Smród z pyska-Stomorgyl czy Metronidazol?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

nati_tm
Posty:6
Rejestracja:12 października 2014, 11:59

15 marca 2016, 11:06

Witam, mam 13 letniego spaniela i niestety strasznie mu śmierdzi z pyska. Ostatnio zęby miał czyszczone u weterynarza w listopadzie. Wtedy też aby całkowicie zabić ten nieprzyjemny zapach konieczne było również podawanie Stomorgyl 20 przez 5 dni.
Staram się codziennie czyścić mu zęby pastą Orozyme.(nie zauważyłam u niego nadmiernego kamienia, wg. mnie zęby ma w dobrym stanie).
Myślę, że powodem tego smrodu są bakterie beztlenowe (to częste u niego). Wiem, że skuteczny w tym przypadku na jakiś czas jest Stomorgyl lub ludzki, tańszy odpowiednik Metronidazol.
Czy receptę na ten lek dostanę u weterynarza? Jakie jest dawkowanie dla psa o masie 14 kg? Oraz podawanie tego antybiotyku w jakich odstępach czasowych jest bezpieczne?
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
kasik.u
Posty:284
Rejestracja:27 czerwca 2012, 21:08

16 marca 2016, 20:55

Zanim podasz psu antybiotyk to zrób badania krwi. Przecież zapach z pyska to niekoniecznie chore zęby, ale również chore nerki lub przewód pokarmowy!
nati_tm
Posty:6
Rejestracja:12 października 2014, 11:59

16 marca 2016, 20:58

Miał usg, wszystko ok.
Przecierając zęby wacikiem wiem, że smród ewidentnie pochodzi z tych okolic...
Marta E
Posty:5
Rejestracja:18 marca 2016, 20:39

18 marca 2016, 22:25

Też radziłabym zrobić badania krwi. Sprawdzić poziom mocznika i kreatyniny. Mój 8 letni yorczek Guciu odszedł miesiąc temu za Tęczowy Most:(. Podawałam mu też stomogryl, jednak powodem stanu przyzębia była mocznica na kórą leczyłam go 10 miesięcy. Spaniele są rasą , która często zapada na tą nieuleczalną chorobę, więc lepiej się upewnić
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

21 marca 2016, 10:56

antybiotyki nie są rozwiązaniem na smród z pyska. Skończysz je podawać i co ? Wszystko wróci. Trzeba porządnie obejrzeć pysk czy jakiś ząb nie jest ukruszony, czy nie ma zmian przyzębia, czy nie nadżerek na błonie śluzowej, trzeba zrobić badania wykluczające choroby metaboliczne i narządowe, ustalić źródło tego zapachu, a potem walczyć z zapachem.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 32 gości