Niski poziom amylazy/ chora trzustka?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Julek33

22 lutego 2008, 22:11

tą strawnośc składników pokarmowych to też z kału? Jakos specjalnie sie to badanie nazywa? Bo juz nie bede szla do weta poprostu zaniose kupke do laboratorium...moze to TLi też w Senevo robią...poszukam gdzie? Moze w Laboklinie... Tak sobie mysle ze chorób trzustki moze być wiele więc chce wiedzieć co mu jest a nie tylko karma i enzymy.Dlatego zrobie te badania dodatkowe i wtedy moze do weta innego pójdę.
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

22 lutego 2008, 22:28

Bada się głównie zawartość włókna i tłuszczu w kale, ale jak powiesz strawność składników pokarmowych to też będzie wiadomo. Fakt, chorób trzustki może być sporo, więc warto się zorientować co dokładnie się dzieje. Powodzenia :!: 8)
Paulina30
Posty:23
Rejestracja:13 listopada 2007, 20:50

25 lutego 2008, 22:18

Pani Doktorze zmieniłam karmę na Royal Hypoallergenic za namową Pana Weterynarza, który stwierdził , że może u mojej suni miast chorej trzustki występuje alergia pokarmowa. Karmę podaję od czwartku,
z burczeniem i trawieniem nie mam żadnych kłopotów. Piesek natomiast zaczął sie drapać, wydaje mi sie, że bardziej wypada jej sierść (ona zmienia teraz ze szczenięcego, ale obecnie wyjmuję ją garściami), sierść jest sucha, matowa, a miejscami tłustawa. Najgorsze , że nad łokciami od zewnętrznej strony zrobiła sie egzema skórna. Wycięłam jej póki co sierść i przemyłam kwasem bornym oraz rivanolem. Czy karma dla alergików może uczulać? Czy powinnam ją odstawić? Wyczytałam, że zawiera hydrolizat białka sojowego. Wczoraj i dzisiaj dawałam jej kawałki z indyka podczas ćwiczeń więc może to spowodowało taki stan skóry? Po kurczaku nie miałam podobnych problemów.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

26 lutego 2008, 12:51

oczywiście , że może uczulać.
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

26 lutego 2008, 13:14

Spróbuj przetrzymać sunię jeszcze trochę na tej karmie, ale nie dawaj jej absolutnie nic dodatkowego (zero mięsa!). Będzie można się przekonać, czy to wina karmy, czy czegoś innego. Hydrolizat sojowy i hydrolizowana wątróbka naprawdę nie powinny uczulać - między innymi po to się poddaje białko enzymatycznej hydrolizie, żeby pozbawić je właściwości uczulających.
Paulina30
Posty:23
Rejestracja:13 listopada 2007, 20:50

26 lutego 2008, 20:26

Ograniczę mięso, pies nie słucha mnie jak powinien na spacerze więc mam ograniczyć smakołyki. Karmę będę dalej podawać , w końcu mam 7 kg :D . Poradzono mi abym zrezygnowała również z witamin i uzupełniła tranem. Poczekam do końca tygodnia, ponieważ w poniedziałek chcę powtórzyć badanie amylazy i test kliszowy. Póki co nie ma niestrawionych resztek pokarmu, kał w normie. Więc pod tym względem chyba nie jest źle. Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Paulina30
Posty:23
Rejestracja:13 listopada 2007, 20:50

01 marca 2008, 18:24

Sunia od kiedy otrzymuje Hypoallergenic i nie dostaje Kreonu mniej wydala, czy to jest prawidłowa reakcja? Kupy są małe, nie cuchną, było jednak raz rozwolnienie i niestrawiony pokarm.

Czy już robić testy: kliszowy i amylazę w krwi ? Mija drugi tydzień bez kreonu; gryzie żwacza wołowego.

Zapalenie na łokciu z jednej strony wysusza się i powstały strupki. Natomiast na drugiej łapie są nowe jakby napuchnięte bąbelki w kolorze skóry - jasne , białe, taki kalafior i od dwóch dni pies się otrzepuje i drapie. Na szkoleniu dostaje serca i żołądki z kurczaka w ilości 15 łącznie sztuk.

Co mogą oznaczać te bąble?
Paulina30
Posty:23
Rejestracja:13 listopada 2007, 20:50

09 kwietnia 2008, 21:39

Dobry wieczór. Zrobiłam badanie krwi według którego poziom amylazy wyniósł 328,9 U/l. Również zbadano kał pod względem strawności i wg wyniku: 'aktywność enzymatyczna trzustki w normie'. Proszę o opinię czy przywrócić podawanie Kreonu w związku ze spadkiem amylazy? Czy wynik badania kału może świadczyć o tym, że sunia dobrze trawi i nie ma kłopotów z trzustką?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 kwietnia 2008, 16:37

powinien o tym zadecydować lekarz prowadzący ja ew. sięgnąłbym może do delikatniejszej neopancreatyny, ale zapytaj swojego lekarza.
robak1812
Posty:1
Rejestracja:29 czerwca 2008, 22:26
Lokalizacja:opole

29 czerwca 2008, 22:44

Paulina30 pisze:Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie żywienia przy problemach z trzustką, ponieważ miałam dzisiaj problemy z jedzeniem karmy przez psinkę. Czy mogę dodawać do karmy 9przeznaczonej dla trzustkowców ) odrobinę ryby, kurczaka lub mielonej wołowiny? Czy ewentualnie mogę zalać karmę wywarem z kury?
witam.

ja również chciałabym się poradzić.
niedawno robiłam mojej suczce badania krwi.okazało się,że ma chorą trzustkę(amyl-1020U)
podaje jej trzy rodzaje tabletek neo-pancereatinum i dwa inne zakupione w lecznicy.
lekarz kazał dawać jej royala digestiwe low...którego nie chce jeść:(więc daje jej purinę o niskiej zawartości tłuszczu.
oprócz tego,że jest chuda nic jej nie dolega.
nikt nie powiedział mi nawet,że bez tabletek jedzenia się nie podaje,że nie ma podjadania między posiłkami:/
więc sama szukam informacji na temat tej choroby leczenia jej i żywienia psa.
bardzo proszę o pomoc
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

01 lipca 2008, 08:01

ten wynik nie wskazuje na jakieś wielkie problemy z trzutką.
Kati
Posty:3
Rejestracja:19 maja 2006, 00:44

29 września 2008, 23:23

Witam
Jestem właścicielką 9-letniej suczki rasy shih-tsu - Lejdi. Na początku września zaczął się problem z luźnymi, śluzowatymi kupkami. Po zbadaniu kału weterynarz stwierdził obecnośc larw włosogłówki. Podał zastrzyk na larwy, a parę dni później tabletkę na robaki. Kupki poprawiły się jednak tylko na parę dni, a następnie znów wróciły luźne stolce. Po ponownym zbadaniu kału lekarz nie stwierdził obecności larw czy robaków. Pobrał krew do badania oraz podał serię zastrzyków na zapalenie jelit (bo tak to zdiagnozował). Po zastrzykach kupki się unormowały. Jednak wyniki badania krwi nie były zbyt interesujące. Lekarz stwierdził, iż może to byc duży problem z trzustką. Na razie zalecił jednak tylko dietę i lek Essentiale Forte. Za miesiąc kazał dopiero zrobic kolejne badanie krwi. Poniżej podaję wyniki badania krwi mojej piesi. Czy jest to już poważny problem?

Glukoza: 94 mg/dl
Mocznik w surowicy: 11 mg/dl
Kreatynina w surowicy: 0,63 mg/dl
Alat: 23 Ju/l
Amylaza w surowicy: 234 Ju/l

Czy powinnam zrobic jej jeszcze jakieś badania? Czy mam spokojnie czekac na kolejne badanie krwi zlecone przez weterynarza? Suczka jest teraz na ścisłej diecie. Dostawała wcześniej jedynie karmę mokrą Chappi (mój błąd :/). Ale też innej nie tolerowała. Teraz jednak przestawiłam ją na karmę suchą Eukanuba Sensitive Digestion. Muszę ją jednak przed podaniem namaczac, bo inaczej mój kapryśny piesek jej nie zje. Na razie kupki są w porządku - wypróżnia się 2 razy dziennie. Apetyt ma bardzo duży (czytałam, że tak mają niestety psy z chorą trzustką), ale nie przekraczam dawki dziennej opisanej na opakowaniu karmy. Moja psinka schudła około 2kg (wcześniej), ale teraz waga utrzymuje się na stałym poziomie (chociaż chciałabym, aby trochę przytyła, ale z drugiej strony cieszę się, że nie chudnie).

Z góry dziękuję za odpowiedź
Kati
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

30 września 2008, 22:41

dobrze byłoby wykonać test kliszowy a badanie jak się da uzupełnić o lipazę.
Kati
Posty:3
Rejestracja:19 maja 2006, 00:44

02 października 2008, 11:34

Dowiadywałam się, czy w moim mieście da się gdzieś zrobic test kliszowy. Niestety weterynarz powiedział, że nie tylko w moim mieście ale i nigdzie w Polsce nie zrobię tego badania :/ Czy to prawda? Czy może jednak ktoś w Polsce robi takie testy?
Lipazę zasugeruję mojemu weterynarzowi przy następnej wizycie (to będzie jakoś pod koniec miesiąca).
Chefrenek
Posty:509
Rejestracja:01 października 2007, 15:25

02 października 2008, 11:47

Kati pisze:ale i nigdzie w Polsce nie zrobię tego badania :/ Czy to prawda?
:shock: :shock: :shock:
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 32 gości