Dysplazja

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13054
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

18 lipca 2007, 09:17

dysplazja łokciowa jest bardzo złożoną jednostką chorobową i bardzo ciężko wypowiadać się na jaj temat jeśli nie ma się zdjąć przed oczami i nie można zbadać tego łokcia i to jeszcze łokcia po operacji. Musisz takie pytania zadawać swojemu lekarzowi.
Aga f.

18 lipca 2007, 10:45

Mam pytanko do bardziej zorientowanych w tym temacie niż ja:
Jak długo należy "chronić " szczeniaka ras dużych przed czynnikami środowiskowymi (chodzi mi o umiarkowany ruch, chodzenie po schodach, itp.) aby wyeliminować ryzyko dysplazji?
Diegula
Posty:14
Rejestracja:18 lipca 2007, 06:11
Lokalizacja:Wawa

18 lipca 2007, 12:33

A czy nie powinnam zrobić RTG tej łapy teraz już po operacji? pytam bo lekarz tego nie zlecił a jedynie oparł się na badaniu!

Pies ma teraz 16 miesięcy i nigdy nie kulał na inne łapy,a że zajeliśmy sie tylko tą kulejąca na resztę nie miał nawet jeszcze RTG.
My nawet nie spodziewaliśmy się że będzie miał dysplazje bo to pies z doskonałym pochodzeniem a rodzice wolni od dysplazji,znoszony ze schodów , dostawa takie leki jak canifiton czy altroflex itd.
Gdy wyleczymy tą łapę będziemy chcieli sprawdzić resztę łap, ale czy to już nie za późno?
Awatar użytkownika
gasparo
Posty:256
Rejestracja:27 czerwca 2006, 14:40
Lokalizacja:Kraków

18 lipca 2007, 12:36

Ruch należy dawkować do 12-15 miesiąca życia, a w szczególności zabawy i gonitwy np. z innymi psami (takie zabawy powinny być raczej krótkie i bez nadmiernego szaleństwa).
Do 15-18 miesiąca psy mogą biegać tylko z własnej woli. Wykluczony jest jakikolwiek ruch wymuszony - bieganie przy rowerze, bardzo długie męczące spacery, wspinaczki górskie, skoki, treningi agility i inne niebezpieczne dla stawów zajęcia.
Jeśli chodzi o schody, to należy je wykluczyć jak długo się da (dopóki jesteśmy w stanie nosić psiaka - średnio do ok. 6-7 miesiaca), przy czym schodzenie w dół jest gorsze dla stawów od wchodzenia na górę. Gdy pies już schodzi sam, trzeba pilnować, żeby robił to powoli, a nie zbiegał po schodach.
Nam ponadto hodowca zalecił podawanie od 3 miesiąca do ponad roku (tzn. dopóki rośnie) preparat zawierający glukozamine i chondroitynę (np. Artroflex) w dawkach profilaktycznych.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty:13054
Rejestracja:29 września 2004, 14:43
Kontakt:

18 lipca 2007, 23:33

z tym ruchem to nie do końca prawda. Każdego osbnika należy traktować indywidualnie. Ograniczenie ruchu do granic możliwości przy zdrowych stawach uważam za błąd. Przy poszczególnych chorobach stawów dobiera się zakres ruchu. Noszenie zdrowego podrostka po schodach uważam za błąd. Nadużywanie preparatów modyfikujących chrząstke uważam za błąd. Żywienie nadkaloryczne uważam za błąd. A co jest normą - ZDROWY ROZSĄDEK powiązany z badaniami profilaktycznymi i dobieranie ruchu do faz chorób stawów jeśli one są. To recepta na stawy i uwieżcie bardzo się sprawdza. Dysplazja to choroba genetyczna i nie da jj się zatrzymać ograniczając ruch. Można ograniczyć jej skutki, ale trzeba mieć dowód , że zwierzę ma do niej skłonności.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości