BARF

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia psów.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

japanisze
Posty:326
Rejestracja:14 marca 2011, 22:35

15 czerwca 2012, 12:40

filodendron dzięki, u nas jest właśnie tendencja do zaparć - nawet na suchej karmie jest kiepsko choć dodaję porcję oleju z łososia. Raz wylądowałam z Róziakiem u weta, bo ponuplała sobie kostkę (zjadła dosłownie kawałeczek, ale bulwy rzadko gryzą, więc pewnie połknęła większy kawałek) - lewatywa, czopki i masa stresu :/ Nigdy więcej.
isabelle30 pisze: Próbowałaś mielonek z kośćmi drobno zmielonymi Primex?
Nie, na razie przygotowuję się teoretycznie, bo to nie sztuka drastycznie przejść a potem się głowić co jest nie tak. Z psem nie mam obaw- żołądek ma mocny i jest zdrowym osobnikiem, za to suka jest "problematyczna" - uczuleniowiec, wrażliwiec i kto wie co jeszcze.
Pomyślałam, że najpierw zacznę z mięsem, potem - jeśli barf się sprawdzi - pomału będę wprowadzać kości.

Zarejestrowałam się na barfnym świecie i tam też będę suszyć głowę :D Z tą suplementacja mam zagwozdkę, bo ilość i rodzaj suplementów zależy od jadłospisu - przy suchej jest łatwiej, bo na opakowaniu masz dawkę ustaloną, tutaj trzeba ustalić samemu. Przy założeniu, że jadłospis będzie wyglądał tak "modelowo" (pewnie w praktyce inaczej to się rozłozy, ale od czegoś trzeba zacząć :)): 80% produktów mięsnych i 20% owocowo warzywnych, w tym w tych 80% zamiast 15% kości rozłożę to na pozostałe składniki mięsne, to ile trzeba podawać mączki kostnej i skorupek z jajek by zrównoważyć stosunek wapnia do fosforu? To się w ogóle da tak uniwersalnie obliczyć czy potrzebna jest waga psa i rodzaj mięsa jakie je?
Louhans
Posty:349
Rejestracja:31 grudnia 2010, 19:22

15 czerwca 2012, 12:45

A ja się właśnie zaczęłam zastanawiac nad tymi mieszankami Primex. W pierwszej chwili byłam skłonna je kupować, a potem polazłam do miesnego i przyjrzałam się cenom miecha...
I tak się zastanawiam co w tych mieszankach właściwie jest, bo np. 16 zł za kilogram królika to mi za tanio wychodzi, a przcież mamy obróbkę, pakowanie, jeden pośrednik, inny i dystrbutor, każdy musi zarobić, więc wychodzę z co najmniej optymistycznego załozenia, że koszt tego kilograma to połowa ceny oferowanej mi. Za 8 zł to ja chyba nawet kilograma żywego królika nie kupię nie mówiąc o obróbce... Więc jakoś mi się tych mieszanek odechciało...
Polazłam na bazarek i nakupiłam: giczę cielęcą, kości wołowe, łatę wołową, pierś z kurczaka, korpusy z kurczaka, szyje i skrzydełka drobiowe, zołądki i serca z kurczaka i indycze oraz marchewkę. I doszłam do wniosku że będą to dawała mojej psicy, plus witaminki TOP 10 Beaphar, suszoną pokrzywę, żwacze, jajeczko, jogurcik naturalny, a suchą karmę jako smaczki treningowe.
Może to nie do końca BARF ale jakoś tak mi wyszło, że może taniej nie bedzie ale jakoś pewniej że to co daję to faktycznie mięcho, a nie mięcho ze śmieciami... Mam małego psa, więc raczej z torbami mnie jej karmienie nie puści :)
Popakowałam porcjami w woreczki, wsadziłam do zamrażalnika i wyciągam codziennie coś...
Jeśli macie jakieś pomysły co ew. jeszcze mogę dołożyć do tej mieszanki z ogólnodostępnych sklepów, to chętnie posłucham...
Ale czy takie żywienie będzie miało wpływ na zagnieżdzanie się robali??? Nie wiem... Z odrobaczania raczej nie zrezygnuję, ale może spróbuję rzadziej...
filodendron
Posty:275
Rejestracja:23 kwietnia 2010, 15:54

15 czerwca 2012, 12:52

Japanisze, wydaje mi się, że ze zdrowym psem nie trzeba tak super dokładnie liczyć zawartości fosforu i wapnia w każdym posiłku, choć oczywiście orientacyjnie musisz wiedzieć co ile, bo np. nerki czy wątroba będą miały więcej fosforu niż mięsień.
Na dogomani, w dziale żywienie/barf, jest wątek barf jadłospisy - tam w poście 14 jest krótka rozpiska z zawartością wapnia i fosforu w różnych rodzajach mięsa i podrobów.

Louhans, osobiście odrobaczam normalnie, tak jak zawsze. Myślę, że jeśli chce się omijać kolejkę w odrobaczaniu, to nie należy sugerować się dietą, lecz badać kupsko pod tym kątem - to nie jest kosztowne badanie.
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

15 czerwca 2012, 12:54

...
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2013, 11:57 przez isabelle30, łącznie zmieniany 1 raz.
japanisze
Posty:326
Rejestracja:14 marca 2011, 22:35

15 czerwca 2012, 12:59

filodendron pisze:Japanisze, wydaje mi się, że ze zdrowym psem nie trzeba tak super dokładnie liczyć zawartości fosforu i wapnia w każdym posiłku, choć oczywiście orientacyjnie musisz wiedzieć co ile, bo np. nerki czy wątroba będą miały więcej fosforu niż mięsień.
Na dogomani, w dziale żywienie/barf, jest wątek barf jadłospisy - tam w poście 14 jest krótka rozpiska z zawartością wapnia i fosforu w różnych rodzajach mięsa i podrobów.
Z tym, że ja nawet orientacyjnie nie mam pojęcia czy przy niepodawaniu w ogóle kości do mięcha powinnam dosypać szczyptę, łyżeczkę czy łyżkę tej mączki kostnej ;) I czy codziennie, co dwa dni czy raz w tygodniu.

Dogomanię zaraz sprawdzę :)
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

15 czerwca 2012, 13:00

...
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2013, 11:57 przez isabelle30, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robert A.
Posty:4455
Rejestracja:27 czerwca 2007, 11:31
Lokalizacja:Warszawa

15 czerwca 2012, 13:02

Dodam od siebie,że u psów które do pożywienia dostaja regularnie różnego rodzaju zioła czy to zapobiegawczo czy to leczniczo, ogranicza się do minimum występowanie pasożytów w przewodzie pokarmowym psa.
Louhans
Posty:349
Rejestracja:31 grudnia 2010, 19:22

15 czerwca 2012, 13:07

isabelle30 pisze:Koniecznie dorzuć wątróbki, jakies resztki z łososia, serca wołowe, płuca, nerki, szyje indycze, ozory
że tak się głupio zapytam, wątróbki drobiowe czy wołowe?? Serca płuca, nerki ... drobiowe czy wołowe??? :)
Może być jakaś wieprzowina?? Bo słyszałam że ciężkostrawna??
Czy mogę dawać np. żeberka wieprzowe???
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

15 czerwca 2012, 13:51

...
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2013, 11:58 przez isabelle30, łącznie zmieniany 1 raz.
filodendron
Posty:275
Rejestracja:23 kwietnia 2010, 15:54

15 czerwca 2012, 13:58

Japanisze, obejrzyj suplementy wapniowe w Ekozwierzaku - tam zwykle podane są ilości danego preparatu, które równoważą stosunek wapnia i fosforu w zdefiniowanej porcji mięsa. Np. piszą tam, że na ok. 100 gram mięsa trzeba dodać 0,5 grama węglanu wapnia, żeby zrównoważyć P:Ca.
Ja dla 10-kg psa, jeśli nie dostaje kości, daję 1/3 łyżeczki zmielonych skorupek dziennie. Muszę siąść i policzyć, czy to się zgadza :) Ile w skorupce jest węglanu wapnia?

Louhans, z wieprzowiną są trzy szkoły. Pierwsza ortodoksyjna - żadnej wieprzowiny, ale nie ze względu na cięzkostrawność lecz ryzyko zakażenia chorobą Aujeszkyego. Druga liberalna - luz, bo program walki z chorobą jest tak zaawansowany, że ryzyko jest żadne. Trzecia, umiarkowana - dajemy mięso i kości, nie dajemy podrobów, bo to w nich ewentualnie może znajdować się wirus, który nie przenika do mięśni i kości.
Ogólnie kości wieprzowe są trudniejsze niż drobiowe i z początkującym psem lepiej nie ryzykować. Choć ja zaczynałam zupełnie nieortodoksyjnie, bo mój pies na początku w ogóle żadnego surowego nie chciał jeść oprócz kości karkowych - no ale nie polecam tej drogi, żeby od razu zapodać takie kości.
(Osobiście reprezentuję szkołę umiarkowaną, bo u mnie, na ścianie wschodniej, jeszcze parę lat temu na stronach powiatowego inspekt. wet. wisiało info, że świnie ze stad, w których stwierdzono Aujeszykego mogą trafić do rzeźni, więc ja tak do końca temu programowi walki z chorobą jeszcze nie dowierzam).
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

15 czerwca 2012, 14:06

...
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2013, 11:58 przez isabelle30, łącznie zmieniany 1 raz.
Seiti
Posty:3112
Rejestracja:03 lutego 2011, 10:58
Lokalizacja:Łódź

15 czerwca 2012, 14:31

Szkoda, że przy kościach muszą jeść oddzielnie :(
Moje uwielbiają żeberka. Kiedyś co jakiś czas dostawały kości z wieprzowiny ale coś gdzieś przeczytałam czy ktoś mi coś powiedział, że psom nie wolno... tak się przestraszyłam, że przestałam im dawać świniaka. Ale wrócę do tego.

Mogą dostawać surowe np 1-2 razy w tyg a reszta na karmie? Czy rozwalę im żołądki? Jak to suplementować?
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

15 czerwca 2012, 14:44

...
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2013, 11:58 przez isabelle30, łącznie zmieniany 1 raz.
Louhans
Posty:349
Rejestracja:31 grudnia 2010, 19:22

15 czerwca 2012, 14:57

Isabelle30 a z czego to wynika??? żeby nie łączyć suchego z mięchem??\
Ja prawdę mówiąc daje suche teraz jako smaczki szkoleniowe na każdym spacerze, a po spacerze porannym jest jedzonko z surowizny... no a na spacerze jednak to suche...
filodendron
Posty:275
Rejestracja:23 kwietnia 2010, 15:54

15 czerwca 2012, 16:03

Unika się łączenia surowego z suchym z powodu innego ph kwasów żołądkowych potrzebnych do strawienia jednego i drugiego rodzaju pożywienia (to jest szczególnie aktualne, gdy karma sucha jest karmą zbożową) oraz szybkości trawienia. Sucha karma zalega w przewodzie pokarmowym znacznie dłużej niż surowe mięso. Surowe trawi się na tyle szybko (przy odpowiednim ph), że nawet jeśli znajdą się na nim jakieś chorobotwórcze bakterie, to nie zdążą się namnożyć do poziomu, z którym nie poradzi sobie system immunologiczny, a te, które się namnożą, wykończy kwas solny. Jeśli - pechowo - sucha karma "przyblokuje" takie surowe w środku psa, to ten mechanizm nie zadziała - stąd też ta różnica, że suche po surowym można podać wcześniej, a surowe po suchym wymaga dłuższego odstępu czasu). Ten odstęp jest konieczny, ale w przypadku niektórych psów nie wystarcza - są psy, które po prostu źle będą znosić barf, jeśli będzie mieszany z karmą suchą, nawet przy zachowaniu odstępów czasowych. Ryzyko to można zminimalizować podając karmy bezzbożowe (bo to zboże wymaga bardziej zasadowego ph).
Z tych samych powodów unika się łączenia w jednym posiłku kości i większej ilości warzyw. Kości wymagają bardzo niskiego ph, a warzywa w większości są zasadotwórcze (choć np. mój pies, który warzyw nie tknie choćby z głodu umierał i musi mieć je przemycane, bardzo dobrze toleruje mielone korpusy z domieszką papki warzywnej - tej papki jest jednak niewiele).
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 64 gości