Podejrzenie zespolenia wrotno obocznego

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Coda69
Posty:4
Rejestracja:10 stycznia 2023, 20:19

10 stycznia 2023, 20:52

Cześć,

Mam psa rasy dalmatyńczyk. Jakiś czas temu zasiusial całe mieszkanie co skłoniło mnie do dalszej diagnostyki. Wyszły wysokie próby wątrobowe, obecność soli moczanowych pobranych z pęcherza.

Załączam wyniki badań. Piesek dostał skierowanie na tomografie komputerowa. Mógłbym prosić kogoś o spojrzenie na wyniki i interpretacje.

Piesek karmiony jest karmą Acana Red. Generalnie wszystko ma najlepszej jakości.

Wyniki udostępnione pod linkiem:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Bardzo proszę o interpretacje, czy takie wyniki mogą wskazywać na zespół ZWO?
Dostałem skierowanie na usg dopplera bądź TK, które lepsze?
Vet4u
Posty:817
Rejestracja:08 lipca 2022, 18:43

13 stycznia 2023, 13:48

Dzień dobry!

Podwyższone próby wątrobowe oraz test stymulacji kwasów żółciowych mogą wskazywać na ZWO, jednak po samych wynikach badań laboratoryjnych nie należy stawiać ostatecznej diagnozy. Przydatne w rozpoznaniu tej jednostki chorobowej jest również oznaczenie stężenia amoniaku w osoczu. Jeśli chodzi o badania, na które dostał Pan skierowanie to oba są pomocne w diagnostyce. USG z Dopplerem pozwala na ocenę wielkości wątroby i zobaczenie jej przepływów, natomiast TK jest badaniem dokładniejszym (i droższym), umożliwiającym określenie dokładnego umiejscowienia przepływu. Jeśli ma Pan wątpliwości, które badanie wykonać to najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem, który psa przebadał i zna jego stan kliniczny.

Pozdrawiam serdecznie,
Zespół Vet4u
Coda69
Posty:4
Rejestracja:10 stycznia 2023, 20:19

17 stycznia 2023, 18:31

Pies miał robione usg z dopplerem i TK z badaniem przepływów krwi kierowanych do wątroby i wychodzących z. Brak zmian patologicznych, watroba w normie. Jakieś wskazówki co dalej? Zaleceniem jest wdrożenie suplementów i powtórne badania krwi za miesiąc.
Vet4u
Posty:817
Rejestracja:08 lipca 2022, 18:43

18 stycznia 2023, 09:31

W takim wypadku za ustalenie dalszego postępowania odpowiada lekarz weterynarii badający psa. Niestety bez wiedzy z wywiadu i badania klinicznego nie można stawiać diagnozy. Proszę obserwować psa w czasie brania suplementów i w razie jakby stan pieska się pogarszał to proszę się zgłosić do lekarza wcześniej niż za miesiąc.

Pozdrawiam serdecznie,
Zespół Vet4u
Duduś
Posty:3
Rejestracja:01 marca 2023, 12:55

01 marca 2023, 13:19

Witam, i co dalej z pieskiem wiadomo co mu dolega? Mamy podobny problem z naszym psiakiem, próby wątrobowe , kwasy żółciowe podwyższone , nie prawidłowości w moczu .Właśnie się zastanawiamy co dalej robić Tk, biopsję ...Pozdrawiamy i życzymy zdrowia dla pieska.
Coda69
Posty:4
Rejestracja:10 stycznia 2023, 20:19

15 marca 2023, 10:40

Z pieskiem wszystko w porządku.

Okazało się że rasa dalmatyńczyk ma wrodzoną wadę genetyczną i psy tej rasy nie metabolizują kwasu moczowego do alantoiny przez co następuje nagromadzenie tego związku w organiźmie co powoduje wytrącanie osadu w pęcherzu moczowym. Odpowiednia dieta oraz tabletki SAMYLIN sprawiły że próby wątrobowe są w normie.

Jeśli mają Państwo psa tej rasy konieczna jest modyfikacja diety w pokarm zawierający obniżoną zawartość puryn.

Wysokie próby wątrobowe były wynikiem jej przeciążenia nadmiarem puryn w pokarmie=wysokim stężeniem kwasu moczowego w krwi:

"In corroboration of Benedict’s observation, a Dalmatian coach
hound was found to excret’e large quantities of uric acid. The
liver of this same dog possessed t’he power of destroying uric acid
in vitro, indicating that the presence of uric acid in the urine of
the Dalmatian does not depend on the absence of uricase in its
tissues. The kidney did not exhibit uricolyt.ic activity. Neither
the liver nor spleen converted xant.hine into uric acid, but, the liver
deaminized both guanine and adenine
. "
Obrazek

Poniżej opis schorzenia.
Opis choroby --> http://www.lagotto.waw.pl/index.php?lang=pl&id=hu
Publikacja --> https://www.sciencedirect.com/science/a ... c5c97abf42
Diagnostyka ZWO najlepiej wykonać w tym ośrodku (wykonują kilka, kilkanaście diagnoz dziennie) --> http://www.szpital-wet.pl/
Przy problemach z diagnostyka można poczytać o chorobach dziedzicznych u poszczególnych ras (może tak uda się znaleźć przyczynę) --> https://laboklinpolska.pl/choroby-dziedziczne/
Duduś
Posty:3
Rejestracja:01 marca 2023, 12:55

21 marca 2023, 08:28

Witam,my mamy Toya rosyjskiego mieszanieca, jutro idziemy do weterynarza do kontroli prób watrobowych,dalej nie mamy postawionej diagnozy ale raczej to jakaś wrodzona chroba, wybieramy się na Tk, dziękujemy za odpowiedź i Pozdrawiamy
Duduś
Posty:3
Rejestracja:01 marca 2023, 12:55

21 marca 2023, 08:30

Jeszcze jedno pytanie , co potwierdziło chorobę pieska ?
Coda69
Posty:4
Rejestracja:10 stycznia 2023, 20:19

23 lipca 2023, 12:36

Są dostępne badania genetyczne w kierunku tej choroby. Ja ich nie wykonałem ostatecznie ponieważ po zmianie żywienia i leczeniu piesek wrócił do zdrowia. Próby wątrobowe Ok, brak kryształków w moczu. Pies jest badany raz na 4-6 miesięcy - robię mu usg pęcherza moczowego i pakiet wątrobowy - tak go kontrolujemy. Jest strona która pokazuje jakie rasy narażone są na schorzenia genetyczne. Można wyszukać sobie i zobaczyć, może tam znajdziecie przyczynę. Podałem linka w jednym z pierwszych postów.

Mój pies ma to:
https://drive.google.com/file/d/16kgvVs ... p=drivesdk


Na ZWO z reguły są narażone mniejsze pieski, wiec może przyczyna być właśnie to. Jeśli chodzi o diagnostykę to jest szpital weterynaryjny w Gdańsku, który dziennie bada dziesiątki przypadków zwo. Szpital Weterynaryjny Krzemińskiego Gdańsk. Po badaniu Tk jeśli pies ma schorzenie od razu jest decyzja o operacji.

Z ciekawosci jak sie ma teraz pies?
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości