, że on prawie nic nie trawi, bo większość jest plusów ! To okropne... Robala wytępiliśmy Strong-Holdem, mięsa nie daję już wcale,
czasami filet z mintaja lub pangi. Pozatem ten Trilac. Słyszałam coś o Biogenie-P, który jest TYLKO dla zwierząt /nie tak jak Trilac/ i ma lepsze działanie. W naszej weterynarii nic nie wiedzą.
Co pan na to panie doktorze ??
Pozdrawiam serdecznie...
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

21 grudnia 2007, 22:32

oczywiście, że przy niedoczynności trzustki sa zaburzenia w trawieniu i wchlanianiu składników pokarmowych. A jaki jest wygląd lub był wygląd psa jak zaczęła się choroba?
Awatar użytkownika
HalGre
Posty:29
Rejestracja:14 sierpnia 2007, 08:38
Lokalizacja:Katowice
Kontakt:

21 grudnia 2007, 22:59

Sierść była i jest lśniąca /teraz się leni/ - nawet wtedy, kiedy stwierdzono tą trzustkę... zawsze był i jest wesoły, żywy, ale niestety ostatnio ... zrobił się agresywny wobec ludzi, dzieci, i większych od siebie psów... A zawsze był takim przyjazny ..! Ostatnio boję się chodzić z nim wśród ludzi - bo skacze na nich i ... chce gryźć !!!!!! Co się stało ??!! Jest niedawno kastrowany - pisłam tym o tym z panem doktorem... Bardzo się martwię !
Co z tym Biogenem_P ? Słyszałam, że też m.in. uspokaja... :(
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 12 gości