wrzody żołądka, helicobacter?
-
- Posty:3
- Rejestracja:22 stycznia 2018, 20:53
....
Ostatnio zmieniony 15 marca 2021, 13:36 przez asiczka861, łącznie zmieniany 1 raz.
-
- Posty:315
- Rejestracja:16 września 2020, 10:58
Dzień dobry,asiczka861 pisze: ↑19 lutego 2021, 13:38Dzień dobry. Pies ok 7lat, w listopadzie sporadyczne wymioty w nocy (1raz co 1-2tyg). W połowie grudnia objawy się nasiliły bo wymioty zaczęły występować codziennie w nocy ale pies normalnie jadł-miał apetyt. Zrobiono profil badań laboratoryjnych -wszystko w normie. Dostał lek przeciwwymiotny i steryd przez kilka dni.Na te kilka dni był spokój. Potem objawy wróciły, zrobiono rtg jelit-stwierdzono stan zapalny. Znowu przez kilka dni dostał antybiotyk, steryd i przeciwwymiotny. Zasugerowano wymioty głodowe więc pies był karmiony kilka razy dziennie ostatni posiłek po 22 i przypisano bioprazol 1tab dziennie. Niestety wymioty występowały co 1 -2 dni o różnych porach c weterynarz powiedział że to refluks a może nawet wrzody ale nie mają sprzętu żeby zrobić gastroskopii. Więc pies dostawał 1 tab bioprazolu wieczorem, ulgastran i gasprid 5mg 3razy dziennie. Za 10 dni wizyta kontrolna. Leczenie większej poprawy nie wnosiło, nadal regularnie wymiotował kila razy dziennie. Pies przestał jeść. Podawano mu jeszcze jakiś zastrzyk na apetyt-co i tak nie pomagało. Zapisałam psa na gastroskopie w innej lecznicy. Przed badanie wykonano kreatyninę 2.0 i mocznik we krwi 75. W gastroskopii wyszło że błona śluzowa w okolicy dolnego zwieracza przełyku silnie przekrwiona z pojedynczymi nadżerkami, zaczerwieniona błona wpustu do żołądka , w okolicy trzonu i wpustu pojedynczy wrzód-pobrano wycinki. Niestety wyniki dopiero za 3 tyg. Weterynarz wprowadził helicid 40 dożylnie w dwóch dawkach/dobę , lek przeciwwymiotny, metokroplamid, kroplówkę i antybiotyk na okres 6dni. Po tym leczeniu wyniki morfologi, kreatyniny,alt i mocznika wyszły w normie. Później pies dostawał tylko antybiotyk, lek przeciwwymiotny i coś na apetyt do czasu aż dostaniemy wynik z histopatologii, bioprazol 2razy dziennie, ulgastran i teraz ma przyjmować jeszcze avilin. Pies jest wychudzony, w tym czasie jadł sporadycznie kilka razy czyli ok 3 tyg nie je prawie nic, pije wodę, całe dni śpi. Wydziela duże ilości sliny i pianę, słychać mlaskanie.. Czy jest dla niego jakiś ratunek? Proszę o pomoc...
tak naprawdę ciężko powiedzieć czy jesteśmy w stanie pomóc zwierzakowi jeżeli nie jest ono w pełni zdiagnozowane. Do wyników badań można je jedynie wspierać objawowo, w przypadku schorzeń układu pokarmowego ogromne znaczenie ma dieta zwierzęcia. Powinna być lekkostarwna i dobrze przyswajalna, a w przypadku Pani psa również smakowita. Można posiłkować się suplementami tj. probiotyki, olej z łososia/kryla (duża zawartość omega3), wyciąg z aloesu (działa łagodząco na błonę śluzową), imbir (łagodzi mdłości), babka zwyczajna/lancetowata (chroni błonę śluzową, ma właściwości przeciwzapalne), L-Glutamina (działa ochronnie na błonę śluzową). Oczywiście NIE wprowadzamy wszystkiego na raz do diety zwierzaka, staramy się robić to stopniowo i powoli obserwując czy dany składnik daje jakieś efekty i czy zwierzę to akceptuje (nic na siłę). Najlepszym rozwiązaniem byłaby konsultacja dietetyczna.
lek. wet. Karolina Miechowska
Tak jak pisała pani doktor, bez pełnej diagnozy ciężko bedzie wyleczyć psa. Jedyne co można robić to przeciwdziałać objawom. Skonsultuj z lekarzem zmiany w diecie, tak aby przywrócić pieskowi siłę i energię. Może będzie w stanie polecić jakąś skuteczną karmę, żeby piesek zaczął jeść.