Zwichnięcie stawu biodrowego

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

korin
Posty:1
Rejestracja:05 sierpnia 2021, 17:01

05 sierpnia 2021, 17:26

Witam,

Pies (3 letni, border collie, 20kg), 3 dni temu zwichnął prawą tylną łapę gdy drugi pies wbiegł w niego (nie wyglądało to zbyt groźnie).
Na następny dzień weterynarz nastawił i odpowiednio zabandażował łapę (tak aby na niej nie stawał), na następny dzień przyszliśmy na kontrolę rtg i niestety biodro było znów poza stawem (być może dlatego, że opatrunek się trochę zsunął przez noc, a pies dość często się przewracał z boku na bok).

Aktualnie zostaliśmy skierowani do chirurga, który zaproponował przede wszystkim "dekapitacje", a alternatywnie może operacyjnie nastawić i "zaszyc mięsnie" wokół, aby zminimalizować szansę na ponowne wypadnięcie. Z tym, że według niego ta druga opcja może być mało skuteczna, bo w jego ocenie, panewka jest zbyt płytka.

Chciałbym się zapytać, czy rzeczywiście stan stawów jest aż tak zły, aby rozważać tak inwazyjny zabieg jak "dekapitacja"/"resekcja główki kości udowej"?

Przed zdarzeniem pies biegał, skakał, nie miał problemów.
Bardzo rzadko (raz na ~3-4 miesiące), po długim wysiłku, zdarzało się, że pies przez kilkanaście sekund/parę minut nie stawiał tylnej łapki, zazwyczaj po chwili przechodziło.

RTG przed nastawieniem:
https://iili.io/RB5xRt.jpg

RTG po nastawieniu:
https://iili.io/RB7xrQ.md.jpg

RTG na następny dzień po nastawieniu:
https://iili.io/RBY9Zg.jpg

Dodatkowo dla porównania RTG stawów SPRZED ROKU, gdy nadwichnął w wyniku uderzenia tylną łapkę (to CHYBA lewa noga była).
https://iili.io/RBcFpI.jpg
https://iili.io/RBljHl.jpg
https://iili.io/RB0uz7.jpg
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty:315
Rejestracja:16 września 2020, 10:58

11 sierpnia 2021, 09:38

Dzień dobry,
przy zwichnięciu stawu biodrowego, bez możliwości poprawnego "nastawienia" nogi, metodą z wyboru jest dekapitacja. Stabilizując staw biodrowy innymi, niechirurgicznymi metodami, te zwichnięcia będą się powtarzać regularnie, co za tym idzie, będą powodować ból i postępujące zwyrodnienia. Jest to więc polecana, częsta i powszechna metoda. Młode psy bardzo dobrze ją znoszą i nie mają potem większych problemów z poruszaniem się, nie należy bać się takiej interwencji chirurgicznej (oczywiście warunkiem powodzenia zabiegu, jest operacja wykonywana przez weterynarza specjalistę-ortopedę).

Pozdrawiam,
lek. wet. Karolina Miechowska
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 41 gości