gazy w jelitach u pieska

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Mb1972
Posty:4
Rejestracja:31 sierpnia 2018, 06:48

31 sierpnia 2018, 07:57

Witam,
od kilku lat borykam się z problemem częstego zagazowania jelit i żołądka u pieska rasy Shit-zu. Piesek był już 4 krotnie sondowany a dwa razy udało się pieska uratować przez podawanie kroplówki oraz leku Biovegetalgin plus antybiotyk.Dodam że równiez podczas robionych zdjęć RTG widać rozszerzenie przełyku. Piesek ma 10 lat i obawiam się ze kazdy kolejny przypadek może skończyć sie śmiercią pieska. Piesek karmiony jest karmą weterynaryjna Royal Canin Gastro Intensial. Podawny ma espumisan 3 razy dziennie, Amylan- D a teraz właczyłam jeszcze BioProtect na florę. Czy moze ktoś ma podobne problemy z nawracajacym się gazowaniem w jelitach u pieska. Jak można temu zapobiegać? Czy mogę dodatkowo właczyć koper włoski do picia? Czy Bio-protect mogę podawać przez dłuzszy czas? Bardzo prosze o pomoc i informacje, iż jestem juz bezradna i kazdy kolejny dzień budzi we mnie strach czy znów nie powtórzy sie zagazowanie. Teraz piesek jest w dobrej kondycji ale zagazowanie zdarza sie bez żadnych poprzedzajacych objawów aby móc szybko reagowac.
Bedę wdzieczna za kazdą pomocną informacje.
suczkaMaja
Posty:85
Rejestracja:22 stycznia 2016, 21:27

31 sierpnia 2018, 19:19

Moja suczka przeszła na karmę Royal Anlallergic , przedtem chodziła jak balon, ma też złogi w woreczku żółciowym, strasznie mlaskała, śliniła się ,dyszła ale karma jej pomogła ,jeżeli chodzi o samopoczucie, a co z woreczkiem sprawdzimy we wrześniu.
Mb1972
Posty:4
Rejestracja:31 sierpnia 2018, 06:48

01 września 2018, 10:21

Dziękuję spróbuję zmienić na ta karmę. Dam znać jaki efekt. Proszę dać znać jak wyniki.życzę powodzonka
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

05 września 2018, 11:18

Musisz ustalić przyczynę wzdęć. Jeżeli piszesz o poszerzeniu przełyku należałoby wykluczyć achalazję przełyku, gdyż zwierzę, które choruje na tą chorobę połyka powietrze. Musisz wykluczyć nietolerancję pokarmowe, które stymulują procesy fermentacyjne. Musisz się dokładnie przyjrzeć diecie czy nie zawiera produktów, które wywołują wzmożoną fermentację. Musisz przyjrzeć się narządom odpowiedzialnym za procesy trawienia czy są w pełni wydolne i zdrowe. To dopiero zawęzi próbę walki z nadmiernymi wzdęciami.
Mb1972
Posty:4
Rejestracja:31 sierpnia 2018, 06:48

07 września 2018, 05:31

Bardzo dziękuję za poradę. Tylko jakim badanim należy poddać pieska. Czy do achalzji wystarczy badanie rtg dobre usg czy trzeba gastroskopie bo boje się usypiac pieska.? A jakie badania zrobić w kierunku sprawdzenia narządów zdolnych za proces trawienia ?
Będę wdzięczna za informacie.
Pozdrawiam Malgorzata
DORIS2
Posty:103
Rejestracja:28 maja 2018, 14:43

07 września 2018, 15:49

Wiem że pytanie jest do lekarza, ale chciałam od siebie tyle co wiem napisać że z krwi można np. sprawdzić stan wątroby (alat+aspat+bilirubina),można sprawdzić też trzustkę, na usg powinno widać czy pies nie ma np. kamyka we woreczku żółciowym, powiększonej śledziony i wątroby itp. Achalazję przełyku można wykryć badaniem endoskopowym oraz rtg z kontrastem przełyku. Z tego co mi wiadomo do rtg nie trzeba usypiać psa.

Może pies nie toleruje składu tej karmy np. kurczaka albo ryżu. Mój pies jest leczony na IBD i ta kama mu nie służyła, miał przez 3 tygodnie jej jedzenia rano i wieczorem beżową wodę zamiast kupy. Teraz jest na innej karmie Intestinal , ale ona też chyba tak do końca mu nie służy.

Tak więc, czasem pomimo że producent pisze że karma jest hypoalergiczna i gastrologiczna zarazem w praktyce okazuje się że nie każdemu ona służy, gdyż pies może nie tolerować pewnych składników karmy.

Jeśli u Pani psa nie zdiagnozowano zapalenia jelit czy też zapalenia trzustki itp. to może mogłaby Pani spróbować zmienić psu karmę na taka która będzie zawierała coś innego np. indyka i ziemniaki itp.

Mnie Panie z forum poleciły karmy Wolfsblut jako iż pomogły ich zwierzakom, ale na problemy biegunkowe, więc nie wiek czy dla psa z achalazją jest to odpowiednia karma. Sama na razie nie dałam psu tej karmy, ale jeśli lekarz zgodzi się to rozważam próbę z użyciem tej karmy. Karma nie jest tania i w zależności od tego jak duży jest pies trzeba się liczyć z kosztami. U mnie wygląda na to że 15 kg. worek który kosztuje ok. 300 złotych starczyłby psu na co najmniej 2 miesiące, więc chyba nie jest to aż tak dużo za wyżywienie psa karmą dobrej klasy. Jak Pani chce to może Pani próbować z różnymi mięsami i może wreszcie znajdzie się taki pokarm który nie będzie dawał objawów w postaci gazów u psa. Co do achalazji to są leki które mają za zadanie poprawić motorykę przewodu pokarmowego typu Tribux itp., ale nie jestem lekarzem, więc piszę tylko to co wiem bo np. sama miałam problemy gastrologiczne i zażywałam na nie leki.

Proszę więc traktować to wyłącznie jako wstępne informacje i czekać na odpowiedź specjalisty.

Pozdrawiam.
Mb1972
Posty:4
Rejestracja:31 sierpnia 2018, 06:48

07 września 2018, 16:12

Bardzo dziekuje tak teraz zmieniłam karmę i obserwuje mojego psiaka. Podam badaniom krew pieska na podane Alat aspat i bilirubine. Zacznę od tego.😊potem wybiorę się na usg i ewentualnie rtg. Może uda się znaleźć powód zapisze również nazwę tej karmy bo na razie dobrze toleruje 4vet intensial. Poprzednią była royal gastro intensial Jeszcze raz bardzo dziękuję 😊.
DORIS2
Posty:103
Rejestracja:28 maja 2018, 14:43

07 września 2018, 20:55

Proszę też uważać przy zmianie karmy. Jeśli pies zacznie mieć biegunkę po nowym pokarmie do którego nie jest jeszcze przyzwyczajony to będzie trzeba wrócić do poprzedniej karmy.

Ja mam właśnie problem jelitowy z psem i wygląda na to że jest to problem związany z nietolerancją jakiegoś składnika pokarmowego, tak więc proszę być ostrożnym i obserwować kupę psa jaka będzie.

Myślę że co do badań to może proszę się wstrzymać z decyzją do momentu aż wypowie się na ten temat lekarz.
Skoro lekarz pisze o potwierdzeniu achalazji to niewykluczone że właśnie będzie to RTG z zakontrastowaniem przełyku. Same badania alat, aspat itd nie rozwiążą problemu skoro w przypadku achalazji pies po prostu połyka powietrze. Karma też tego nie rozwiąże jeśli problem jest w połykaniu powietrza przez psa a nie w złej tolerancji pokarmu. Proszę też uważać na te zmiany karmy żeby się nie pogorszyło jeszcze. Jeśli przyczyną jest połykanie powietrza z powodu achalazji to badania i karmy nie zmienią tego. Być może są jakieś leki które mogłyby pomóc przy tej achalazji.

Jak pisałam, proszę poczekać aż wypowie się lekarz, bo ja sama nim nie jestem więc mogę się niechcący mylić w pewnych kwestiach. Najlepiej jak on pokieruje Panią co ma Pani zrobić.

Wysyłam Pani na prywatną wiadomość linka o tej achalazji ale u ludzi i jak się ją diagnozuje.
DORIS2
Posty:103
Rejestracja:28 maja 2018, 14:43

07 września 2018, 21:29

Być może znajdzie Pani tu coś ciekawego:

https://www.krakvet.pl/forum/viewtopic.php?t=13883
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

21 września 2018, 10:28

Doris2 wszystko powiedziała co jest ważne . Dokładnie trzeba to zrobić. Na achalazje zdjęcia kontrastowe przełyku.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 57 gości