żywienie psa alergika

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

bianka
Posty:8
Rejestracja:26 marca 2006, 19:23

26 marca 2006, 20:34

cześć! mam 5 miesięcznego bokserka. Kiedy skończył 3 miesiące zaczął się drapać i to bardzo!.Okazało się, że ma na coś alergię. Był karmiony domowym jedzeniem.Lekarz podał mu zastrzyk(steryd) i pies momentalnie przestał się drapać.Po 10 dniach nastąpił nawrót i było jeszcze gorzej.Od tygodnia dostaje sterydy w tabletkach i suchą karmę dla alergików.Jest ok,poza tym,że 7 kg karma kosztuje 170 zł i nie starcza mu nawet na 2 tygodnie.Jest to karma firmy Royal Canin.Chciałam zapytać czy nie ma innych ,tańszych karm dla alergików?
Awatar użytkownika
smoczata
Posty:43
Rejestracja:04 stycznia 2006, 09:30
Lokalizacja:Wrocław
Kontakt:

27 marca 2006, 13:36

Wiesz, z reguły karmy specjalistyczne - weterynaryjne są drogie :(
wiem coś o tym, mam fretkę z alergią pokarmową

Nie rozumiem dlaczego Twój wet. podaje sterydy przy jednoczesnym podawaniu karmy antyalergicznej . . .
Czy jest stwierdzona (lub przynajmniej prawdopodobna) przyczyna alergii?
Może wystarczyłoby wyeliminować z jego diety 1 czy 2 jakieś konkretne składniki ?... (np. jaja, gluten, wołowinę....)
Twój psiak to maluch - to dodatkowy problem; dla dorosłego psa można byłyby spróbować np. Acanę z jagnięciną (choć to nie jest karma wet.)
ja karmię Hill'sem (z/d) i Trovetem (rrd) - też drogie karmy (ale uczulenia nie wracają o ile ściśle trzymam dietę)

Mam nadzieję, że tutejszy Wet - np. dr Jarek rozjaśni nieco ten problem.
Gość

27 marca 2006, 14:48

Wydaje mi sie że bez zrobienia testów cieżko wyrokować na co pies ma alergię. Może odpowiedź da dieta eliminacyjna.
Bardzo często uczula kurczak (wtedy możesz kupić karmę bez kurczaka i radzę dokładnie przecztać skład bo wiele karm z jagnięcina ma jako dodatek tłuszcz z kurczaka, który również może uczulać).
Piszesz że teraz dostaje specjalną karmę- zobacz co jest w jej składzie. Albo poproś veta o wskazanie tańszej alternatywy żywienia- nasz bez problemu polecił nam kilka karm (mimo że sprzedaje Royala) jak również dał wskazówki jak gotować psu (chodziło o stopniowe dodawanie składników- najpierw jadł samą rybkę+wypełniacz+warzywka, potem jak było wszystko w porządku dodawaliśmy trochę wołowiny itd).
mdgdynia

28 marca 2006, 09:35

Jeśli podejrzewasz alergię pokarmową - podobnie jak ja u swojego owczarka niemieckiego - przestaw go na Hill's z/d - jest dużo wydajniejszy od Royala i podobno najlepszy ze wszystkich karm anty-alergicznych. Dieta musi trwać minimum 2,5 miesiąca, idealnie 3. Jeśli w tym czasie pies przestanie się drapać, to znaczy, że faktycznie uczulił się na jakiś składnik dotychczas otrzymywanego pokarmu. Sterydy są podawane w przypadku chorób skórnych i jeśli pies przestaje się drapać po sterydach, to znaczy, że trzeba mu zrobić testy skórne, a nie podawać dalej leki.
bianka
Posty:8
Rejestracja:26 marca 2006, 19:23

28 marca 2006, 18:44

dzięki za rady.Ja też uważam,że podawanie sterydu i karmy antyalergicznej mija się z celem.Podobno jeżeli po podaniu sterydu przy normalnym jedzeniu drapanie ustępuje,to nie jest alergia pokarmowa,ale to tylko wiadomość jaką uzyskałam u innego vet.Tym bardziej, że teraz na dodatek(po kąpieli w alervecie,płynie na choroby skórne)piesek na grzbiecie zaczyna łysieć.Byłam z tym i prawdopodobnie będą brane wyskrobiny.Jak tak dalej będzie to i ja niedługo wyłysieję.
bianka
Posty:8
Rejestracja:26 marca 2006, 19:23

29 marca 2006, 11:21

cześć! to znowu ja.Byłam dzisiaj z moim bokserkiem u wet na kontrolne badanie i nic Owszem stwierdził ,że to azs,ale zawsze to alergia.W dalszym ciągu kazał podawać encorton(steryd)tylko,że o połowę mniejszy tz.10 mg dziennie i tak przez kolejne 7 dni.Potem dawka się zmniejszy znowu o połowę itd.Czy nie ma przy tym schorzeniu przewlekłym jakiegoś innego leku,przecież tymi sterydami skracam mu życie,a na dodatek nie wiadomo czy nie będzie je musiał brać do końca życia.
Gość

29 marca 2006, 23:25

Witam!Kiedys podobnie przez kilka lat leczono na różne alergie mojego jamnika.Tez zmieniałam diety,karmy, usuwałam kwiaty doniczkowe(wg.weta to tez było przyczyna), nic nie pomagało,pies oblazł prawie całkowicie z sierci(w najgorzych momentach miał prawie rany) no wie weterynarz rozłózył rece i zaproponował, ze go uspi!!!!!!!!Zmieniłam lekarza, zrobił testy ktore nic nie wykazały i zaproponował wcieranie w skóre preparatu w kroplach na pchły i kleszcze.Od tej pory(4 lata)jak reka odjał.Smaruje na wiosne i wczesna jesienia. Wczesniej nosił obroże przeciwpchelne i niestety sie nie sprawdziły.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

30 marca 2006, 00:30

oczywiście przy alergii najlepiej jest ustalić jej przyczyne i wyeliminować. Jednak dobrze się mówi a gorzej to znaleźć. Nasz gość miał szczęście , że ją znalazł ale do tak radykalnych kroków myślę, że nie ma co się posówać. Do alergii trzeba być zawziętym jak ona sama jest zawzięta.
Gość

30 marca 2006, 12:42

Dziękuję za rady.Trafne stwierdzeni,Ze do alergii trzeba być zawziętym.Początkowo byłam załamana,widząc jak mój maluch się drapie,teraz postanowiłam sama eliminować wsztstko co może go uczulać.Pytałam lekarza o testy,ale stwierdził,że jest tylko 13 alergenów,a mój pies może być uczulony na mróz i wtedy testy nic nie dają.Poza tym pies ma azs,a na to jeszcze nikt nie znalazł lekarstwa.Narazie psiak jest na sterydach,już zmniejszonych o połowę i jest wszystko w porządku.Zobaczymy jak odstawimy sterydy,może rzeczywiście jest uczulony na mróz? Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

30 marca 2006, 22:53

nie można byc uczulonym na mróz
bianka
Posty:8
Rejestracja:26 marca 2006, 19:23

31 marca 2006, 13:12

Dziękuję za wiadomość,chociaż trochę mnie zmartwiła.Łudziłam się,że przyjdzie ocieplenie i wszystko minie.Lekarz wet powiedztał mi ,że miał pieska uczulonego na zimno,pies był cały w bąblach.Zaobserwowałam u mojego boksa,że po przyjściu z podwórka ma pod skórą kilka wyczuwalnych bąbli.W tej chwili podaje mu suchą karmę z jagnięciny,ale przeczytałam,że w jej skład wchodzi tłuszcz z kurczaka.Zamówiłam inną,tańszą karmę dla alergików,którą zaproponował mi treser ihodowca.Jest to karma firmy Bewi dog.podobno też trafiały mu się psy zalergią i ta karma sprawdzała się,Niewiem czy akurat sprawdzi się dla mojego psa,próbuję czego mogę.Proszę mi powiedzieć,czy przy Azs(podobno to ma mój pies testy coś dają?Pozdrawiam i dziękuję.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

01 kwietnia 2006, 19:37

jak najbardziej dowiesz się na co twój pies jest uczulony
bianka
Posty:8
Rejestracja:26 marca 2006, 19:23

02 kwietnia 2006, 16:22

Witam! Dziękuję za poradę.W mojej miejscowości nie ma możliwości zrobienia testów,ale zadzwoniłam do innego miasta i tam robią testy.Niestety,żeby zrobić testy pies nie może zażywać żadnych leków,a moj jest jeszcze na sterydach.Nie wiem co zdecyduje mój wet,bo według niego będzie je zażywać ,aż dawka będzie najmniejsza.Potem spróbuje odstawić je na jakiś czas i zobaczymy co się będzie działo.Potem dopiero trzeba odczekać 3 tygodnie i wtedy można zrobić testy.Jeżeli ustali się czynnik uczulajacy czy da się to leczyć czy tylko będzie trzeba unikać tych rzeczy?Pozdrawiam i dziękuję
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

02 kwietnia 2006, 21:09

musisz wyeliminować alergen.
bianka
Posty:8
Rejestracja:26 marca 2006, 19:23

07 kwietnia 2006, 12:31

Dzień dobry! To znowu ja.Problemy z moim psem alergikiem ciąg dalszy!!! Dawka sterydów została zmniejszona do 7,5 mg co drugi dzień,ale u psa pojawił się na grzbiecie łupież,lekkie prześwity,po prostu łysieje.A co najgorsze tam gdzie pojawia się łupież znowu zaczyna się drapać.Dostaje karmę dla alergików i preparat omegan.Zapytałam wet czy nie można już odstawic sterydów odczekać 3 tygodnie i zrobić w końcu te testy,ale usłyszałam ,że nie można odstawić sterydów tak z dnia na dzień.Proszę mi poradzić co mam dalej robić.Próby mycia chorych miejsc nizoralem nie przyniosły poprawy.Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 89 gości