Białko w moczu a mastektomia

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

10 marca 2017, 09:18

To nie jest tragiczne przekroczenie jak sama widzisz. Dieta i suplementy powinny pomóc wynikom wrócić do normy, bo nie są to gigantyczne przekroczenia. A masz jakieś świeże badanie moczu?
BluePearl
Posty:23
Rejestracja:28 grudnia 2016, 21:01

11 marca 2017, 17:05

Mam wyniki badania moczu z dzisiaj (11/03/2017) z laboratorium ludzkiego. Udało mi się złapać od suni 20ml porannego moczu.

Badanie ogólne moczu
Przejrzystość Mętny
Barwa Brązowy (nie wiem czemu został oznaczony jako brązowy, wg mnie był jasno-żółty)
Ciężar właściwy 1,050 kg/l
pH 9,0 (tydzień temu u weterynarza ph wynosiło 8.0 )
Glukoza norm mmol/l
Ketony 1.5 (++) mmol/l (u weterynarza do którego chodzę ketony zawsze wychodziły negatywne, jednak miesiąc temu u innego weterynarza też wyszły, ale w wysokości 5,2 mg/dl)
Urobilinogen norm µmol/l
Bilirubina neg µmol/l
Białko test weryfikacji g/l
Azotyny neg
Erytrocyty neg w µl
Leukocyty pos w µl

Osad moczu
Nabłonki płaskie nieliczne wpw
Leukocyty 5-10 wpw
Bakterie liczne w prep.
Kryształy fosfor.am-magnez. d liczne w prep.
Weryfikacja - białko w moczu Białko w moczu 38,6 mg/dl
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

15 marca 2017, 09:27

trzeba byłoby jeszcze wykonać badanie kreatyniny w moczu i wyliczyć stosunek białka do kreatyniny. Zobaczymy ile wtedy te nerki przepuszczają . Podajesz już jakieś preparaty odciążające nerki lub dietę eliminacyjną? Trzeba obniżyć pH moczu.
BluePearl
Posty:23
Rejestracja:28 grudnia 2016, 21:01

15 marca 2017, 09:34

Sunia dostaje karmę Specyfik CKD suchą i mokrą oraz smakołyki TROVET Multi Purpose Treats (jagnięcina albo ryba bo królik jej nie smakuje). Dodatkowo ostatnio lekarz dał tabletki moczopędne (coś na P) 1/4 codziennie rano przez 20 dni, żeby więcej piła i siusiała. W jaki sposób obniżyć pH? Sunia prawie nie je obecnie mięsa (zalecenie weterynarza).

Myślałam, że w szpitalu zrobią kreatyninę a nie zrobili :/ w sobotę będę u innego weterynarza może u niego da się to zbadać. Ogólnie ciężko z porządnymi badaniami.

Niepokoją mnie też te ketony, trochę się naczytałam w internecie, że to problemy z wątrobą lub cukrzyca.
Ostatnio zmieniony 15 marca 2017, 09:37 przez BluePearl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

15 marca 2017, 09:37

kreatynina nie jest standardowym badaniem trzeba extra zlecać. Żywienie tak trzymaj.
BluePearl
Posty:23
Rejestracja:28 grudnia 2016, 21:01

15 marca 2017, 09:54

Dobrze, w takim razie postaram się ją w tym tygodniu zbadać. Bardzo dziękuję za poradę. Chcę również wykonać badanie cukru we krwi ze względu na ketony.
BluePearl
Posty:23
Rejestracja:28 grudnia 2016, 21:01

18 marca 2017, 14:27

Nowe badania moczu wraz z kreatyniną, zrobione dzisiaj (18.03.2017) w tym samym lab ludzkim trochę różnią się od tych sprzed tygodnia. Wyszło na to że w moczu pojawiła się krew, zmniejszyły się leukocyty, pojawiła się bilirubina i urobilinogen, zmniejszyło się też pH. Białko zmniejszyło się odrobinkę.

Badanie ogólne moczu
Przejrzystość Mętny
Barwa c.żółta
Ciężar właściwy 1,050 kg/l
pH 7,0
Glukoza norm
Ketony 1.5 (++)
Urobilinogen 68 (wzmożony)
Bilirubina 17,00
Białko w moczu 34,7 mg/dl
Azotyny neg
Erytrocyty pos
Leukocyty neg

Osad moczu
Nabłonki płaskie nieliczne
Leukocyty 1-3 wpw
Erytrocyty świeże 3-5 wpw
Bakterie nieliczne w prep.
Kryształy fosfor.am-magnez. b.liczne w prep.
Kreatynina w moczu 360 mg/dl
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

20 marca 2017, 12:32

nie wygląda ten wynik tak źle poza krystalurią i zdecydowanym wskazaniem do ponownego badania watroby.
BluePearl
Posty:23
Rejestracja:28 grudnia 2016, 21:01

20 marca 2017, 17:32

A o czym może świadczyć krystaluria? Czy to moga być kamienie nerkowe?
Czytałam też że takie wyniki jak bilirubina i urobilinogen mogą świadczyć o wątrobie, a Pan doktor potwierdził moje obawy. Do tego kupka jest jasno - żółta, dotychczas myślałam że to może przez karmę... Sunię też próbuję odchudzić ale jej waga nie spada mimo diety (dostaje mniej niż norma na paczce dla grubego 5kg psa)
Czyli mój piesek ma problem i z nerkami i z wątrobą? Czy ta dieta (Specyfik CKD) jest prawidłowa? Sunia ma wilczy apetyt, ciągle chce jeść ale mało pije.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13055
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

24 marca 2017, 11:29

trzeba to wszystko wykluczyć o czym piszesz i co wcześniej Ci napisałem. Zrobiłbym usg układu wydalniczego przy okazji wątroby
BluePearl
Posty:23
Rejestracja:28 grudnia 2016, 21:01

26 marca 2017, 14:45

Jesteśmy już po wizycie u innego weterynarza i moje wrażenia są bardzo dobre, badanie trwało godzinę, w tym czasie wykonano usg najważniejszych narządów, biopsję guzków, osłuchanie płuc i serca stetoskopem, badanie krwi (morfologia i biochemia). Najbardziej mnie zadziwił wynik BUN, który jest zupełnie inny niż podczas badań w poprzednim gabinecie, tam wychodził powyżej normy tutaj jest w normie, i to nawet bliżej dolnej granicy. Pani doktor stwierdziła że można wrócić do normalnego żywienia i dieta nerkowa nie jest potrzebna, gdyż białko w moczu jest z przyczyn pozanerkowych. Dodatkowo podczas badania okazało się że to nie guzy listw mlecznych a tłuszczaki i operacje są niepotrzebne.
Poniżej wyniki:

Morfologia:
WBC 8,8 10^3/mm^3
RBC 8,55 10^3/mm^3 (H)
HGB 19,1 g/d; (H)
HCT 59,9 % (H)
PLT 404 10^3/mm^3
MCV 70 fl
MCH 22,4 pg
MCHC 32 g/dl (L)
RDW 13,9 % (L)
MPV 7,9 fl
%LYM 14,6%
%MON 3,8%
%GRA 81,6%
#LYM 1,2 10^3/mm^3
#MON 0,3 10^3/mm^3
#GRA 7,3 10^3/mm^3 (H)
Komentarz: wynik morfologii wskazuje cechy odwodnienia

Biochemia krwi (Idexx):
GLU 116mg/dL (74-143)
BUN 10mg/dL (7-27)
CREA 1,0 mg/dL (0,5-1,8)
BUN/CREA 10
TP 7,0 g/dL (5,2-8,2)
ALB 3,8 g/dL (2,3-4,0)
GLOB 3,2 g/dL (2,5-4,5)
ALB/GLOB 1,2
ALT 57 U/L (10-125)
ALKP 112 U/L (23-212)

USG:
  • pęcherz moczowy o prawidłowej ścianie, wypełniony aechogennym moczem
  • śledziona homogenna gr 0,99cm
  • żołądek o prawdiłowej warstwowej budowie ściany, pusty, ściana lekko obrzęknięta
  • jelita o prawidłowej warstwowej budowie
  • nerka lewa z lekko zatartą strukturą korowo-rdzeniową
  • nerka prawa z lekko zatartą granicą korowo-rdzeniową
  • wątroba jednorodna
  • pęcherzyk żółciowy gładkościenny, wypełniony aechogenną żółcią
  • brak płynu wolnego w jamie brzusznej
  • brak widocznej limfadenopatii
Badanie:
  • błony śluzowe różowe
  • czas włośniczkowy <2
  • dosgtępne do badania węzły chłonne niepowiększone
  • niewielki kamień nazębny
  • brzuch miękki, niebolesny
  • osłuchowo nad sercem brak patologicznych szmerów
  • nad płucami bez zmian
  • pobrano BAC z dwóch guzków mękkich, niebolesnych, przesuwalnych - tłuszczaki, biopsja z trzeciego - niediagnostyczna
  • opróżniono przeładowane gruczoły zatok okołoodbytowych
  • lekka nadwaga
Mam nadzieję, że w końcu udało mi się trafić na kompetentnego lekarza i cieszę się, że wszystko okazało się ok, tak jak również Pan doktor od razu mówił, za co ślicznie dziękuję, bez Pana opinii i porad pewnie bym się nie zdecydowała na zmianę lekarza. Gdybym mieszkała bliżej krakowa to na pewno przeszłabym z sunią do Pana, jednak ze Szczecina jest dość daleko niestety.
Cieszę się najbardziej że nie muszę kroić mojej ukochanej suni i że będzie mogła jeść normalnie. Najbardziej zastanawia mnie ten BUN czemu okazał się zupełnie inny... nie wiem jak się go bada, może w poprzednim gabinecie mieli zepsute maszyny? Jakieś ziarnko niepewności nadal mi zostaje bo opinie wetów są skrajnie różne. Obawiam się troszkę czy nie zawierzyłam drugiemu lekarzowi bardziej gdyż diagnoza okazała się po mojej myśli ale badanie wyglądało porządnie i profesjonalnie. Jedyne czego nie zrobili to badanie moczu, gdyż też wykonują je tylko paskowo i zalecili jego kontrole w laboratorium ludzkim z oznaczeniem białka ilościowo i kreatyniny ilościowo.
Wczoraj sunia dostała już gotowaną nóżkę z kurczaka. Dzisiaj ma trochę biegunki, może nie powinnam była jej od razu dawać całej nóżki.
Teraz będę starała się skupić na tym w jaki sposób zmusić ją/ przekonać do picia większej ilości wody.
akar
Posty:149
Rejestracja:05 stycznia 2015, 18:43

27 marca 2017, 06:37

Bardzo się cieszę ze w końcu wiecie na czym stoicie i że jest okey. Mam pytanie w temacie, z jakich innych przyczyn pozanerkowych pojawia się białko w moczu? ( ,,gdyż białko w moczu jest z przyczyn pozanerkowych ").

Serdecznie pozdrawiam.
BluePearl
Posty:23
Rejestracja:28 grudnia 2016, 21:01

27 marca 2017, 08:41

akar pisze:Bardzo się cieszę ze w końcu wiecie na czym stoicie i że jest okey. Mam pytanie w temacie, z jakich innych przyczyn pozanerkowych pojawia się białko w moczu? ( ,,gdyż białko w moczu jest z przyczyn pozanerkowych ").

Serdecznie pozdrawiam.
Tego niestety nie wiem, ta kwestia nadal pozostaje do wyjaśnienia :/. Lekarz zaleciła wykonanie badań w laboratorium ludzkim polegających na ilościowym oznaczeniu białka i kreatyniny. Nie za bardzo wiem czym to się różni od badania, które wykonywałam do tej pory, ale w czwartek lub w piątek zaniosę mocz do laboratorium i powiem, że chcę takie badania. Weterynarz na razie stwierdziła, że to nie są przyczyny nerkowe gdyż ilość Albumin (rodzaj białek) we krwi jest prawidłowa więc nerki raczej ich nie przepuszczają do moczu. Jeżeli ilość albumin we krwi się zmniejsza oznacza to, że kanaliki źle filtrują i przepuszczają białko do moczu.
akar
Posty:149
Rejestracja:05 stycznia 2015, 18:43

27 marca 2017, 08:49

Aha, rozumiem. W takim razie czekamy, tylko na dobre wieści. Pozdrawiam cieplutko :)
BluePearl
Posty:23
Rejestracja:28 grudnia 2016, 21:01

30 marca 2017, 11:42

Panie Doktorze, czy mógłby Pan się odnieść do wyników i diagnozy zamieszczonej przeze mnie 26 marca, ślicznie Pana proszę.
Dzisiaj doszły mi kolejne wyniki badań moczu i mnie trochę niepokoją, szczególnie przez erytrocyty wyługowane:

Badanie ogólne moczu
Przejrzystość Mętny
Barwa Brązowy
Ciężar właściwy 1,050 kg/l
pH 5,0
Glukoza norm
Ketony 1.5 (++) mmol/l
Urobilinogen 17 (lekko wzmożony) µmol/l
Bilirubina 17,00 µmol/l
Azotyny neg
Erytrocyty pos
Leukocyty pos
Osad moczu
Nabłonki płaskie d. liczne wpw
Leukocyty 5-10 wpw
Erytrocyty świeże 10-20 wpw
Erytrocyty wyługowne 5-10 wpw
Bakterie d liczne w prep.
Białko w moczu 38,7 mg/dl
Kreatynina w moczu 252,36 mg/dl
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości