karmy Hill'sa

Dyskuje na temat prawidłowego żywienia kotów.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Awatar użytkownika
Aga1
Posty:69
Rejestracja:15 sierpnia 2006, 15:12
Lokalizacja:Poznań
Kontakt:

17 lutego 2008, 22:22

Witam
Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie (wiadomości) porównawcze dwóch karm HILL'S Feline c/d oraz HILL'S Feline s/d?
Czym one się różnią? W jakich przypadkach (która z nich) są zalecane? Co ważne - czy któraś z nich zawiera jakieś ryby? (bo tego mój kot nie cierpi)
Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam
Aga
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

17 lutego 2008, 23:18

Hill's s/d i c/d stosuje się przy problemach z pęcherzem, spowodowanych obecnością fosforanów amonowo-magnezowych. Oczywiście żeby podawać te karmy należy wcześniej zbadać mocz, aby upewnić się, że nie chodzi tu o szczawiany czy moczany, wymagające zupełnie innych karm. Hill's s/d daje się jako pierwszą (przez 2-3 tygodnie), przy ostrym stanie zapalnym, często z krwiomoczem i dużą ilością fosforanów - mocniej zakwasza mocz i jest skuteczniejsza w działaniu niż c/d. Hill's c/d ma większe znaczenie w profilaktyce SUK, bo co prawda słabiej zakwasza mocz jednak podobnie jak s/d ma obniżony poziom fosforu i magnezu, przez co koncentracja tych pierwiastków w moczu jest mniejsza. Zaletą Hill'sa c/d jest jeszcze to, że jest dostępna w formie saszetek, chętniej jedzonych przez koty i oczywiście dostarczających więcej wilgoci. Puszki też można podawać, tyle że mają postać pasztetów i nie wszystkie koty je lubią. Podstawowa wersja Hill's s/d i c/d nie zawiera ryb, choć istnieje też c/d z rybą oceaniczną. Co jeszcze można powiedzieć o tych karmach - w przeciwieństwie do RC Urinary są naprawdę skuteczne przy SUK i mogę je z czystym sumieniem polecić 8) .
Awatar użytkownika
Aga1
Posty:69
Rejestracja:15 sierpnia 2006, 15:12
Lokalizacja:Poznań
Kontakt:

18 lutego 2008, 06:42

BARDZO DZIĘKUJĘ,
ATA jak zwykle na Ciebie mozna liczyć (podziwiam Cię) i cieszę się, że to odpowiedź właśnie od Ciebie.
Dlaczego pytałam? U Twistera wynik moczu wskazał liczne trójfosforany amonowo - magnezowe. Wet zalecił c/d. Zaczęłam właśnie od kupna saszetki (chodziło o wielkość opakowania), ale kot uciekał na jej widok - zapach (ryby) i nawet na siłę nie chciał jeść (wyrzucona kasa). Zaczęłam obczytywać właśnie te dwie karmy c/d i s/d i stąd moje zastanowienia. Niestety już jakiś czas próbuję gdzieś zdobyć próbkę suchej c/d, ale bez skutku - dlatego dogłęnie chcę znać opinie (składy), bo moje kocie wszystko co z rybą to be i wszystko co mokre to be. Cały czas tylko je suche RC dla kastratów i nic innego nie chce ruszyć. Szczerze żadnych zewnętrznie widocznych objawów SUK nie ma, ale Wet twierdzi, że "na zimne trzeba dmuchać".
Pozdrawiam
Aga
ATA
Posty:3042
Rejestracja:30 grudnia 2005, 16:56

18 lutego 2008, 07:21

Aga, nie zawstydzaj mnie proszę, bo naprawdę nie zasługuję na takie pochwały :oops: A wracając do SUK to muszę Cię pocieszyć (choć marna to pociecha :wink: ), że mój kot też kategorycznie odmawiał jedzenia tych leczniczych puszek i saszetek. Z saszetek jeszcze wylizywał sos, więc udało mi się cały zapas wykorzystać do dosmaczania wody, niestety puszki szły dla dziczków. Mój kot uwielbia wszystko co pachnie rybą, więc to wyraźnie musiało wonieć czym innym :wink: . Jeśli Twister ma skłonność do fosforanów to ewentualnie możesz dawać mu Hill's w/d. Jest co prawda przeznaczony dla cukrzyków i dla kotów z lekką nadwagą, jednak na niektórych stronach gdzie zamieszczane są szersze opisy tej karmy jest też mowa o profilaktyce SUK. Mnie tą karmę polecił doktor Jarek i u mojego kota jest bardzo skuteczna, a co istotne je ją znacznie chętniej niż s/d i c/d. Można spróbować :D
Znalazłam też dokładniejszy skład s/d, c/d i w/d - ryby tam nie ma:

Hill's s/d - składniki: Ryż, mączka drobiowa, tłuszcz wieprzowy, kukurydziana mączka glutenowa, jaja w proszku, sól jodowana, cytrynian potasu, drożdże browarniane, chlorek choliny, DL-metionina, tauryna, siarczan żelaza, tlenek cynku, siarczan miedzi, tlenek manganu, jodan wapnia, selenin sodu, witamina A, D-aktywowany sterol zwierzęcy (źródło witaminy D3), niacyna, witamina E, tiamina, pantotenian wapnia, chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, kwas foliowy, biotyna, witamina B12. Zawiera przeciwutleniacz dopuszczony do stosowania w Unii Europejskiej.

Saszetka c/d:Składniki: Wołowina, wątroba, wieprzowina, śruta kukurydziana, tłuszcz zwierzęcy, kukurydziana mączka glutenowa, sproszkowana celuloza, siarczan wapnia, chlorek potasu, węglan wapnia, chlorek choliny, tauryna, sól jodowana, tlenek żelaza, tlenek cynku, siarczan żelaza, siarczan miedzi, tlenek manganu, selenin sodu, jodan wapnia, D-aktywowany sterol zwierzęcy (źródło witaminy D3), witamina E, tiamina, niacyna, pantotenian wapnia, chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, kwas foliowy, biotyna, witamina B12.

A tu zastosowanie i skład Hill's w/d:
Cukrzyca (pacjenci o prawidłowej masie ciała, bez innych problemów zdrowotnych). Cel: Zapewnienie diety o podwyższonej ilości włókna, aby zminimalizować wahania poziomu glukozy we krwi, co może pozwolić na obniżenie dawki insuliny.
Hiperlipidemia. Cel: Zmniejszenie podaży tłuszczu i zwiększenie podaży włókna.
Zapalenie okrężnicy. Cel:Podawanie pokarmu o dużej zawartości włókna i małej zawartości tłuszczu.
Zatwardzenie Cel: Zapewnienie pokarmu o podwyższonej zawartości włókna aby zwiększyć perystaltykę jelit.
Zapobieganie kamicy fosforo-ammonowo-magnezowej u kotów ze skłonnością do otyłości. Cel: Zapewnienie diety o zmniejszonej zawartości składników w/w kamieni, powodującej produkcję moczu o kwaśnym pH.

Przeciwwskazania:
* Kocięta i szczenne suki.
* Równoczesne podawanie środków zakwaszających mocz.
* Utrata masy ciała, wychudzenie
* Odwodnienie
* Azotemia

Składniki: Mączka drobiowa, kukurydziana mączka glutenowa, śruta kukurydziana, sproszkowana celuloza, ryż, naturalny aromat, chlorek potasu, siarczan wapnia, chlorek choliny, sól, dodatek L-karnityny, tauryna, tlenek cynku, siarczan żelaza, tlenek manganu, siarczan miedzi, jodan wapnia, selenin sodu, witamina A, D-aktywowany sterol zwierzęcy (źródło witaminy D3) , witamina E, tiamina, niacyna, pantotenian wapnia chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, kwas foliowy, biotyna, witamina B12. Zawiera przeciwutleniacz dopuszczony do stosowania w Unii Europejskiej.
Awatar użytkownika
Aga1
Posty:69
Rejestracja:15 sierpnia 2006, 15:12
Lokalizacja:Poznań
Kontakt:

18 lutego 2008, 08:33

ATA bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
Kurcze z tą trzecią karmą to mam dylemat, gdyż jak pamiętasz u Twistera otyłość to marzenie (chociaż może dobrze). On codziennie od roku (przymusowo) dostaje Calo-Pet na apetyt, a i tak za nic nie chce dojść do wagi przed chorobą, ale sam je (co prawda na dobę ok. 40g RC) i to nas cieszy - trzyma się tak ok. 3,80 kg. Ale jest paskud na żarcie - nigdy nic mokrego, a suche tylko i wyłącznie to jego RC dla kastratów i woda. Pełne wiadro innych najróżniejszych, w różnym etapie polecanych przez forumowiczów karm poszło do schroniska - nie chciał nic ruszyć.
Ciężki orzech z niego jeśli chodzi o żarcie.
Chyba powtórzś jeszcze badanie moczu, może będzie w porządku.
Pozdrawiam
Aga
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości