jak leczyć ciągle powracające zapalenie pęcherza?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Awatar użytkownika
danuta5019
Posty:28
Rejestracja:29 listopada 2008, 16:55

29 listopada 2008, 17:33

Mam problem z zapaleniem pęcherza u 4-letniego kastrata perskiego. Zaczęło się 23.09 wstrzymaniem moczu. weterynarz zdiagnozował suk i przepisał Erroxil i Tolfedine w zatrzykach. dostawał to przez 4 dni. nie bylo badania moczu, bo wet twierdzil ze w mojej miejscowosci tego nie zrobią (co się okazalo bzdurą). ph wynosiło 6.0. Kotek zaczął jeść karmę Royal Canin Urinary S/O HD.Kot nigdy nie chciał jeść puszek i do tej pory nie chce.Po miesiącu nastąpił nawrót choroby z krwiomoczem. Poszłam do innego weterynarza. USG nie wykazało kamieni. Wyniki moczu były złe (BLD 250 Ery/mikro l; UBG 2mg/dl; BIL 1mg/dl; PRO 100mg/dl; NIT neg; KET neg; GLU norm; Ph 6; SG 1.030; LEU 500 Lue/mikro l; osad: nabłonki: pł,poj; Krwinki białe: liczne; Krwinki czerwone: b. liczne; składniki min: liczne kryształy kwasu moczowego). Otrzymywał co 2 dzień Matax/Hatax? (nie mogę odczytać), nospę, Vetalgin. Po tygodniu była wyraźna poprawa. Pusik sikał 2x na dobę. Po kolejnym miesiącu wszystko wróciło. Wyniki moczu podobne do pierwszych, tylko w osadzie nie było składników min. Badanie krwi: mocznik 50; kreatynina 0,8. Leczenie takie samo przez 3 dni, potem zaczęłam podawać Keflex 250mg 2x po 2ml, Furaginę 2x o,5 tabletki, nospa, oraz Felissimi. po 8 dniach wyniki moczu: BLD neg, UBG 2; BIL neg;PRO 30; Ph 6; SG 0,15; Leu 500, w osadzie krwinki białe i liczne bakterie. kot jest osowiały i smutny. Sierść zmatowiała, gubi włosy i od kilku dni kupa jest luźna. Wet zaleca zmianę antybiotyku. Nie wiem już co robić. Ile można kota faszerować antybiotykami? :cry: . Proszę o pomoc dla mojego Pusika.
Awatar użytkownika
Amika
Posty:1628
Rejestracja:26 listopada 2006, 20:24
Lokalizacja:Chełm

30 listopada 2008, 01:09

Koniecznie zrób USG nerek.
Persy często mają kłopoty z nerkami.

Czy Pusik nie ma zwyczaju spać w umywalce? Jeśli tak, to może w ten sposób przeziębiać pęcherz. Bo nie dość, że ceramika jest stale zimna to jeszcze z odpływu ciągnie chłód.
Awatar użytkownika
danuta5019
Posty:28
Rejestracja:29 listopada 2008, 16:55

30 listopada 2008, 10:49

USG nerek i pęcherza miał zrobione po pierwszym nawrocie choroby i nic złego nie wykazało. Pusik jest typowo kanapowym kotem;). W kazdym razie dziękuje za rade. Pozdrawiamy
Awatar użytkownika
danuta5019
Posty:28
Rejestracja:29 listopada 2008, 16:55

01 grudnia 2008, 21:55

Minęło już kilka dni od mojego pierwszego postu i nadal nie ma poprawy. Pusik dostaje nowy antybiotyk. Bardzo bym chciała, aby wypowiedział dr Jarek i może coś poradził. Z góry bardzo dziękuję
Awatar użytkownika
Amika
Posty:1628
Rejestracja:26 listopada 2006, 20:24
Lokalizacja:Chełm

02 grudnia 2008, 08:23

Danusiu wyślij PW do dr. Jarka i poproś o zajrzenie do tego wątku (podaj linka).
Tylko, że dr. Jarek coś długo nie zagląda (od 24.XI) na forum, więc może gdzieś wyjechał i nie wiadomo kiedy zajrzy.

Spróbuj szukać pomocy na TYM forum (w dziale Koty). Tam jest bardzo dużo forumowiczów i większa szansa, że ktoś Ci coś mądrego doradzi albo poleci jakiegoś specjalistę (tylko musisz napisać skąd jesteś).
Możesz też zwrócić się do dziewczyn z wątku PUCHATKOWO (aamms, Serniczek to miłośniczki puchatków). Możesz też napisać PW do CoolCaty (to wet, tylko bardzo zajęta więc czasem odpowiada z opóźnieniem). Bielowien i AnielkaG to lekarze ludzi ale też potrafią coś sensownego doradzić (albo chociaż zinterpretować badania).
Najwięcej osób zagląda tam późnym wieczorem, Tylko postaraj się by Twój wątek był na pierwszej stronie. Jak podasz mi linka to będę pomagała Ci go podrzucać.
Ostatnio zmieniony 03 grudnia 2008, 00:54 przez Amika, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

02 grudnia 2008, 20:47

zbadaj jeszcze raz pilnie mocz, przy wynikach napisz daty poszczególnych badań i badania przepisuj z każdym szczegółem . Ja zmieniłbym jedzenie kotu bo ph jest lekko za niskie , powtórz mocznik i kreatynine z morfologią. Napisz wyniki. Podejrzewam , że biegunka wynika z antybiotykoterapii. Ale tak jak mówię zrób jeszcze raz mocz pilnie i wyślij wyniki potem będziemy decydować jeszcze o krwi.
Awatar użytkownika
danuta5019
Posty:28
Rejestracja:29 listopada 2008, 16:55

03 grudnia 2008, 15:15

Postaram się jak naszybciej złapać siki i zrobić badanie. Zastanawiam się tylko nad nową karmą. Może Pan coś doradzi? Dziękuję za zainteresowanie się moim Pusikiem. Pozdrawiamy
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

03 grudnia 2008, 20:32

Zerknęłam na drugi wynik badania moczu i też mi się wydaje że kot niekoniecznie powinien dostwać RC Urinary. W moczu było dużo kryształów kwasu moczowego, tworzących się przy zbyt niskim pH moczu, a nie fosforanów, które najczęściej występują przy SUK, kiedy pH jest za wysokie. Kot miał niskie pH, karma Urinary go na pewno nie podniosła - wręcz przeciwnie mogła je jeszcze obniżyć i dlatego nadal był problem z kryształami kwasu moczowego. Fiodor też miał kiedyś krwiomocz spowodowany właśnie moczanami, kiedy zbyt mocno przyłożyłam się do obniżania pH jego moczu. Wydaje mi się, że można spróbować podawać kociastemu trochę RC Renal, stosowanej przy niewydolności nerek. Renal podnosi pH i pomoże pozbyć się moczanów. Tak mi się wydaje, choć wolałabym, żeby doktor Jarek się jeszcze wypowiedział 8) Ciekawa też jestem co wyjdzie w najnowszym badaniu moczu - jakie jest pH i czy są kryształy...
Awatar użytkownika
danuta5019
Posty:28
Rejestracja:29 listopada 2008, 16:55

08 grudnia 2008, 13:47

5grudnia badałam mocz,wynik nie jest idealny,ale jest dużo lepiej-tak stwierdził dr Jarek. Nie ma kryształów kwasu moczowego,ph 6, leukocyty 500 w osadzie liczne bakterie,krwinki białe-30-35,nabłonki płaskie dość liczne.Karma ma zostać ta sama,co 10-14dni badanie moczu,jeśli wyniki nie wrócą do normy,to dr radzi usg układu wydalniczego.Ostatnio pojawił się nowy problem-Pusik całą noc z soboty na niedziele wymiotował-to była ślina,ostatni raz zabarwiona nażółto.Wczoraj poiłam go strzykawką,dzisiaj zaczyna popijać wodę.Wet. stwierdziła,żeto podrażnienie żołądka od nadmiaru leków.Ostatnie 12dni dostawał antybiotyki,najpierw keflex,potem amoksiklav,p.zapalne furaginum,probiotyki felissimo,lakcid.Odstawiła wszystkie leki.Muszę ufać mojej wet.Mieszkam na wsi daleko od dużego miasta[80 km.od Poznania] idużego wyboru lek. nie mam.Pozdrawiamy Danuta i Pusik
wrzosekanna
Posty:8
Rejestracja:18 listopada 2008, 02:40

28 grudnia 2008, 00:20

Mój kot mimo specjalnej karmy i pasty ciągle się zapychal. Zdecydowaliśmy się na operację wszycia cewki- kot zniósł ją rewelacyjnie.
Już na drugi dzien zachowywał się jakby nigdy nie chorował. Przeszkadzał mu tylko kołnierz który nosił ok tygodnia. Od czasu operacji mineło 7 mcy- ani razu od tamtego czasu nie mial żadnych klopotów :P
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

29 grudnia 2008, 12:06

no i co Danusiu z tym Twoim kotem, bo coś ucichło.
Awatar użytkownika
danuta5019
Posty:28
Rejestracja:29 listopada 2008, 16:55

29 grudnia 2008, 19:14

Nie odzywałam się na forum, bo wysłałam pw do dr Jarka. Z kotkiem niestety nadal nie jest dobrze.16.12.2008 zbadałam mocz[po 12dniach od poprzedniego bad.]
BLG NEG
UBG 2 mg/dl
BIL 1 mg/dl
PRO 30 mg/dl
NIT POS
KET NEG
GLU NEG
ph 7 sg 1.015
LEU 500 Leu
Osad Krwinki białe liczne
Nabłonki - Krwinki czerwone - Skł.mineralne dość liczne kryształy trójfosf.amonow.magnezowego, pojedyncze bakterie.
Pusi od ośmiu dni dostaje 1/2tab.Furaginu,od miesiąca1/2tab.uroseptu,2dawki Felissimo,karmę od początku choroby,tj.od września RC URINARY S/O HD Czy to możliwe,by w ciągu 12 dni powstały kryształy fosfor.amonowo-magnezowe?Karma ma uniemożliwiać powstawanie również tych kryształów..Mój wet.zalecił uro-pet i zmianę karmy na RC dla kastratów. Dzień po badaniu moczu mojemu kociastemu znów się wstrzymał mocz, wysikał się w nocy, a od rana chodził obolały nie pozwolił dotknąć brzucha, miałczal,wieczorem wet.chciała cewnikować,ale przy naciśnięciu pęcherza kot się wysikał. Mocz miał barwę ciemniejszą niż poprzedniego dnia. Zalecono antybiotyk enroxil 0,6ml przez 6dni,no-spę. Teraz sika 2 razy na dobę[jak przedtem]. Jednak na kilka dni po odstawieniu antybiotyku znów pojawiły się problemy z sikaniem. Konsultowałam dotychczasowe leczenie z innym lekarzem. Radzi wyszycie cewki. Czy to naprawdę konieczność? Co można jeszcze zrobić, żeby Pusika uchronić przed operacją. Pozdrawiamy
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

02 stycznia 2009, 23:27

proszę odezwij się telefonicznie .
Awatar użytkownika
danuta5019
Posty:28
Rejestracja:29 listopada 2008, 16:55

22 stycznia 2009, 17:08

Mój kociasty od 3 tygodni sika,chociaż wyniki moczu są różne:3stycznia prawie dobre ph 6,5 c.gatunkowy 1025,osad:krwinki białe 10-29-24,krwinki czerwone św.0-2-4 bakterie nieliczne,brak kryształów.8 stycznia:ph 7c.gatunkowy1015,osad:nabłonki pojed. płaskie,krwinki białe 30-40,krwinki czerwone 80-100. 21stycznia:ph zasadowe[tak określili} c.gatunkowy 1015 osad:krwinki białe 4-6 krwinki czerwone św.0-1,skladniki mineralne 10-15 kryształy trójfosforanu amonowo-magnezowego,dość liczne kryształy węglanu wapnia.W tym czasie nie dostawał żadnych leków,gdyż miał pobierany mocz na posiew.Wyhodowano w warunkach tlenowych Enterococcus feccalis 10^2CFU/ml i na szczęście nic więcej .USG pęcherza inerek wykazało pogrubienie błony śluzowej pęcherza.Badanie mocznika we krwi 50 mg/dl,kreatyniny 0,94mg/dl.W związku ze struwitami wet. zaleciła zmiane karmy na Hillsa s/d,otrzymuje nadal urosept i felissimo.Za ok.10 dni badanie moczu.Doktorze proszę o komentarz i radę.Pozdrawiamy.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

23 stycznia 2009, 23:26

ale ma wahania z tymi wynikami. Tam trzeba się przyłożyć dietami. A jak miał pobierany mocz na posiew?
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości