Krakvet - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Do darmowej dostawy pozostało:
Krakvet Pozostałe zwierzęta Akcesoria do akwariów Filtry i wkłady do filtrów do akwariów

Filtry i wkłady do filtrów do akwariów

(0)
Aktywne filtry
Sortuj
Wyświetlaj

Zaufani producenci

Brit rotho Zolux

Filtry i wkłady do filtrów do akwariów - co musisz wiedzieć

W jakie filtry zainwestować?

Wśród wielu istotnych elementów wyposażenia każdego akwarium, jednymi z najważniejszych, bez których hodowla kolorowych okazów rybek byłaby niemożliwa, są filtry. Inwestycja w dobry sprzęt akwarystyczny to przede wszystkim postawienie na jakość wody, jaką chcemy zapewnić naszym rybom. Jeśli zdecydujemy się na hodowlę droższych okazów, warto zadbać także o jakość cieszy, w której będą pływać. Bardzo często dobry jakościowo sprzęt, wykonany z wysokiej klasy materiałów jest inwestycją na lata. Dokonując takiego zakupu można przez dłuższy czas cieszyć się akwarystycznym hobby bez konieczności wymian. Na rynku znajdziemy niesamowicie szeroką gamę produktów dostosowanych do naszych potrzeb, preferencji oraz zasobów portfela. Znajdziemy filtry w różnych przedziałach cenowych, dzięki czemu wielu znajdzie w ofercie artykuły idealne dla siebie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnych filtrów, warto wziąć pod uwagę kilka elementów, które mogą okazać się kluczowe na późniejszym etapie hodowli.

Filtracja mechaniczna, biologiczna i chemiczna

Przede wszystkim należy dopasować filtr do wielkości akwarium. Im akwarium wykonane z grubszego szkła oraz im większych jest gabarytów, tym więcej wody możemy umieścić w środku. Z kolei im więcej wody w akwarium, tym bardziej potrzebne nam filtry, które sobie z nią poradzą i będą pracować na maksymalnie dużych obrotach, aby oczyścić wodę. Przy wyborze filtra zasilanego elektrycznie warto wziąć pod uwagę także zużycie prądu. Ponieważ w zestawieniu z oświetleniem i innymi elementami pobierającymi energię może okazać się to ważnym czynnikiem. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów filtrów, które bardzo dobrze oczyszczają wodę. Filtry mechaniczne, biologiczne oraz chemiczne to najczęściej wykorzystywane do tego rodzaju procesów. Filtracja mechaniczna to taka, która w sposób fizyczny usuwa zanieczyszczenia. Filtr posiada wkład wymienny w postaci gąbki, specjalnego włókna syntetycznego, flizeliny czy nylonu. Filtracja chemiczna natomiast usuwa zanieczyszczenia wykorzystując filtry z węglem aktywnym. Filtracja biologiczna powoduje neutralizację zanieczyszczeń i szkodliwych związków chemicznych. Filtr zamienia amoniak produkowany przez ryby w azotany. Proces przebiega dzięki zawartym w filtrze bakteriom nitryfikacyjnym.

Filtry wewnętrzne i zewnętrzne oraz wkłady wymienne

Wielu konsumentów decyduje się na popularne filtry zewnętrzne, filtry wewnętrzne, filtry kubełkowe lub filtry kaskadowe.  Filtry wewnętrzne są bardzo często wykorzystywane w akwariach domowych – przeprowadzają wszystkie trzy pyty filtracji – mechaniczną, biologiczną oraz chemiczną. Ponadto są dosyć przystępne cenowo oraz mają niskie zapotrzebowanie na energię, więc jest to dobry wybór pod względem ekonomicznym. Sprawdzą się w większych zbiornikach, ponieważ przez to, że montowane są wewnątrz – w mniejszych akwariach mogą zabierać wiele miejsca.  Filtry kubełkowe natomiast są to filtry zewnętrzne, które nie zabierają dodatkowego miejsca wewnątrz akwarium, są dosyć wydajne, mieszczą się na nieco wyższym pułapie cenowym niż filtry wewnętrzne – mechaniczne. W zależności od zastosowanych wkładów mogą działać mechanicznie, biologicznie lub chemicznie. Jeszcze innym typem często montowanego filtra jest ten kaskadowy, który pobiera wodę z akwarium, po czym wpuszcza ją tam z powrotem, tworząc efekt wodnej kaskady. W przypadku kiedy jesteśmy początkującymi akwarystami i dopiero wdrażamy się w specjalistyczny sprzęt, akcesoria i niezbędne elementy, wybierając konkretny model filtra, warto zwrócić uwagę także na kwestie związane z czyszczeniem go oraz z wkładami, jakie możemy zastosować. Zdecydowanie łatwo i wygodnie czyści się filtry zewnętrzne. Szczególnie konserwacja filtrów kubełkowych i kaskadowych nie powinna sprawiać większych problemów. Jeśli chodzi zaś o wkłady do filtrów w szerokiej ofercie można znaleźć takie, które będą najbardziej odpowiadały naszym preferencjom, będą wydajne, a ich cena także przystępna. Wśród najpopularniejszych wkładów do filtrów znajdziemy: wkłady gąbkowe, wkłady z włókniny filtracyjnej, wkłady ceramiczne, wkłady węglowe, wkłady biologiczne, wata filtrująca.

Sortuj