Krakvet - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie

Wszystko dla kociąt

Pierwsze tygodnie, które nowy pupil spędza w domu to czas dużych zmian, zarówno dla kociaka, jak i dla jego opiekuna. Każdy właściciel kociaka pragnie zapewnić swojemu mruczkowi wszystko, co najlepsze – poczynając od diety, a kończąc na komfortowych warunkach w nowym domu. Wśród szerokiego wyboru produktów dostępnych na rynku zoologicznym można znaleźć wiele rozmaitych karm i niezbędnych akcesoriów dla kociąt. Sklep zoologiczny KrakVet pragnie spełnić wszystkie oczekiwania właścicieli kociąt i ułatwić Wam wybór – zgromadziliśmy wszystkie potrzebne informacje na temat wyprawki dla kociąt i najlepszych produktów dla młodych kotków w jednym miejscu!

Skompletuj wyprawkę dla kociaka!

Sucha karma dla kociąt

Mokra karma dla kociąt

Przysmaki dla kociąt

Żwirek dla kociąt

Zabawki dla kociąt

Wyprawka dla kociąt

Pierwsze tygodnie z młodym kotem

Pierwsze tygodnie, które kociak spędza w nowym domu są kluczowe w wychowaniu kota oraz zadbaniu o jego więź z nowym opiekunem. Do zadań nowego właściciela należy zapewnienie kociakowi odpowiedniej diety – właściwe odżywianie się w okresie wzrostu ma ogromne znaczenie dla zdrowia kota na dalszych etapach życia. Należy również zapewnić kociakowi poczucie bezpieczeństwa, aby jak najszybciej zadomowił się w nowym miejscu. Co więcej, skory do zabawy i psot pupil odkrywa nowe otoczenie, a także uczy się panujących w domu zasad, w tym zasad czystości i korzystania z kuwety. Zanim zdecydujesz się na adopcję kociaka, warto abyś był przygotowany do opieki nad mruczkiem.

Jak dbać o nowonarodzone kocięta

Małe kociaki rozwijają się bardzo szybko, za czym idą również zmieniające się dynamicznie potrzeby. Obowiązkiem właściciela jest za nimi nadążyć i zapewnić kociakowi poczucie bezpieczeństwa oraz odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. W sklepie zoologicznym KrakVet znajdziesz niezbędne akcesoria dla nowonarodzonych kociąt, w tym mleko zastępcze, którego nie może zabraknąć w domu, w którym kociak wychowuje się bez matki lub przy dużych miotach kociąt.

Przeczytaj więcej na temat potrzeb kociaków w pierwszych tygodniach życia oraz ich potrzeb, a także wszystkiego, co powinien im zapewnić właściciel w artykule „Małe kocię – jak zaopiekować się oseskiem?”.

Wyprawka dla kota - co powinna zawierać?

Wyprawka dla kociaka powinna zawierać odpowiednią suchą lub mokrą karmę oraz przysmaki doskonałe jako uzupełnienie diety. Nie może w niej zabraknąć również legowiska dla młodego kotka, kuwety, żwirku i akcesoriów takich, jak łopatka do żwirku oraz misek na wodę i jedzenie. Ponadto nie można zapomnieć też o zabawkach, które umilą czas pupilowi oraz drapakowi, dzięki któremu kotek zaspokoi naturalny instynkt drapania. Istotne są również akcesoria do pielęgnacji kota takie, jak szampon i szczotka do czesania sierści oraz obcinacz do pazurków. Warto również zaopatrzyć się w transporter, który ułatwi podróże z pupilem lub wizyty u weterynarza. Przydatna może również okazać się adresówka, jeśli kotek przebywa na zewnątrz.

Sprawdź artykuły „Wyprawka dla kota – lista 10 najpotrzebniejszych rzeczy” i „Wyprawka dla kota – co musi zawierać?” na naszym blogu.

Najlepsza karma dla kociąt

Odpowiednia dieta jest kluczowa dla zdrowia kota, zwłaszcza w okresie wzrostu, kiedy organizm kociaka dynamicznie się rozwija i jego potrzeby żywieniowe ulegają zmianie. Odpowiednio zbilansowana dieta będzie zawierała wszystkie niezbędne wartości odżywcze, których potrzebuje organizm młodego kota do prawidłowego funkcjonowania. Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie pupilowi odpowiednich pokarmów, które będą odpowiednio wspierały jego organizm i dostarczą mu energii do zabawy.

Jak dokonać odpowiedniego wyboru wśród mnogości karm dostępnych na rynku zoologicznym? Nic strasznego – sklep zoologiczny KrakVet przygotował dla Ciebie wszystkie potrzebne informacje i rekomendacje. Szukasz diety dla kociaka godnej polecenia? Sprawdź nasz Poradnik żywienia kotów dla początkujących. Jeśli zastanawiasz się, na jakie karmy najczęściej stawiają właściciele kociąt, sprawdź nasz ranking najpopularniejszych mokrych karm dla kociąt.

Ile powinien jeść kociak?

Dawkowanie karmy jest uzależnione od wieku kociaka oraz od typu karmy. Poniżej przedstawiamy przykładową tabelę dawkowania suchej karmy dla kociąt:

Dawkowanie

Jak zachęcić kota do picia wody

Woda odpowiada za wiele kluczowych procesów życiowych – organizm kota powinien być stale odpowiednio nawodniony. Jednak często zdarza się, że kapryśny mruczek nie chce jej odpowiednio dużo pić. Jak zachęcić kota do picia wody? Warto zadbać o zapewnienie kotu kilku misek umieszczonych z dala od kuwety i miski z karmą, w których będzie świeża woda. Można również zainwestować w fontannę dla kota – płynąca woda jest schładzana i filtrowana, dzięki czemu będzie atrakcyjniejsza dla kota. Można również podawać kotu wodę z odrobiną oleju z łososia lub wodę mineralną z tauryną lub kocimiętką. Mokra karma to kolejny niezawodny sposób na nawodnienie organizmu.

Dowiedz się więcej – przeczytaj nasz artykuł „Gdy kot nie chce pić… 4 skuteczne sposoby na nawodnienie mruczka”.

Jak zachować czystość w domu z kotem

Zachowanie czystości w domu, w którym mieszka kot nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli jest to młody kociak, który dopiero uczy się korzystania z kuwety i zasad panujących w domu. Ciekawy świata pupil może nie tylko sprezentować właścicielowi nieprzyjemne niespodzianki poza kuwetą, ale również roznieść żwirek lub piasek z zewnątrz podczas zabawy i wspinania się po meblach. Na szczęście rynek zoologiczny oferuje liczne akcesoria ułatwiające utrzymanie czystości i higienę, a także neutralizowanie przykrych zapachów z kuwety.

Przeczytaj więcej w artykułach „Jak zachować czystość w domu z kotem?” oraz „Dlaczego kot roznosi żwirek z kuwety? Jak sobie z tym faktem poradzić?”.

Najczęstsze pytania dotyczące pielęgnacji i wychowania

Koty potrzebują dużych ilości snu – zwłaszcza w okresie wzrostu. Mały kociak może spędzić aż 20 godzin na dobę śpiąc. Odpowiednia ilość snu zapewni Twojemu pupilowi dużo energii do zabaw i psot – zadbaj zatem o to, by kociak miał wygodny kąt do spania, w którym będzie czuł się bezpiecznie.

Linienie sierści kota to naturalne zjawisko, które występuje wiosną i jesienią. Oprócz regularnych zmian okrycia warto również mieć na uwadze, że kocięta na pewnym etapie rozwoju pozbywają się młodzieńczego puchu i ich sierść ulega wymianie. Następuje to zwykle gdy kotek osiąga dojrzałość – u kotów długowłosych może to nastąpić nawet w drugim roku życia.

Nowo narodzone kocięta przebywają stale z matką i sięgają po jej mleko, gdy tego potrzebują. W przypadku kociąt zbyt wcześnie odsuniętych od matki obowiązek zapewnienia kociakowi pokarmu spoczywa na właścicielu. W pierwszym tygodniu życia mleko zastępcze podaje się kotkowi nawet co 2-4 godziny przez całą dobę, także w nocy. W okresie przejściowym (od 2-4 do 6-8 tygodnia życia) kociak zaczyna stopniowo przyzwyczajać się do pełnoporcjowego pokarmu – najpierw karmy mokrej, a później suchej. Zwróć szczególną uwagę na zalecenia producenta wybranego pokarmu i stopniowo podawaj odpowiednie ilości karmy.

Zapewnij kotu spokojne miejsce, w którym będzie mógł korzystać z kuwety oraz odpowiedni żwirek. Pamiętaj, by zapoznać kota z kuwetą podczas pokazywania mu nowego domu. Aby przyzwyczaić kota do korzystania z kuwety, zaprowadź go do kuwety lub włóż go do środka po przebudzeniu, zabawie lub jedzeniu, kiedy to koty najczęściej załatwiają swoje potrzeby. Pogrzeb w żwirku obok niego, by zasugerować mu, jak z niego korzystać. Warto nagrodzić kotka, gdy załatwi potrzebę do kuwety.

Drapanie to naturalny instynkt każdego kota – aby uchronić meble przed pazurkami kotka, warto zawczasu zaopatrzyć się w odpowiedni drapak. Jak nauczyć kotka korzystania z drapaka? Zapewnij kotu odpowiedni kąt do zabawy i ustaw drapak w przemyślanym miejscu. Warto też zachęcić kotka spryskując drapak wyciągiem z kocimiętki lub odrobiną waleriany. Można też przywiązać do drapaka zabawkę lub samemu pokazać kotu, że nowa zabawka służy do drapania.

Sprawdź powyższe porady co do zachęcenia kota do picia wody. W przypadku kociaka dobrym pomysłem może być również dodawanie wody do karmy, zachęcanie kotka poprzez dawanie mu mokrego palca do lizania oraz zapewnienie mu fontanny.

Kociak osiąga dorosłe rozmiary pomiędzy 9. a 12. miesiącem życia. Po osiągnięciu pierwszego roku życia kotek jest uważany za kota dorosłego.

Sprawdź ofertę i zapewnij swojemu kociakowi wszystko, co najlepsze!