Strona 1 z 1

Epilepsja

: 08 lutego 2013, 20:15
autor: monikagło
Witam
Jak już napisałam w temacie powitalnym razem z mężem opiekujemy się 7 letnią, wysterylizowaną suczką Siberian Husky Bajką.
Jak wiele piesków tej rasy Bajka cierpi na epilepsję. Właściwie od urodzenia, pierwsze ataki pojawiły się gdy miała kilka miesięcy.
Początkowo przyjmowała dipromal 2x po ćwierć tabletki, ale ataki były coraz częstsze i dawkę systematycznie odnoszono. W listopadzie Bajka przyjmowała 2x dziennie po półtora tabletki dipromalu i 2x dziennie po pół tabletki mizodinu. Bajka była strasznie ospała. Mimo to ataki zdarzały się często czyli 2-3 w tygodniu, choć czasami zdarzały się tygodnie bez ataków. Ataki były silne, obejmujące całe ciało, kilkuminutowe o różnych porach dnia i nocy z utratą świadomości i ślinotokiem.
Za poradą lekarza zmieniliśmy jej lek na Luminal. 2x po jednej tabletce. Ataki niemal się skończyły, zdarzają się sporadycznie i są to raczej delikatne drgawki niż ataki. Drętwieją jej za to łapki, w zasadzie łapka prawa przednia. Po 6 tygodniach przyjmowania luminalu zrobiliśmy badania krwi Najgorszy jest jednak wynik badania wątroby (Bajka waży 30,4 kg)
ALT (GPT) 136,4
AST (GOT) 69,7
AP fosfataza alkaliczna 781,2

Zrobiliśmy USG wątroby. Wątroba nie jest powiększona ma nieznacznie poniesioną echogenność z pojedynczymi ogniskami w lewym płacie: słabo odgraniczone hypoechogenne (krwiak/łagodny rozrost) oraz hyperechogenne owalne śr ok 0,7 cm (krwiak/zwłóknienie)

No i prawdę mówiąc nie wiemy co robić weterynarz radzi hepatin ekstra forte i rozważenie powrótu do dawnych leków. Co powinniśmy zrobić w tej sytuacji?

Re: Epilepsja

: 08 lutego 2013, 20:45
autor: Jarek
niestety na takie pytanie jasno nikt Ci nie odpowie, bo nie wolno tak robić o co prosisz. Moge ja powiedzieć co ja robię. Leczymy kilkanaście przypadków ataków padaczki różnego tła. Ja stosuję luminl z mizodinem ( rzadziej inną kombinację - chyba , że zwierze nie toleruje tych leków. Te winiki to nie jakaś tragedia. Mogą wynikać ze stosowania luminalu, ale też niekoniecznie. Nalezy podać leki na wątrobe i śledzić i padaczke i stan wątroby. Zabrać się należy do tego spokojnie , mając na uwadzę dobro psa i jego dobre samopoczucie.

Re: Epilepsja

: 08 lutego 2013, 21:04
autor: monikagło
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Mogą wynikać ze stosowania luminalu, ale też niekoniecznie.
Czy jeśli przyczyną nie jest luminal to wyniki powinny wrócić do normy po Hepatilu, czy wręcz przeciwnie, jeżeli wrócą to znaczy, że "zawinił" luminal?
Chciałam jeszcze zapytać czy za Pan jakieś inne leki poza tymi, które Bajka już brała? (Luminalium mizodin i dipromal). Na razie nie panikujemy podajemy hepatin i po zakończeniu kuracji powtórzymy wyniki badań jednak chciałabym wiedzieć czy są jeszcze inne leki niż te. Jeśli chodzi o samopoczucie Bajki to zdecydowanie uległo poprawie po przejściu na luminal, nie jest już ospała znowu chętnie się bawi.

Re: Epilepsja

: 08 lutego 2013, 22:05
autor: Jarek
są różne kombinacje z różnymi lekami , należałoby próbować na psie co dobrze toleruje. Ale ta kombinacja jest w miarę uniwersalna. Ciężko będzie określić czy to luminal, bo należałoby go odstawić i kontrolować stan wątroby. W wielu przypadkach podanie leków na wątrobe rozwiązuje problem. Zwierze miało kontrolowane serce?

Re: Epilepsja

: 10 lutego 2013, 18:05
autor: monikagło
Tak na samym początku choroby miała robione różne badania (nie bardzo było wiadomo co jej dolega i dlaczego) w tym badania na serce i wszystko było z nim w porządku. Jednak to było niemal 7 lat temu czy powinniśmy zrobić badania?

Re: Epilepsja

: 11 lutego 2013, 00:38
autor: Jarek
alat też i na to może reagować.