Problem z labradorem.

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

deejay

30 stycznia 2008, 17:01

Witam!
Mam pytanie odnośnie 2,5 letniego psa labradora.
Od jakiegos czasu pies bardzo duzo pije, popuszcza mocz w domu, gdy od razu sie z nim wyjdzie na dwor to na pozatku sika tak jakby nie mogl, a pozniej juz normalnie.
Apetyt ma normalny.
Czytalem troche co moze byc przyczyna i najbardziej pasuje mi tutaj cukrzyca :\


Wiem ze trzeba zrobic badanie moczu - pytanie zwykle czy posiew i czy mozna to zrobic w normalnym laboratorium "dla ludzi"?
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

30 stycznia 2008, 17:13

Jeżeli to jest pierwszy raz, a nie nawrót to ja bym zaczęła od ogólnego badania moczu, koniecznie z osadem. Jeśli badanie wykaże stan zapalny moża od razu rozpocząć leczenie i dopiero kiedy nie będzie rezultatów zrobić posiew. Oczywiście mocz pieska można zbadać w ludzkim laboratorium.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

31 stycznia 2008, 23:14

tak młode zwierzęta rzadko chorują na cukrzycę. Posłuchaj Aty to bardzo mądra kobieta i wie co mówi. Potem ew. jeśli wyniki moczu wyjdą ok dorobisz badanie krwi.
Kati i Sparco
Posty:5
Rejestracja:31 stycznia 2008, 20:54
Kontakt:

01 lutego 2008, 11:25

Słyszałam ze wrodzona cukrzyca ujawnia sie u psów w wieku 1-2 lat.
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

01 lutego 2008, 12:16

Niczego konkretnego się nie dowiesz jeśli nie zbadasz moczu i krwi. Obecność cukru w moczu i podwyższony poziom glukozy we krwi (ponad 200mg%) będą świadczyć, że coś jednak jest na rzeczy. A czy pies równie dużo objętościowo sika co pije? Czy ma widocznie większy apetyt, a pomimo to chudnie? Warto to zaobserwować, bo objawy o których piszesz, mogą być spowodowane schorzeniami innych narządów, choćby nerek czy wątroby. Dlatego warto też zrobić całą biochemię, żeby to wykluczyć. Ale badanie moczu przede wszystkim 8)
Kati i Sparco
Posty:5
Rejestracja:31 stycznia 2008, 20:54
Kontakt:

01 lutego 2008, 12:51

W poniedziałek robimy szczególowe badania moczu.
Sparco potrafi wypić nawet 2-3 litra dziennie wtedy bardzo dużo sika, czasami nie wytrzymuje 3-4h (dawniej zostawał na 8-9 h sam w domu nie brudząc) i potrafi sie zmoczyć w domu leżąc np. pod stołem - tak jakby wogóle nie czuł że sie posikał (mocz bez zapachu-jakby sama woda) a gdy zaraz po tym wyjdziemy na spacer sika jakby nie mógł przestać. Wczoraj wypił o wiele mniej ok litra i mniej sikał. Wydaje mi się że także więcej śpi (ale on zawsze dużo sypiał). Je jak zawsze 2 razy dziennie (zjada wszystko) i więcej mu nie podaje - wagowo wydaje mi sie normalny tzn nie zaobserwowałam żeby schudł lub przytył. W pysku ma wilgotno, nos zimny i wilgotny (poza snem ale to chyba normalne), samopoczucie jak zawsze bardzo dobre.

Zobaczymy co pokażą badania i ewentualnie potem się będziemy martwić...
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

01 lutego 2008, 13:08

Napisz proszę co wyszło, a na razie uszy do góry :) Nie ma co martwić się na zapas, bo może w ogóle nie być ku temu powodu 8)
Kati i Sparco
Posty:5
Rejestracja:31 stycznia 2008, 20:54
Kontakt:

01 lutego 2008, 13:15

dzięki za słowa otuchy, bo to jest najwazniejsza dla mnie 4-łapa istota na ziemi i nie wiem co poczne jesli wyjdzie cukrzyca albo coś gorszego (nie mam pojęcia jaki jest koszt leczenia u psa cukrzycy i czy mnie na to będzie stać :( ... )

chciam dodać ze pierwszy post użytkownika deejay (to mój mąż) dotyczy tego samego psa.
Kati i Sparco
Posty:5
Rejestracja:31 stycznia 2008, 20:54
Kontakt:

05 lutego 2008, 15:11

Mamy już wyniki:

color: żółty mętny
GLU: negative (brak cukru troszkę mnie uspokoił)
BIL: negative
KET: negative
SG: <=1.005
PH: 7.0
PRO: negative
URO: 0.2E.U./dL
NIT: negative
BLO: negative
LEU: large

pozatym: (o ile dobrze odczytuje z bazglołków analityka/diagnosty :) )

Nabłonki: pł poj npw (lub wfw)
Krwinki białe: 4-6
krwinki czerwone: zwył poj upkp
Wałeczki: dl pilum
składniki mineralne: bl fosforany (reszty nie umie odczytać)

Niepokoją mnie podwyzszone krwinki białe - stan zapalny? Czy przy tych wynikach jest możliwość postawienia diagnozy czy potrzebne bedzie jeszcze badanie krwi z biochemią ?

Jeśli tylko bedę miała mozliwość zeskanowania tych wyników głównie tego mało odczytywalnego wyniku osadu to prześlę.

Sparco przez ostatnie 3-4 dni mniej pije tzn ok litra dziennie, bez sikania wytrzymuje jakies 5h.

Pytanie z innej beczki: czy nadmiar spermy objawiajacy sie w postaci ropki na końcu siusiaka mozna płukać delikatnym roztworem nadmanganianu potasu? I czy to może mieć coś wspólnego z tymi objawami sikania ?
Awatar użytkownika
gasparo
Posty:256
Rejestracja:27 czerwca 2006, 14:40
Lokalizacja:Kraków

05 lutego 2008, 16:34

Kup rivanol i prze 3-5 dni wpuszczaj strzykawką pod napletek 3-4 razy dziennie ok. 2 ml rivanolu. Po wpuszczeniu przytrzymaj chwilę psa w pozycji na grzbiecie, żeby rivanol troszke podzialal, potem niech wypłynie nadmiar np. na chusteczkę higieniczną (uwaga rivanol plami). Jeżeli po tych kilku dniach nadal będzie sie zbierała "ropka", to musi sie tym zająć weterynarz.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

08 lutego 2008, 11:09

te wyniki na nic wielkiego nie wskazują ja wykonałbym na czczo badanie krwi cukier, mocznik,kreatynia i można jeszcze inne próby, ale podstawa to co napisałemmożna dorobić jeszcze morfologię.
Kati i Sparco
Posty:5
Rejestracja:31 stycznia 2008, 20:54
Kontakt:

08 lutego 2008, 11:46

dziękuję - tak zrobimy. Sparco troszke z nadmiernym piciem przystopował ale nadal prosi o spacer po ok 4-5 h. Zrobimy badania i napisze co wyszło. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 58 gości