raz kupa taka raz siaka nie wiem co robić

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

psy-i-koty

04 listopada 2012, 12:09

Mam labradora 4 latka, kastrowanego. pies jest na suchej karmie, Acaba light, do kolacji dostawał zawsze dodatki mięso gotowane i czasami trochę warzyw. od dwóch tygodni są problemy z kupą, dwa tygodnie temu dostał startą surową marchew i jabłko do kolacji, w nocy dostał rozwolnienia , rano też kupa była rzadka. pies miał głodówkę, potem dostawał rano karmę a wieczorem ryż z mięsem i marchewka. niestety przez tydzień kupy były stałe przeplatane z luźnymi całkiem, poszliśmy do weta, pies miał mofrologię i biochemię, był badany przez weta. wyniki wyszły dobre, w badaniu ogólnym fizykalnym wszystko ok. wet stwierdził możliwą nietolerancję na jakiś składnik pokarmowy, pies miał być na suchej kamie, ale dalej miał luźne kupy. teraz pies je ryż z marchewką i gotowanym mięsem, kupy dalej raz luźne raz bardziej stałe, dzisiaj zrobił kupę w kolorze marchewki... Pies nie wymiotuje, je jak smok, bawi się, nie jest osowiały, kupy są w normalnym kolorze (oprócz dzisiejszej). nie wiem co z nim robić, dalej paść go ryżem, iść do weta, powtórzyć badania, zamówić mu karmę weterynaryjną? proszę o sugestie jak pomóc wariatowi mojemu, a może macie pomysły co mu może być?
Hej:)

04 listopada 2012, 12:20

Ja mam labradorkę roczną i czasami tak ma też jest na suchej karmie ale ona niestety na spacerze jak nie widzę coś zawsze złapie i czasem niestety są to ludzkie kupy. Ja do jedzenia daję jej siemię lniane zmielone ale takie w ziarenkach i mielę w młynku do kawy. Jest poprawa. Natomiast to już gotowe mielone nie działa. Pozdrawiam
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

04 listopada 2012, 13:15

Po pierwsze jeżeli decydujemy się na karmienie suchą karmą to się tego trzymamy i nie dodajemy niczego poza tym. Jeżeli zdecydujemy się na gotowane to też się tego trzymamy - przy czym ten ryż wogóle można wywalić - mięso z warzywami plus dodatki. Jeżeli karmimy surowym to też się tego trzymamy. Nie dziw się że pies ma mix kupowy jeżeli robisz z jego przewodu pokarmowego śmietnik. Każdy rodzaj pożywienia wymaga innego środowiska do trawienia. Wrzucając do wora wszystko jak leci powodujesz że nic nie zostaje strawione jak należy. A to widać po kupie.
psy-i-koty

04 listopada 2012, 16:58

Pies od zawsze dostawał dodatki do kolacji i nie miał problemów do tej pory. Nie robię mu śmietnika z żołądka. I nie pytam jak go karmić na co dzień, pytam jak postępować teraz czy iść do weta, czy przetrzymać go na diecie ryżowej, czy kupić karmę weterynaryjną
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

04 listopada 2012, 17:10

Taki sposób karmienia jak opisany przez ciebie nie daje efektów do razu. Na objawy rozregulowania układu pokarmowego należy nieco poczekać. To jest proces który trwa.
A teraz? Teraz powinno się właśnie uprościć sposób karmienia, ujednolicić i obserwować. I założe się że lekarz też ci to powiedział
grachagc2

04 listopada 2012, 17:55

Ryż, marchewka i np: indyk powinny doprowadzić przewód pokarmowy do przyzwoitego stanu. Na razie powstrzymałabym się przed dawaniem czegokolwiek innego do jedzenia. Jeżeli po 3 dniach nie będzie widać znacznej poprawy to trzeba szukać przyczyny luźnych kup. Może lamblie.... trzeba by zrobić badanie kału w dobrym laboratorium, może trzustka...,po tygodniu bez poprawy ( jeśli nie ma innych objawów) trzeba iść do weta.
psy-i-koty

04 listopada 2012, 18:32

isabelle30 pisze:Taki sposób karmienia jak opisany przez ciebie nie daje efektów do razu. Na objawy rozregulowania układu pokarmowego należy nieco poczekać. To jest proces który trwa.
A teraz? Teraz powinno się właśnie uprościć sposób karmienia, ujednolicić i obserwować. I założe się że lekarz też ci to powiedział
Lekarz zalecił suchą karmę, którą jadł do tej pory, ale pies dalej robił na rzadko. dlatego teraz je ryż i mięso gotowane. Zobaczą co jutro się będzie działo z kupą, na tej podstawie podejmę decyzję czy idziemy do naszej wetki czy nie
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

04 listopada 2012, 19:16

Może być tak że po prostu ta jedna konkretna sucha karma szkodzi...
psy-i-koty

04 listopada 2012, 19:22

isabelle30 pisze:Może być tak że po prostu ta jedna konkretna sucha karma szkodzi...
jadł tą acanę light od dłuższego czasu, któryś worek z kolei. Ja wiem, że to moja wina bo problemy zaczęły się od tych nieszczęsnych surowych warzyw. teraz martwi mnie to, że od dwóch tygodni nie możemy wyregulować tej kupy. zobaczę co będzie dziś wieczorem i jutro z kupami. Generalnie dbam o mojego psa, staram się dobrze nim opiekować, martwię się o jego zdrowie teraz.
isabelle30
Posty:3475
Rejestracja:12 listopada 2009, 20:36

04 listopada 2012, 20:35

Nie można do niczego podchodzić w sposób "tyle czasu nie szkodziło" bo oczywiście tyle czasu nie było efektów tego szkodzenia a teraz się pojawiły. Może tak być prawda?
Gość

04 listopada 2012, 21:46

Zmień karmę ! Moja psinka kiedyś była na Acanie i miałam sytuację , że w worku oryginalnym zamkniętym była jakaś inna karma , inny kształt granulek i inny zapach . Pies zjadł , ale po chwili zwymiotował . Reklamowałam i rzeczywiście była pomyłka . Już dawno zrezygnowałam z Acany , bo bardzo się popsuła ! Tego samego zdania jest weterynarz , który mi ją polecał i był jej dużym zwolennikiem . Jest dużo dobrych karm i trzeba znaleźć , taką która jest dla psów z wrażliwym przewodem pokarmowym i skłonnościami do biegunek.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

04 listopada 2012, 23:02

ja zrobiłbym tak. Wróciłbym do starej karmy, podał preparat stabilizujacy florę bakteryjną np. Bioprotect przez 5-10 dni 2 x 1 kaps. Podałeś psu warzywa zawierające dużo fruktoży ( dwucukru łatwo fermentującego ) - z tym wiąże sie zmiana mikroflory przewodu pokarmowego . Wykonałbym automatycznie badanie kału. Jeśli tydzien takiej kuracji nie przyniesie efektu trzeba zdecydowanie szukać przyczyny.
Marta Włóka

15 października 2014, 09:41

Nic tak nie reguluje żołądka psiego jak żwacze wołowe. Jeśli nei był przyzwyczajony do surowego to kup mu suszone, w każdym zklepie zoo. Paczka miesięczna za ok.20zł
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

16 października 2014, 13:08

warunek , że są dobrze przechowywane i nie rozwinęła się w nich flora gnilna lub pleśnie, a niestety to się zdarza.
hexewroc
Posty:2
Rejestracja:18 grudnia 2007, 14:59
Lokalizacja:wrocław/kutno/łódź
Kontakt:

20 października 2014, 20:42

To może ja się podepnę do tematu.
od miesiąca mój pies ma luźną kupę. Jest to 10 letni "husky". W sierpniu stwierdzono u niego cysty na prostacie i jej powiększenie- przez 3 tygodnie przyjmował antybiotyk, pod koniec sierpnia został wykastrowany. Od roku jest na karmie Butcher's. Wiem, że to średnia karma, ale jako jedna z nielicznych mu smakuje, a jest naprawdę wybrednym psem.
Po kastracji teściowa chcąc mu "dogodzić", gdy mnie nie było, zaczęła gotować mu mięso z marchewką i mieszać to z karmą. I od września zaczęła się nasza przygoda z kupą. Luźna, śmierdząca, czasami jakby gazowana, dwa razy biegunka. Zdarzają się kupy trochę uformowane, ale to jedna na 10...
przed kastracją miał zrobione badanie krwi, wszystko w normie oprócz MCHC ( za niskie) i leukocytów (za wysokie), ale to podobno było wynikiem obecności krwi w moczu.
Razem z luźną kupą pojawiły się białe kropki w kale. Pies został odrobaczony, badanie kału nie wykazało pasozytów. Zrobiliśmy test TLI- wszystko w normie... Dostał również steryd sprawdzający czy nie jest chory na IBD- nie pomogło, kupy nadal beznadziejne. Apetyt bardzo dobry, po kastracji przytył prawie 3kg, pragnienie normalne, humor dopisuje (oprócz pierwszego dnia po sterydzie). I nie wiemy co dalej badać i robić... Zmiana karmy? tylko na jaką...
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 32 gości